GS MKIII dodanie radaru i systemu Pre Crash

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.

Re: GS MKIII dodanie radaru i systemu Pre Crash

Postprzez dwaero » 27 lut 2017, o 02:29

Kupiłem Distance Conctrol ecu na ebayu. Zobaczymy co z tego wyjdzie po przekładce.

Ja bym mógł mieć sam zwykły tempomat mimo wszystko, bo radar nie działału mnie zbyt dobrze, a nawet był denerwujący czasami, bo potrafił wyhamować mnie, nawet gdy pas był pusty przede mną, ale pewnie w późniejszych rocznikach zostało to poprawione. No i do tego kwestia awaryjności tego systemu... z tego co czytałem, to PCS w toyotach siada nagminnie. Nawet w nowych samochodach. Takze powodzenia i oby te Twoje mody nie wymagały naprawy po kilku miesiącach :P
dwaero
Nowy lex user

Model Lexusa: gs300

Postprzez wojtekS » 27 lut 2017, o 19:36

No nie wiem, nie ma co demonizować. Ja się nie spotkałem z jakimś masowym padaniem PCSów. To nie francuskie wynalazki diabła a Japan jednak.

Dziś się wybrałem na około 100 km przejażdżkę.

Wnioski i obserwacje:

Bez problemu łapie auto jadące przed ze 150 metrów.

Tempomat aktywny działa przy zwolnieniu / zatrzymaniu poprzednika do około 40 km/h. Potem przekazuje stery kierowcy piszcząc 3x, na wyświetlaczu wypisuje CRUISE OFF = sam nie wyhamuje auta do zera. Do zwolnienia do owych granicznych 40 km/h ewidentnie używa hamulców + świateł STOP bez dotykania pedału hamulca.

Wartość km/h wyświetlana jest to zadana wartość dla tempomatu a nie prędkość pojazdu przed. Nawet jak masz przed sobą jadące coś np. 60 km/h i sam jedziesz 60 km/h na wyświetlaczu pozostaje np 90 km/h. Jak przeszkoda zniknie to auto samo przyspieszy do 90.

Jak masz zadaną wartość np 100 km/h a pojazd poprzedzający hamuje do zera to efekt jest taki, że do 40 km/h auto samo wyhamuje, potem zapiszczy 3x i tempomat sam się wyłączy. Wtedy bez ingerencji kierowcy teoretycznie wjazd mu w d.../. Wyświetlacz cały czas pokazuje do wyłączenia 100 km/h.

PCS działa chyba dobrze, próbowałem dziś na różnych łukach i nadjeżdżających znaprzeciwka pojazdow. Nie zgłupiał, błędów brak, działa. To w sumie 3 revision jest tego systemu.

Do zrobienia wciąż test PCS ze sztuczną przeszkodą :)
wojtekS
Lex Driver

Model Lexusa: GS450h 2010

Postprzez wojtekS » 1 mar 2017, o 13:19

Dziś kolejne spostrzeżenie:

Jedziemy za kimś złapanym na radar np. 60 km/h.

Dźwigienką tempomatu dajemy w górę. Prędkość na wyświetlaczu zmienia się na plus co 5 km/h - auto jedzie cały czas 60 km/h bo to prędkość poprzedzającego pojazdu. Pojazd zjeżdza na inny pas - auto przyspiesza do zadanej wyświetlanej prędkości.

Poprzednik hamuje - auto samo zwalnia i hamuje, przy 40 pika 3x i wyłącza tempomat, co już w poprzednim poście opisałem - tu jednak się odważyłem nic nie zrobić i po momencie zaczął się drzeć - piszczeć. Prawdopodobnie zareagował PCS że jest prawdopodobieństwo wjazdu w d...

Nie byłem jednak aż tak bardzo odważny i zatrzymałem auto sam :)

Ale to ewidentnie robota PCSu była ten pisk. Przed dodaniem radaru / PCS nie miało miejsce nic takiego.

Fajne to ustrojstwo :)
wojtekS
Lex Driver

Postprzez wojtekS » 1 mar 2017, o 13:36

Arczi89 napisał(a):Ciekawy temat. U siebie mam radar ale systemu pre-crash zapewne nie (Auto 2008 rok). Czekam na dalsze relacje :)

A masz kontrolkę PCS na zegarze paliwa / temperatury ? Zapala się przy starcie auta i po chwili gaśnie.

Drugi test to zobaczyć czy w bagażniku obok skrzynki bezpieczników masz Seat Belt ECU - może być w tym roczniku albo w obudowie alu albo czarny plastik jak u mnie.
wojtekS
Lex Driver

Postprzez Arczi89 » 3 mar 2017, o 09:18

Cześć, Kontrolka pcs koło temperatury jest i seat belt control unit przy bezpiecznikach też jest :)
Już kilka razy piszczał jak szalony.
Tak więc wychodzi na to że mam system :)
Arczi89
Lex user

Model Lexusa: GS 300 Prestige +

Postprzez _chris_ » 9 mar 2017, o 20:52

Szacun :) Ciekawe czy te same elementy zatrybilio na starszych rocznikach.

i taka mala ciekawostka PSC zaczeto montowac od wrzesnia 09 :)
Załączniki
LEXUS_GS450H_GWS191L-BEXQHW_-_ELECTRICAL.png
LEXUS_GS450H_GWS191L-BEXQHW_-_ELECTRICAL.png (11.19 KiB) Przeglądane 1482 razy
_chris_
Lex user

Model Lexusa: GS 450h

Postprzez wojtekS » 9 mar 2017, o 22:15

PCS w wersji z wyłacznikiem od tej daty.

Wcześniej też był jakiś PCS ale chyba mniej umiał. Zbyt mało w necie informacji żeby jednoznacznie stwierdzić czy do auta np 2007 można sobie powkładać elementy w wersji 2010 - 2011....
wojtekS
Lex Driver

Postprzez wojtekS » 4 sie 2017, o 14:53

Minęło kilka miesięcy i sprzęt działa.

I aktywny tempomat i pre crash.

Poza zabawami testowymi to 2x się zdarzyła sytuacja, że mi zaciągnął pasy, piszczał brzęczyk samochód i sam hamował.

Raz jak jakiś dupek postanowił na środku skrzyżowania po żwawym starcie wyhamować do zera i włączyć kierunkowskaz w lewo bo on jednak będzie skręcać a nie jechać prosto.

Drugi raz jak się zrobił kocioł na drodze i efekt domina - pierwszy zwolnił, drugi też, piętnasty się z niezrozumiałego powodu nagle zatrzymał (a na A4 to było).

W 2 przypadkach było to jednak za którko i za szybko, żebym zerknął na ekran czy tam faktycznie miga BRAKE !!! BRAKE !!! (niczym pull up w tupolevie :D).
wojtekS
Lex Driver

Postprzez Thorgal1 » 4 sie 2017, o 18:28

wojtekS napisał(a):Minęło kilka miesięcy i sprzęt działa.

I aktywny tempomat i pre crash.

Poza zabawami testowymi to 2x się zdarzyła sytuacja, że mi zaciągnął pasy, piszczał brzęczyk samochód i sam hamował.

Raz jak jakiś dupek postanowił na środku skrzyżowania po żwawym starcie wyhamować do zera i włączyć kierunkowskaz w lewo bo on jednak będzie skręcać a nie jechać prosto.

Drugi raz jak się zrobił kocioł na drodze i efekt domina - pierwszy zwolnił, drugi też, piętnasty się z niezrozumiałego powodu nagle zatrzymał (a na A4 to było).

W 2 przypadkach było to jednak za którko i za szybko, żebym zerknął na ekran czy tam faktycznie miga BRAKE !!! BRAKE !!! (niczym pull up w tupolevie :D).

na a1 miałem ostatnio hamowanie do 0 ze 160km/h ... tak bez powodu :)
część gratów już mam ... kable, komputery, przełączniki, manetki ... szukam jeszcze radar/znaczek/pasy i zostanie montaż :)
Obrazek

http://lexus-forum.pl/viewtopic.php?f=86&t=8457

steam: aegirsson1, https://www.facebook.com/InsomniaSystem/
Thorgal1
Moderator

Model Lexusa: GS300 mkII '02 / GS450H mkIII '12.09

Postprzez wojtekS » 12 cze 2018, o 23:36

Ostatnio jechałem sobie może z 50 km/h po dość krętej uliczce i udało mi się zaobserwować na wyświetlaczu mrugające BRAKE ! :)

Mruga naprzemiennie biały napis na czarnym tle / czarny napis na jasnym tle. Piszczy.

Warunek: koła prosto, tuz przed łukiem, z łuku jedzie samochód swoim pasem w przeciwnym kierunku, jest na osi naszej jazdy (jeszcze prostej). System nie wie, że jest łuk bo koła ma prosto jeszcze w tym momencie stąd uruchamia się PCS. Chwilę po skręceniu kół system milknie, bo wie w tym momencie już że to łuk (odczyt z czujnika skrętu kierownicy oraz YAW Rate sensor (sensor przeciążeń bocznych).
wojtekS
Lex Driver

Poprzednia strona

Powrót do Elektryka