Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Tematy ogólne nie związane z danym modelem Lexusa
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michalWro
Lex Driver
Posty: 339
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:08
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: michalWro »

Cześć,
mam pytanie co do wskazań spalania na komputerze.
Czy przy jeździe na LPG, wskazania są realne? Bo spotkałem się z informacją, że komputer pokazuje, ile przy danej jeździe auto spaliłoby benzyny.
Auto to LS400 (o ile ma to jakiekolwiek znaczenie).
maniek_82
Lex user
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 08:12
Model Lexusa: GS450h MkiV
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: maniek_82 »

Witam,
Tak jak kolego napisałeś, komputer pokazuje ile przy danej jeździe auto spaliłoby benzyny, no bo niby skąd komputer pokładowy ma wiedzieć że silnik pracuje na LPG?
Zakładając ze gaz to "sekwencja", to sterownik od instalacji LPG na podstawie odczytów czasu wtrysku benzyny ustala czasy wtrysku dla LPG.
Sterownik silnika (ECU) "nie widzi" instalacji LPG i "podmiany" wtrysków benzynowych na gazowe.

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
michalWro
Lex Driver
Posty: 339
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:08
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: michalWro »

Gaz to sekwencja.
Myślałem, że może komputer *skądś* wie, jaka dawka paliwa jest podawana.
Czyli jeśli pokazuje mi spalanie 20MPG, to benzyny spaliłby ~12l/100km [według przelicznika z http://calculator-converter.com/l_100km ... 100_km.php], a gazu pewnie z 15?
maniek_82
Lex user
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 08:12
Model Lexusa: GS450h MkiV
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: maniek_82 »

Zakłada się że przy prawidłowo zestrojonej instalacji gazowej zużycie gazu nie powinno przekraczać zużycia benzyny o więcej niż 25%.
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: maniek_ls400 »

Żeby było ciekawiej to komputer wogóle nie wie ile auto spala realnie tylko oblicza na podstawie: ile ma w baku, ile nawtryskiwał do silnika i bazując na tych danych wyświetla dane na kompie..
Z LPG ja postępuję tak, że tankuję, resetuję licznik dzienny i wiem, że mam od 320 do 400 km do zrobienia. W okolicach 340 zaczynam rozglądać się za ulubioną siecią stacji paliwa i tyle..
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
Awatar użytkownika
turkus
Lex Driver
Posty: 508
Rejestracja: 11 cze 2013, o 21:25
Model Lexusa: is 300 SC
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: turkus »

maniek_ls400 pisze:Żeby było ciekawiej to komputer wogóle nie wie ile auto spala realnie tylko oblicza na podstawie: ile ma w baku, ile nawtryskiwał do silnika i bazując na tych danych wyświetla dane na kompie..
Z LPG ja postępuję tak, że tankuję, resetuję licznik dzienny i wiem, że mam od 320 do 400 km do zrobienia. W okolicach 340 zaczynam rozglądać się za ulubioną siecią stacji paliwa i tyle..
I tylko tak zmierzysz też realne spalanie gazu - tankujesz zbiornik gazu do pełna, zerujesz licznik km. Potem wyjeżdżasz gaz wg przepisu Mańka, tankujesz jeszcze raz, patrzysz, ile dokładnie weszło, i dzielisz l/km
maniek_82
Lex user
Posty: 53
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 08:12
Model Lexusa: GS450h MkiV
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: maniek_82 »

Z LPG ja postępuję tak, że tankuję, resetuję licznik dzienny i wiem, że mam od 320 do 400 km do zrobienia. W okolicach 340 zaczynam rozglądać się za ulubioną siecią stacji paliwa i tyle..
Robię dokładnie tak samo. Wiem mniej więcej (zależy czy trasa czy zakorkowane miasto) na ile mi starcza pełna butla gazu, jak licznik dzienny zbliża się do przewidywanego limitu to tankuję LPG do pełna i resetuję licznik dzienny. A wskazania komputera pokładowego traktuję bardzo orientacyjnie :)

Pozdrawiam,
Mariusz
Awatar użytkownika
michalWro
Lex Driver
Posty: 339
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:08
Model Lexusa: LS430
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Wskazania na komputerze, a realne spalanie gazu

Post autor: michalWro »

Tak też zrobię :)
Dzięki za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy ogólne związane z Instalacjami LPG”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości