VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Buczek91
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 22 cze 2021, o 00:02
Model Lexusa: GS 300 mk2
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: Buczek91 »

Cześć,

mam delikatny problem, który nie wiem jak do końca rozwiązać. Mianowicie, po wyczyszczeniu felg preparatem, po raz pierwszy pojawił się check, wszystkich trzech kontrolek tj. VSC ABS VSC OFF. Wcześniej nigdy nie pojawiały się na desce, a po powyższym zabiegu stało się to nagminne.

Wszystkie kontrolki pojawiają się tylko w określonym przypadku, czyli jak ruszam spokojnie utrzymując przyspieszanie pojazdu i obrotach między 2-2,2 tys obr /min lub gwałtownym przyspieszeniu z miejsca (np włączanie się do ruchu itp). Wszystko dzieje się na trybie normalnym skrzyni - zauważyłem, że wtedy jakby trakcja trochę blokuje wejście w obroty, które mogę sam dozować dodając dużo pewniej gazu.

Jak włączę skrzynię w trym power, gdzie faktycznie skrzynia wchodzi w obroty dużo pewniej bez konieczności dodawania pedału gazu w podłogę, kontrolki pojawiają się raz na kilka dni (w trybie normalnym skrzyni średnio raz do dwóch razy na dzień). Dodam tylko, że prędkościomierz działa przy pojawieniu się kontrolek.

Przy kickdown kiedy auto jest już lekko rozpędzone, nie ma mowy by załapał jakikolwiek błąd. Testowałem na prędkościach 40-100, 60-120, 140-200 i nic, auto jedzie jak po sznurku.

Podczas diagnostyki i wymuszeniu pojawienia się kontrolek stwierdzono błędy: C0256 oraz C1223. Mechanicy stwierdzili, że powinienem wymienić pompę, choć nie do końca chce mi się w to wierzyć.

Kolega na forum rozpisał większość błędów i wychodzi, że:
C0256,"Elektromagnes/miernik #1 ABS lewy tylny - usterka"
a,
C01223 w internecie opisuje się jako błąd sterownika ABS / moduł VSC

Nie mam też żarówki lewego stopu, która będzie dopiero wymieniana i czasami (nie ma tu reguły) po naciśnięciu pedału hamulca pojawia się czerwona kontrolka hamulca postojowego.

Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Chciałbym to jak najszybciej naprawić, bo auto ma być w pełni sprawne technicznie, bez choinki na desce bo do świąt jeszcze bardzo daleko :P

Zastanawiam się nad:
- wymianą tylnego czujnika ABS (albo wyczyszczenie obecnego)
- wymiana sterownika ABS
- iść za rada mechaników o wymienić pompę (?)
- czy może (w co wątpię) czujnik pedału hamulca czy tez ta żarówka robi taki problem)

Z góry dziękuję za pomoc :)
Szczęśliwy posiadać GS300 mk2 2000 r.

EDIT:
po wyłączeniu i wyłączeniu ponownie silnika błąd znika, a po podłączeniu pod komputer nie widać żadnych błędów.
Nemo 77
Lex Driver
Posty: 415
Rejestracja: 25 lis 2018, o 14:21
Model Lexusa: GS 300
Skąd:: Mazowieckie
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: Nemo 77 »

Skoro stało się to po myciu felg to zacznij może najpierw od sprawdzenia kostek/podłączeń/przewodów.Tak jak napisałeś od wyczyszczenia.Skasuj błędy i znów diagnoza.Jeśli nie pomoże to następny w kolejce czujnik itd.
Buczek91
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 22 cze 2021, o 00:02
Model Lexusa: GS 300 mk2
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: Buczek91 »

Właśnie najgorzej jest z kwestią błędów - bo jak zgasze auto, to błędy jakby się kasują i nic nie widać, tylko na live i włączonym silniku widać powyższe błędy. Chciałem wyeliminować zbędne koszty jak czyszczenie, wymiany czujników jeżeli uszkodzony może być sterownik ABS.

Kiedyś w BMW jak mi włączała się trakcja z ABS to oznaczało wymianę sterownika, a mechanicy chcieli najpierw wymieniać wszystkie czujniki po 300 zł / szt. dlatego pytam o ewentualne podobne sytuacje :)

Na tym forum w podobnych tematach, jest wiele sytuacji z tymi kontrolkami, tylko żadnych pasujących do mojego przypadku
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: lukas78 »

Sprawdź tylny czujnik abs i stan tylnych koronek abs. Przedmiotowe kontrolki zaświecały się również u mnie w poprzednim gs300 mk2 przedlift. Wina może faktycznie leżeć w pompie hamulcowej, a konkretnie w czujniku ciśnienia. W swoim poprzednim gs przedlifcie wymieniłem pompę hamulcową na pompę z polifta i hamulce po takim zabiegu kosa. Natomiast przy samym przeszczepie pompy wyszedł mały problem z jednym czujnikiem, ponieważ przy czujniku pompy z polifta jest inna wtyczka (z tego co pamiętam trójkątna) - i musiałem przełożyć ze starej pompy jeden czujnik, żeby pasowała wtyczka od starej instalacji z przedlifta. Kontrolki później się zapalały (z tym, że nie za często) i gasły tak jak u Ciebie. Do czasu sprzedania auta problemu nie wyeliminowałem, ponieważ samego czujnika nie wymieniłem - nie miałem wtyczki z polifta i nie chciałem rzeźbić przy samej wtyczce. Stary czujnik (czy to abs, czy inny) w mojej ocenie może rzucać czasami błędem. Auto ma już swoje 20 lat i sam czujnik lub styki mają prawo już dobrze nie pracować/przewodzić - dlatego, tak jak koledzy również radzą warto je jakimś kontaktem potraktować we wtyczkach.
Nie wiem czym auto testowałeś, ale warto podłączyć auto pod profesjonalny tester, żeby głębiej zajrzeć w poszczególne parametry.
Buczek91
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 22 cze 2021, o 00:02
Model Lexusa: GS 300 mk2
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: Buczek91 »

lukas78 - dzięki za szeroką odpowiedź.

Najchętniej wymieniłbym sam czujnik, gdyż OE w używce na testy nie są turbo drogie i zobaczyłbym jak to się ma do kolejnych błędów.
Dziś podjechałem do serwisu, który robi tylko Lexusy, Mazdy i Toyoty, oni twierdza, że te błędy zawsze wskazywały na pompę i niechętnie chcą wymieniać sam czujnik, bo zaraz wrócę, ale pompa w używce trochę kosztuje i tez nie wiem czy faktycznie pojeździ to wystarczajaco długo ;/

Lexus był najpierw podłączany KTS 560 od Boscha, a serwisie to nie wiem co mają, ale skoro robią tylko te marki to coś muszą wiedzieć, gorzej jak akurat teraz się pomylą i zamiast wydać kilka złotych to wydam kilka tys.

Dla bardziej wprawionych użytkowników lexusa, inne więc pytanie:
Czy pompa i sterownik ABS odpowiada też za odczyt obrotu koła i działanie prędkościomierza? Bo pomimo tych trzech kontrolek, prędkościomierz działa. Może to nie wyznacznik, ale w dawnym BMW 5er jak walnięty był sternownik ABS to nie działa trakcja/abs ale i licznik nie działał.

Pytanie 2:
Gdzie znajdę numer tej pompy? szukać używki to dobrze też wiedzieć jakiej, by nie różniła się numerem. Pod maską z prawej strony nie mogłem dostrzec żadnego numeru.
Pawcio1979
Lex Driver
Posty: 381
Rejestracja: 27 wrz 2017, o 18:31
Model Lexusa: GS300 MkII
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: Pawcio1979 »

Buczek91 pisze:Czy pompa i sterownik ABS odpowiada też za odczyt obrotu koła i działanie prędkościomierza?
Czujniki abs przy każdym kole odczytują to z jaką prędkością dane koło "jedzie".
Za prędkość tą na zegarach odpowiada czyjnik na skrzyni biegów.
karole 10
Lex user
Posty: 79
Rejestracja: 18 maja 2018, o 10:46
Model Lexusa: Ls 430
Skąd:: RZESZÓW
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: karole 10 »

W gs mk 2 przedlift za wskazania prędkościomierza odpowiadają czujniki abs,nie ma czujnika na skrzyni.
Buczek91
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 22 cze 2021, o 00:02
Model Lexusa: GS 300 mk2
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: Buczek91 »

karole 10 pisze:W gs mk 2 przedlift za wskazania prędkościomierza odpowiadają czujniki abs,nie ma czujnika na skrzyni.
Mój Mk2 to przedlift. Tez słyszałem o jakimś czujniku czy sterowniku w skrzyni, który niby odpowiada za odczyt i wskazania prędkości na liczniku, choć po co ktoś by tak życie sobie utrudniał przy projektowaniu auta :D
Dziś podjadę do serwisu, który naprawia takie pompy i sterowniki - zobaczymy co powiedzą.
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: lukas78 »

Buczek91 pisze:lukas78 - dzięki za szeroką odpowiedź.

Pytanie 2:
Gdzie znajdę numer tej pompy? szukać używki to dobrze też wiedzieć jakiej, by nie różniła się numerem. Pod maską z prawej strony nie mogłem dostrzec żadnego numeru.
Każda pompa abs od gs mk2 będzie pasować i nie musisz patrzeć na numery - z doświadczenia, tak jak pisałem szukaj pompy od polifta (oczywiście całą pompę razem z tą "puszką" z boku). Podczas wymiany pompy na polift wyjdą dwie sprawy - jedna, to ten czujnik z inną wtyczką - druga sprawa, to końcówki/złączki przewodów hamulcowych na wejściu do pompy (w przedlifcie są dłuższe i trzeba je przed wkręceniem do nowej pompy trochę skrócić). Po takiej zmianie pompy hamulce dużo lepsze. W mojej ocenie coś musieli przerobić/poprawić w samych pompach, ponieważ w gs poliftach pedał jest twardszy i sprawność hamulców lepsza.
Buczek91
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 22 cze 2021, o 00:02
Model Lexusa: GS 300 mk2
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: VSC ABS VSC OFF mk2 GS300 problem C0256 C1223

Post autor: Buczek91 »

Lukas78

Jesteś wielki ! To już wiem czego szukać, jeżeli każda będzie pasować, to gdyby znalazła się z anglika, to również tam nie szły żadne inne udziwnienia poza zmianą strony kierowcy?

Rozglądnę się za pompa od poliftowej wersji, od ręki są dostępne przedlifty, jedna z wersji EU i jedna od ANG, ale czekam jeszcze na wycenę ewentualnej regeneracji mojej - jedna firma we Wrocławiu telefonicznie twierdzi, że się podejmie i nie ma z tym problemu. Lepsze hamowanie to same plusy, ale wiadomo jak jest z używkami i ile to podziała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GS mk2 1997-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości