IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Problemy z silnikami dotyczące modelu IS
ODPOWIEDZ
Martino_797
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2020, o 09:39
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: Martino_797 »

Witam

Mam problem z układem chłodzenia w moim Lexusie IS250 (2007r). Coś powoduje skoki ciśnienia w układzie, co prowadzi do tego, że strzelają przewody i wypływa cały płyn. Sprawa jest zagadkowa na tyle, iż już dwóch mechaników się poddało.

Opiszę wszystko po kolei.
Zaczęło się od tego, że po powrocie z Bieszczad (do Warszawy, ponad 6h jazdy, 470km) ubyło płynu, około 3l. Przez całą trasę nie było żadnych oznak, iż coś się dzieje. Dopiero w garażu usłyszałem przelewanie się płynu po układzie. To dziwne przelewanie trwało z dwie minuty, także po wyłączeniu silnika. Na drugi dzień poszedłem sprawdzić co się dzieje i zauważyłem, że ubyło płynu i dolałem wspomniane już 3l.
Wcześniej nigdy nie musiałem dolewać płynu, ani oleju itp. Samochód mam od 6 lat i do teraz był bezawaryjny. Obecnie ma 214 tyś km przebiegu. Dodam, że samochód był kupiony w polskim salonie i ma sprawdzoną historię, jest bezwypadkowy itd. Naprawdę udany zakup.

Zaprowadziłem samochód do mechanika. Ci nie zauważyli żadnych oznak, poza tym że prawdopodobnie termostat nie działa prawidłowo. Po wymianie termostatu miało być już pięknie. Przejechałem trasę do Głogowa i z powrotem (około 900km) i było dobrze, żadnych wycieków, temperatura silnika też ok. Większość trasy to autostrada, więc wiadomo, obroty są ;)
Parę dni później miałem jechać do Poznania. Był upalny dzień, ponad 30C. Po przejechaniu 10km dojechałem do S8, zajęło to z 1h bo były masakryczne korki. Wpierw wyłączyła się klimatyzacja, a po chwili zauważyłem że temperatura silnika szybko rośnie. Po zjechaniu z S8 na stację zauważyłem że jeden z przewodów zsunął się (czy raczej odstrzelił) i prawie cały płyn wyleciał.
Po nałożeniu przewodu u pobliskiego mechanika (który powiedział, że to dziwna sprawa) wróciłem do mojego mechanika. Ten obejrzał cały układ i uznał, że może ich pracownik nie zamontował prawidłowo przewodu. Dostałem wskazówkę aby testować i obserwować.
Parę dni później (pierwszy raz gdzieś pojechałem) strzelił kolejny przewód, tym razem na dole - ten najgrubszy, przy chłodnicy. Cały płyn wypłynął. Wróciłem więc do mechanika. Ten podrapał się w głowę i zaczął sprawdzać cały układ.
Nie znalazł przyczyny.
Obawiając się, że zanosi się na większy wydatek, zapytałem czy to może być uszczelka pod głowicą? Nie, to nie to. Sprawdzili. Ale chłodnica jest w kiepskim stanie. Obejrzałem, faktycznie dosyć oblepiona brudem. Wymieniliśmy chłodnicę i korek dolewowy, ponieważ poprzedni rozpadł się jak sprawdzali i testowali układ. Dostałem zalecenie aby testować i obserwować. Przy czym mechanik szczerze powiedział, że nie wie, co to może być i wymiana chłodnicy raczej nie rozwiąże problemu. I ogólnie żebym poszukał pomocy gdzie indziej. U kogoś kto lepiej się zna na Lexusach.

Pojechałem w krótką trasę (około 20km). Po powrocie zauważyłem, że płyn pojawił się w paru miejscach. Znalazłem innego mechanika (serwis lexusa toyoty i sciona). Ich pracownik stwierdził, że to nie wyciek tylko ktoś przy dolewaniu rozlał płyn... i wszystko jest w porządku. On testował i nie widzi żadnego problemu. Dostałem zalecenie aby testować i obserwować... Po odebraniu samochodu dojechałem do domu (15km) i niby wszystko było ok, temperatura w normie itd. Parę godzin później zauważyłem, że spod samochodu wypłynął płyn w dużej ilości...

Nie wiem co mam teraz zrobić. Czy ktoś miał kiedyś podobne problemy? Żebym mógł dać mechanikom wskazówki gdzie szukać problemu.
Albo ktoś może polecić w Warszawie sprawdzonego mechanika?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Marcin
karole 10
Lex user
Posty: 79
Rejestracja: 18 maja 2018, o 10:46
Model Lexusa: Ls 430
Skąd:: RZESZÓW
Kontakt:

Re: IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: karole 10 »

Może układ jest zapowietrzony lub zatkany.
Martino_797
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2020, o 09:39
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: Martino_797 »

Sprawdzali i odpowietrzali.
Ale możliwe, że coś powoduje iż zapowietrzenie powraca. I stąd to strzelanie przewodów. Tylko co? Uszczelka pod głowicą? Jest możliwa jeszcze jakaś inna przyczyna?
Bo podobno to nie jest uszczelka. Podobno.
Awatar użytkownika
sek300
Lex user
Posty: 30
Rejestracja: 19 paź 2017, o 07:32
Model Lexusa: IS250, RC200t
Skąd:: Lubuskie
Kontakt:

Re: IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: sek300 »

Kiedyś miałem podobny problem w alfie 166. Według mnie mogą być 2 możliwości uszczelka lub mikropęknięcie w głowicy. Któryś cylinder pompuje dodatkowe ciśnienie do układu chłodzenia. Ja wymieniłem uszczelkę i problem na jakiś czas ustał ale od czasu do czasu nadal dostawałem strzała w układ chłodzenia więc prawdopodobnie było to mikropęknięcie. Tematu dalej nie zgłębiałem sprzedałem auto i nie wiem czy coś z tym robił nowy właściciel.
Martino_797
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 11 wrz 2020, o 09:39
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: Martino_797 »

Dziękuję za podpowiedzi. Faktycznie jeden z mechaników sugerował, że to może być mikropęknięcie w głowicy. Zobaczymy. Napiszę co było przyczyną, jak uda się w końcu naprawić.
Awatar użytkownika
sek300
Lex user
Posty: 30
Rejestracja: 19 paź 2017, o 07:32
Model Lexusa: IS250, RC200t
Skąd:: Lubuskie
Kontakt:

Re: IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: sek300 »

No coz współczuję temat nie jest łatwy i tani do ogarnięcia. Mi robili próbę szczelności głowicy ale ta nic nie wykazała więc nie będziesz miał 100% pewności po zrzuceniu splanowaniu wymianie uszczelek że temat będziesz miał rozwiązany. Najlepiej rozpoznaj ceny używanych głowic i zastanów się nad wymiana. Chyba, że ktoś wpadnie na inną przyczynę pompowania ciśnienia.
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: gmiter »

Wymień korek cisnieniowy na górze przy króćcu wody gdzie wychodzi wąż w stronę chłodnicy. Mają to do siebie e lubią się zablokować i w efekcie jest wyskakiwanie przewodów wodnych itp..

https://www.czesciauto24.pl/lexus/is-ii ... -chlodnica

Edit - widzę że wymieniłeś. Na 99% to była przyczyna.

Jak miales na drugi dzien wyciek spod auta to uklad po odpowietrzeniu wyrównał poziom i prawdopodobnie nadmiar wyleciał przez koreczek w zborniczku wyrównawczym - jest tam wężyk który wyrzuci nadmiar.
kazio
Lex user
Posty: 194
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 19:59
Model Lexusa: sc300 z31
Skąd:: koscierzyna
Kontakt:

Re: IS250 układ chłodzenia - problem zagadka

Post autor: kazio »

Heja, mam is 250 ale niewiem jak to wyglada tam podmaska, niemialem z tym problemu. Lecz w gs mk1 bylo u mnie takie zagadnienie ze weżyk od chlodnicy do naczynka wyrownawczego sie zapchał jakims syfem. Ale niebylo tego duzo- lecz powodowalo to takie cisnienie w układzie ze wszystkie weze tak napuchly jak balon, wystarczylo dany wezyk wyczyscić i bylo ok.no i silnik chcial sie gotowac,,,,
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości