Skrzypiące hamulce przód NX300

Pozostałe problemy występujące w naszych Lexusach
ODPOWIEDZ
Pablito90PL
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 24 kwie 2022, o 01:28
Model Lexusa: NX300 2019
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: Pablito90PL »

Cześć,
problem, o którym napiszę wystąpił po przejechaniu ok. 2000 km od wymiany klocków hamulcowych w ASO Toyoty. Auto miało wtedy 2 lata i przejechane mniej więcej 30 000km, model NX300 z 2019 roku. W tej chwili jest 39 000km i wciąż sprawa jest nie rozwiązana.
Na wstępie dodam, że problem ten wcześniej, przed wymianą klocków, nie występował. Problem występuje po rozgrzaniu hamulców, w moim przypadku wystarczy przejechać spokojnie 12km drogą o niewielkim ruchu.
W momencie kiedy skrzynia jest w trybie D, mam wciśnięty pedał hamulca i skręcam kierownicą (nawet przy delikatnych ruchach) z przedniego lewego koła wydobywa się głośny dźwięk. Takie klikanie połączone z dźwiękiem jakby napinającej się sprężyny. Występuje na postoju czy przy manewrach np. parkingowych. W trybie R, N czy P to nie występuje. Nie słychać też aby dźwięk ten wydobywał się z prawego koła.
Przy pierwszym zgłoszeniu do salonu Lexusa zostałem poinformowany, że jest to standardowy dźwięk jaki występuje w modelu i jedynie co zaoferowali to smarowanie układu hamulcowego. Nie pomogło.
Następnie sprawę zgłosiłem do salonu Toyoty, w którym wymieniali klocki. Z pierwszą wizytą reklamacyjną w tym salonie okazało się, że przy wymianie mechanik nie zamontował 1 z 3 blaszek w lewym kole. Po zamontowaniu jedyny problem jaki został wyeliminowany to delikatne przesuwanie się klocka. Dźwięk pozostał.
Przy drugiej wizycie rozebrali, w prawym i lewym kole, hamulce. Przesmarowali cały układ, jarzma itd. Założyli komplet nowych blaszek (ale tu nie mam pewności czy faktycznie to zrobili). Przez 3 dni było super. Ale dźwięk powrócił.

Pytanie do Forumowiczów, czy w waszych NX300 albo w ogóle Lexusach występował taki przypadek. Jeżeli tak czy udało się go wyeliminować.
Albo chociaż czy macie wskazówki co może być przyczyną tego, że klocek po rozgrzaniu daje takie dźwięki.
DaSt
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 26 maja 2019, o 20:55
Model Lexusa: RX 300
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: DaSt »

Miałem podobny przypadek w NX. Okazało się, że blaszki pomiędzy klockami a jarzmem były źle zamontowane. Po poprawnym montażu cicho jak na Lexa przystało.
Pablito90PL
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 24 kwie 2022, o 01:28
Model Lexusa: NX300 2019
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: Pablito90PL »

Czy chodzi o te małe blaszki, które mają za zadanie zabezpieczać klocek przed przemieszczaniem się (bodajże 3 szt. na hamulec)? Czy może podkładki / blaszki, które są mniej więcej wielkości klocków?
DaSt
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 26 maja 2019, o 20:55
Model Lexusa: RX 300
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: DaSt »

Cztery sztuki na stronę wchodzą. To są te małe blaszki pomiędzy klockiem a jarzmem. Nie mylić z tymi blaszkami akustycznymi pomiędzy klockiem a zaciskiem.
Awatar użytkownika
machony79
Lex Driver
Posty: 464
Rejestracja: 30 sie 2020, o 15:22
Model Lexusa: NX200t
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: machony79 »

Odgłos,który słyszysz występuje w każdym samochodzie z automatyczna skrzynią.
Auto w trybie D ciągle ciągnie tzw.pełza i słabe naciśnięcie hamulca wydaje taki dźwięk. Być może jakieś miększe klocki by to wyeliminowały.
Pablito90PL
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 24 kwie 2022, o 01:28
Model Lexusa: NX300 2019
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: Pablito90PL »

DaSt pisze:Cztery sztuki na stronę wchodzą. To są te małe blaszki pomiędzy klockiem a jarzmem. Nie mylić z tymi blaszkami akustycznymi pomiędzy klockiem a zaciskiem.
Dziękuję za odpowiedzi.
Jak już wcześniej wspominałem, przy ostatniej wizycie w salonie w tej sprawie, wymienili komplet tych blaszek i ponownie zmontowali hamulce (prawa i lewa strona) dokładnie smarując.
Pierwsza sprawa jest taka, że nie mam pewności co do faktycznej wymiany blaszek na nowe. Druga to zastanawiam się nad jakością montażu (czyt. kompetencjami serwisanta).

Fakt jest taki, że dźwięki w kole od strony kierowcy wróciły. Jak zwykle możliwości jest kilka.
Albo klocek jest w jakiś sposób trefny i zbyt pracuje po rozgrzaniu.
Albo ponownie w serwisie przy okazji montażu nie zamontowali jakiegoś elementu zestawu (tak jak miało to miejsce przy wymianie klocków, o czym pisałem w pierwszym poście).
Albo "wymienione" blaszki nie zostały w rzeczywistości wymienione i są uszkodzone.
Awatar użytkownika
przemosc
Lex Driver
Posty: 350
Rejestracja: 13 cze 2014, o 01:33
Model Lexusa: IS300/RX300/ES300h
Skąd:: Rzyki
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: przemosc »

Przerabiałem dokładnie ten sam temat w ES300h - stukanie/sprężynowanie (akustyczne) podczas jednoczesnego hamowania i skręcania. Temat dla mnie znany chociażby z IS300 MK1 z tą różnicą, że tamten samochód miał 250kkm a ESem zrobiłem dopiero 48kkm więc to trochę za wcześnie na tego typu usterki. Pomimo zaistniałej sytuacji, Lexus-Kraków Zakopiańska stanął na wysokości zadania i blaszki wymienili na nowe. Denerwujące odgłosy zniknęły.
DaSt
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 26 maja 2019, o 20:55
Model Lexusa: RX 300
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: DaSt »

Nie potrzeba nowych wystarczy właściwie zamontować te które są.
Pablito90PL
Nowy lex user
Posty: 5
Rejestracja: 24 kwie 2022, o 01:28
Model Lexusa: NX300 2019
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: Pablito90PL »

Dzień dobry,

wracam z tematem opisywanych powyżej dźwięków.
Na przełomie października / listopada ubiegłego roku, przy okazji wizyty w serwisie Lexusa, raz jeszcze przypomniałem się w sprawie odgłosów z koła.
Panowie tym razem wzięli sprawę na poważnie i sprawdzili dokładniej co może być przyczyną.
Ostatecznie stwierdzili, że "gumki", które wchodzą w skład zestawu hamulcowego były w fatalnym stanie. "gumki" a la montażowe ponoć mają zadanie sprawiać, że cały układ pracuje cicho.
Wymienili je na nowe, zmontowali hamulce i przesmarowali. Całość działała na prawdę dobrze ok. 2 miesiące. Następnie to samo. Im wyższe temperatury na zewnątrz tym szybciej i częściej te odgłosy się pojawiają.

W sumie to nie mam pomysłów co w tej sprawie mogę zrobić.
Jedynie co mi przychodzi do głowy to zmienić serwis Lexusa na zaufany warsztat.
Awatar użytkownika
machony79
Lex Driver
Posty: 464
Rejestracja: 30 sie 2020, o 15:22
Model Lexusa: NX200t
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Skrzypiące hamulce przód NX300

Post autor: machony79 »

Ja tez słysze takie szurnięcie przy dohamowaniu. Układ hamulcowy sprawdzony i jest OK. Doszedłem,że ten dźwięk występuje tylko jak paliwa jest więcej niż pół zbiornika. Potem go nie słychać.
STOP HYBRID GO SMOG
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości