Nieprawidlowe działanie hybrydy + nierówna praca silnika cold start rx400h

Problemy z silnikami dotyczące modelu RX
RX400H
Lex user
Posty: 20
Rejestracja: 2 lut 2023, o 09:04
Model Lexusa: Rx400h
Skąd:: Poznan
Kontakt:

Nieprawidlowe działanie hybrydy + nierówna praca silnika cold start rx400h

Post autor: RX400H »

Cześć, w październiku zeszłego roku kupiłem rx 400h. Po kilku dniach wystąpił problem z działaniem hybrydy. Otóż czasem na samym prądzie mogę przejechać 2-3km, a czasami auto nie chce w ogóle jechać na samym prądzie. Spalanie na komputerze 11.5l przy na prawdę oszczędnej jeździe. W listopadzie założyłem instalacje gazową, gazownik odczytał błędy z komputera i pokazało p0606, p0138, p0158. Okazało się, że poprzedni właściciel usunął katalizator i zamontował emulatory. Nie wiem czy te błędy mają jakiś wpływ na działanie układu hybrydowego, ale może ktoś zna podobny przypadek. Sama bateria ładuje się i rozładowuje prawidłowo, układ hybrydowy wspomaga silnik benzynowy prawidłowo tylko czasem nie chce w ogóle jechać na samym prądzie.. 

Pozdrawiam 
 
Ostatnio zmieniony 5 lut 2023, o 15:28 przez RX400H, łącznie zmieniany 1 raz.
igrsan
Lex user
Posty: 92
Rejestracja: 21 kwie 2022, o 11:22
Model Lexusa: RX
Skąd:: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy rx400h

Post autor: igrsan »

Witaj. 

opisz jak wyglada twój przejazd. Dystans, temp.na zewnątrz, czy ogrzewasz wnętrze kabiny. 
RX400H
Lex user
Posty: 20
Rejestracja: 2 lut 2023, o 09:04
Model Lexusa: Rx400h
Skąd:: Poznan
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy rx400h

Post autor: RX400H »

Najczęściej jeżdżę do pracy 25km w jedną stronę, ogrzewanie kabiny zazwyczaj na nogi i górę oraz dmuchawa włączona na niski poziom. Z kolei wjeżdżam do miasta i czasami np przejadę pół miasta na elektryku a innym razem tylko widzę, że elektryk na chwilę wspomaga silnik spalinowy, ale nie jadę na samym prądzie. Czasem bez problemu da się ruszyć z silnika elektrycznego i rozpędzić auto np do 50kmh a innym znowu razem auto ruszy z elektryka i po 10kmh wlaczy spalinowy. Oczywiście ruszanie odbywa się tak samo muskając pedal gazu .. temp na zewnątrz około 0 stopni, zauważyłem również,  że przy temp np 8 stopni auto częściej wykorzystuje silnik elektryczny.
 
RX400H
Lex user
Posty: 20
Rejestracja: 2 lut 2023, o 09:04
Model Lexusa: Rx400h
Skąd:: Poznan
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy rx400h

Post autor: RX400H »

Dodam jeszcze, że znajomy pobawil się sterownikiem silnika i wyprogramowal sondy przez co zniknęły błędy p0138 i p0158z ale dalej pojawia się p0606. Oczywiście bez problemu mogę wrócić do oryginału sterownika, ale nie wiem czy jest sens - inaczej musiałbym przywrócić wóz do oryginału czyli kupić katalizator co wiąże się z kostami
igrsan
Lex user
Posty: 92
Rejestracja: 21 kwie 2022, o 11:22
Model Lexusa: RX
Skąd:: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy rx400h

Post autor: igrsan »

Wygląda, że działa ok. Sprawdź sprawność akumulatora. Hybrydy nie lubią wyczerpanych baterii. I daj znać w jakim jest stanie.
Mój spalał na dystansie 5km 15-16 litrów paliwa. Dlatego, że próbowałem ogrzać wnętrze kabiny, a na zewnątrz było poniżej 0. Jak wyłączyłem dmuchawę, lub zmniejszyłem temp.to silnik w momencie zatrzymania na światłach gasł. I to dało mi duża oszczędność na takim krótkim dystansie. do powiedzmy 11 litrów.
Aha i nie staraj się w mieście korzystać tylko z elektryka, bo to będziesz musiał zwrócić i jak ja tak robiłem, to później mi się nie opłacało.Silnik sie włączał i chodził długo zanim bateria odzyskała odpowiedni poziom.Korzystaj więcej z rekuperacji tzn.używaj więcej hamulca zasadniczego delikatnie hamując z wyprzedzeniem. Wtedy wskazówka od ' obrotów' powinna iść na niebieskie pole i bateria doładowuje się wysoką wartością dzięki hamowaniu. To lepsza opcja niż ładowanie jej za pomocą silnika spalinowego.

Sprawdź aku i daj znać. Przy jakiej prędkości tyle pali ?
Awatar użytkownika
legato97
Administrator
Posty: 3747
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:07
Model Lexusa: GS300,GS430,RX400,CT
Skąd:: OLSZTYN
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy rx400h

Post autor: legato97 »

Emulatory, nie wpływają na nic. jeżeli są błędy to może tulejki nie są właściwe. Spalanie może byś spowodowane słabą już baterią. Często też stary mały akumulator podnosi spalanie.
RX400H
Lex user
Posty: 20
Rejestracja: 2 lut 2023, o 09:04
Model Lexusa: Rx400h
Skąd:: Poznan
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy rx400h

Post autor: RX400H »

Sprawdzalem akumulator, napięcie 14.1, więc jest ok. Były właściciel niby wymieniał go rok temu. Ogólnie wyłączyłem nawiew, grzane fotele i radio - auto rzeczywiście wykorzystuje baterie hybrydowa lepiej, ale to i tak dziwne, że z włączonym nawiewem nie wykorzystuje baterii hybrydowej tak często. Z kolei jak wyłączyłem nawiew, to czasami słyszę pod deska rozdzielcza od strony kierowcy takie tykanie jak tykanie zegarka albo dźwięk przewijającej się taśmy. Dzisiaj z rana podczas odpalenia auta na zimnym silniku auto zaczęło nierówno pracować, tak jakby odłączyło cylinder aczkolwiek nie wyrzuciło żadnych błędów, po podłączeniu kompa też nic... rozkładam ręce już... macie może jakiś namiar na warsztat w Poznaniu, który serwisuje toyoty/lexusy ? Pozdrawiam serdecznie
igrsan
Lex user
Posty: 92
Rejestracja: 21 kwie 2022, o 11:22
Model Lexusa: RX
Skąd:: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy + nierówna praca silnika cold start rx400h

Post autor: igrsan »

Nie panikuj, spokojnie. Wg.mnie wszystko ok. Jeśli masz interfejs obd2 to zainstaluj sobie apke hybryd asistant lub/i dr.prius. Napięcie zmierz na silniku zgaszonym po 2-3 h postoju lub dłuższym. 
igrsan
Lex user
Posty: 92
Rejestracja: 21 kwie 2022, o 11:22
Model Lexusa: RX
Skąd:: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy + nierówna praca silnika cold start rx400h

Post autor: igrsan »

Hybrydy w lecie wykorzystują kompresor elektryczny żeby schodzić wnętrze.A zimą nagrzany silnik żeby je ocieplić. Nie ma sensu korzystania z wyłącznie napędu elektrycznego. Do ilu kresek bateria sie doładowuje ?
RX400H
Lex user
Posty: 20
Rejestracja: 2 lut 2023, o 09:04
Model Lexusa: Rx400h
Skąd:: Poznan
Kontakt:

Re: Nieprawidlowe działanie hybrydy + nierówna praca silnika cold start rx400h

Post autor: RX400H »

Do przedostatniej kreski się wyładowuje i ładuje również do przedostatniej. Napięcie aku na zimnym silniku po postoju 8h wynosi 12.0. Aczkolwiek akumulator był wymieniany, kręci i niby jest ok. Ma ktoś może jakieś podpowiedzi odnośnie tego drżenia silnika po odpaleniu na zimnym ? W weekend pierwszy raz się to stało, po odpaleniu była masakra. Dzisiaj z rana odpaliłem zimny silnik i czuć na początku nierówna prace silnika, trochę mniej niż w weekend, ale dalej występuje. Błędów Zero. Czytałem w internecie, że podobno jest to jakaś typowa usterka 3.3 400h.
ODPOWIEDZ

Wróć do „RX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości