[LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Wszystko co związane z problemami w układzie elektrycznym.
Awatar użytkownika
MPower
Lex user
Posty: 136
Rejestracja: 20 cze 2011, o 17:05
Model Lexusa: LS400
Skąd:: lubuskie
Kontakt:

[LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: MPower »

Mam pytanie dotyczące wentylatorów w LS400. Jak one powinny działać ? Kiedy i który powinien się załączać? Czy oba wentylatory powinny kręcić się odrazu po uruchomieniu silnika? Oczywiście zakładam, że po uruchomieniu klimatyzacja jest wyłączona.
Pytam, ponieważ zauważyłem, że po włączeniu klimatyzacji rośnie temperatura silnika - wskazówka wędruje do góry. Po wyłączeniu klimy wszystko wraca do normy.

Przy okazji jeszcze chcę zapytać, czy może miał ktoś taki przypadek lub wie co może być przyczyną. Chodzi o to, że jeżdżąc po mieście lub robiąc krótkie trasy kilkukilometrowe jest wszystko tak jak należy,a po ok. 20 - 30 km zapala mi się CHECK. Silnik pracuje normalnie, wszystko jest ok, ale denerwuje mnie kontrolka. Kasuję kontrolkę przez wyjęcie bezpiecznika i nic nie świeci , aż do trasy przekraczającej kilkadziesiąt kilometrów. Co to może być?
Z góry dziękuję za podpowiedzi, pomoc
Awatar użytkownika
janasek
Lex Master
Posty: 1516
Rejestracja: 3 paź 2010, o 15:21
Model Lexusa: SC 400
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: janasek »

MPower pisze:Mam pytanie dotyczące wentylatorów w LS400. Jak one powinny działać ? Kiedy i który powinien się załączać? Czy oba wentylatory powinny kręcić się odrazu po uruchomieniu silnika? Oczywiście zakładam, że po uruchomieniu klimatyzacja jest wyłączona.
Pytam, ponieważ zauważyłem, że po włączeniu klimatyzacji rośnie temperatura silnika - wskazówka wędruje do góry. Po wyłączeniu klimy wszystko wraca do normy.

Przy okazji jeszcze chcę zapytać, czy może miał ktoś taki przypadek lub wie co może być przyczyną. Chodzi o to, że jeżdżąc po mieście lub robiąc krótkie trasy kilkukilometrowe jest wszystko tak jak należy,a po ok. 20 - 30 km zapala mi się CHECK. Silnik pracuje normalnie, wszystko jest ok, ale denerwuje mnie kontrolka. Kasuję kontrolkę przez wyjęcie bezpiecznika i nic nie świeci , aż do trasy przekraczającej kilkadziesiąt kilometrów. Co to może być?
Z góry dziękuję za podpowiedzi, pomoc
Podłącz pod kompa, bez tego jest jak wróżenie z fusów.
Luxusem jadę... :)
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: maniek_ls400 »

W Twojej generacji wnetylator chłodzący płyn chłodniczy powienien być na wiskozie a wentylator od klimy zasilany elektrycznie. Grzanie się po włączeniu klimy to :
- zmęczona wiskoza
- brudna chłodnica - to można delikatnie usunąć przez wydmuchanie lub przepłukanie lamelek chłodnicy (tylko nie myjką w stylu karchera bo pogniesz całość) - do tego najlepiej było by zdemontować chłodnice. Bo myjąc od środka 'silnikową' przepachasz syf do chłodnicy od A/C
Co do checka - masz jakiś odczuwalny objaw w zachwaniu auta poza świeceniem ? Jeśli nie to może być np uszkodzona grzałka sondy lambda, albo katalizatory. Podłączenie pod kompa lub zwora w TE i E1 i odczytywanie błędów mogą pomóc.
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
tofex
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 8 lis 2011, o 08:24
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: tofex »

Po uruchomieniu silnika nie powinny się włączać żadne. Wisko lekko się kręci cały czas, ale nie nabiera obrotów razem z silnikiem. U mnie po odpaleniu zimnego silnika, wisko przez kilka sekund działa ( słychać wyraźny "huk"), potem cisza. Elektryczny stoi, a po włączeniu klimy rusza po paru sekundach niezależnie od temperatury silnika. Dodatkowo sterowany jest czujnikiem w prawym dolnym rogu chłodnicy (stojąc przodem do auta). Zdjęcie przewodów z czujnika powoduje włączenie go na stałe ( przy pracującym silniku)

http://forum.toyotaklub.org.pl/index.ph ... 410.0.html
Tu jest mój temat z TKP
Jeśli nie chodzi ci elektryczny, zdejmij przewody z czujnika powinien wystartować, jak nie to miernik w rękę i zobacz czy dochodzi prąd do silnika. Jest też szansa na skończone szczotki.
Awatar użytkownika
MPower
Lex user
Posty: 136
Rejestracja: 20 cze 2011, o 17:05
Model Lexusa: LS400
Skąd:: lubuskie
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: MPower »

maniek_ls400 pisze: Co do checka - masz jakiś odczuwalny objaw w zachwaniu auta poza świeceniem ? Jeśli nie to może być np uszkodzona grzałka sondy lambda, albo katalizatory. Podłączenie pod kompa lub zwora w TE i E1 i odczytywanie błędów mogą pomóc.
Raczej nie odczuwam żadnej zmiany w pracy silnika.
tofex pisze:Po uruchomieniu silnika nie powinny się włączać żadne. Wisko lekko się kręci cały czas, ale nie nabiera obrotów razem z silnikiem. U mnie po odpaleniu zimnego silnika, wisko przez kilka sekund działa ( słychać wyraźny "huk"), potem cisza. Elektryczny stoi, a po włączeniu klimy rusza po paru sekundach niezależnie od temperatury silnika. Dodatkowo sterowany jest czujnikiem w prawym dolnym rogu chłodnicy (stojąc przodem do auta). Zdjęcie przewodów z czujnika powoduje włączenie go na stałe ( przy pracującym silniku)
Muszę posprawdzać, u mnie wisko na pewno huczy po uruchomieniu silnika. Co do wentylatora A/C to po włączeniu minęło kilka sekund i się nie uruchomił. Jutro sprawdzę dokłądniej
Awatar użytkownika
MPower
Lex user
Posty: 136
Rejestracja: 20 cze 2011, o 17:05
Model Lexusa: LS400
Skąd:: lubuskie
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: MPower »

Posprawdzałem co i jak. Po odpaleniu silnika (zimny silnik) jest głośny huk, przedmuch powietrza chyba z wisko. Zanim dojdę od stacyjki do silnika już się ucisza. Wisko kręci się cały czas - wydaje mi się, że dość szybko. Po włączeniu klimatyzacji wentylator elektryczny nie kręci się - odczekałem z 1 - 2 minuty i nic.
Po zdjęciu przewodów z czujnika po prawej stronie chłodnicy też nic - nie kręci się.
Mam jeszcze pytanie: jak sprawdzić , czy wisko jest w sprawne?
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: maniek_ls400 »

Znalazłem opis - wiskoza w LS400 (EN).
http://us.lexusownersclub.com/forums/in ... opic=47507
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
tofex
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 8 lis 2011, o 08:24
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: tofex »

MPower pisze:Posprawdzałem co i jak. Po odpaleniu silnika (zimny silnik) jest głośny huk, przedmuch powietrza chyba z wisko. Zanim dojdę od stacyjki do silnika już się ucisza. Wisko kręci się cały czas - wydaje mi się, że dość szybko. Po włączeniu klimatyzacji wentylator elektryczny nie kręci się - odczekałem z 1 - 2 minuty i nic.
Po zdjęciu przewodów z czujnika po prawej stronie chłodnicy też nic - nie kręci się.
Mam jeszcze pytanie: jak sprawdzić , czy wisko jest w sprawne?
To u mnie wisko działa tak samo. Włącza się (u mnie) sporadycznie latem na mieście, a objawem jest to samo "huczenie" jak po odpaleniu na zimnym, słyszalne podczas jazdy na nieco wyższych obrotach. Przy delikatnej jeździe gdzie obroty to 1200-1500 jest to niesłyszalne. Spróbuj po wlączeniu klimy zmierzyć czy do wentylatora dochodzi prąd. U mnie niewątpliwie po kilku sekundach wiatrak startuje. Na mój rozum wygląda to tak: wisko zawsze lekko się obraca i coś tam owiewa chłodnicę, jak jest mało włącza się elektryczny sterowany czujnikiem w chłodnicy, a w sytuacjach ekstremalnych dochodzi wisko proporcjonalnie do obrotów silnika- w moim aucie sporadycznie. Stawiam u ciebie na skończony wentylator, a raczej szczotki
Awatar użytkownika
MPower
Lex user
Posty: 136
Rejestracja: 20 cze 2011, o 17:05
Model Lexusa: LS400
Skąd:: lubuskie
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: MPower »

Sprawdziłem jeszcze raz czujnik przy chłodnicy - wcześniej chwyciłem się za inny :). Dopiero dzisiaj przeczytałem jeszcze raz: "w prawym dolnym rogu chłodnicy". Po zdjęciu wtyczki wentylator się kręci.
tofex
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 8 lis 2011, o 08:24
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: [LS400] Klimatyzacja - wentylatory + check

Post autor: tofex »

To pozostaje ci zostawić auto na wolnych obrotach i poczekać czy temperatura płynu spowoduje włączenie wentylatora. Ja wymieniłem czujnik po roku od założenia tematu na TKP (kosztował ok 90 zł ), bo często słyszałem wisko, a nie zaobserwowałem żeby wentylator się włączał. Nie zmienia to faktu, że po włączeniu klimy startuje zawsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości