Wyciek oleju IS300

ODPOWIEDZ
babajaga15
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2021, o 17:29
Model Lexusa: IS300
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Wyciek oleju IS300

Post autor: babajaga15 »

Dzień dobry.
Ostatnio zauważyłem 'znikanie' oleju z mojego auta. Wycieka uszczelką(?), która jest między listwą z wtryskiwaczami a głowicą silnika.
Ktoś zna rozwiązanie tego problemu, oprócz wymiany silnika?
Pozdrawiam
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: Wyciek oleju IS300

Post autor: lukas78 »

W mojej ocenie to wyciek z pod uszczelki kapy zaworowej - uszczelka z racji wieku straciła swoje właściwości i stwardniała. Jak będziesz ją wymieniał to kup tylko oryginał - żadne zamienniki. Oczywiście zgodnie ze sztuką trzeba zmienić komplet na dwie kapy zaworowe. Przerabiałem temat u siebie. Przy okazji zaleca się sprawdzić luzy zaworowe jak nie wiadomo kiedy były sprawdzane. Nie zwlekaj z wymianą bo prawdopodobnie jest też wyciek od strony świec i jak olej dobrze podleje środek głowicy (gniazda świec) to dojdzie Ci jeszcze wymiana świeczek i gumek na cewkach.
babajaga15
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2021, o 17:29
Model Lexusa: IS300
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyciek oleju IS300

Post autor: babajaga15 »

lukas78 pisze:W mojej ocenie to wyciek z pod uszczelki kapy zaworowej - uszczelka z racji wieku straciła swoje właściwości i stwardniała. Jak będziesz ją wymieniał to kup tylko oryginał - żadne zamienniki. Oczywiście zgodnie ze sztuką trzeba zmienić komplet na dwie kapy zaworowe. Przerabiałem temat u siebie. Przy okazji zaleca się sprawdzić luzy zaworowe jak nie wiadomo kiedy były sprawdzane. Nie zwlekaj z wymianą bo prawdopodobnie jest też wyciek od strony świec i jak olej dobrze podleje środek głowicy (gniazda świec) to dojdzie Ci jeszcze wymiana świeczek i gumek na cewkach.
Dzięki za odpowiedź. Uszczelki zmieniałem dwa lata temu na oryginalne. Na filmie widać jakby olej wypływał dokładnie z tego miejsca co napisałem (bąbelki powietrza), a nie ściekał z pokrywy zaworów. Z drugiej strony przy świecach też widać trochę oleju... :angry:
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: Wyciek oleju IS300

Post autor: lukas78 »

Faktycznie widać bąbelki. Dopiero po obejrzeniu tego filmiku na full screen zobaczyłem te bąbelki. W tym miejscu nie za bardzo jest z czego pojawiać się olej - tam nie ma źródła oleju. Oczywiście kolektor ssący może być od środka mokry od oleju z odmy - przy niedrożnym/niesprawnym zaworze odpowietrzającym PCV umieszczonym w pokrywie zaworowej. Warto również sprawdzić te zawory PCV.
Wytrzyj to porządnie i zobacz czy oliwa się pojawia. W tym konkretnym miejscu oliwa może się również dostać np. przez nieostrożne nalewanie/dolewanie oleju do silnika - olej ścieknie po pokrywie zaworowej - z obu stron pokrywy. Skoro dwa lata temu uszczelki były wymieniane na oem to nie powinno być z pod nich wycieku. Tak, czy inaczej docelowo nie pozostaje nic innego jak wymienić tą uszczelkę pomiędzy listwą, a głowicą - skoro tam idą bąbelki.
babajaga15
Nowy lex user
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2021, o 17:29
Model Lexusa: IS300
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Wyciek oleju IS300

Post autor: babajaga15 »

lukas78 pisze:Faktycznie widać bąbelki. Dopiero po obejrzeniu tego filmiku na full screen zobaczyłem te bąbelki. W tym miejscu nie za bardzo jest z czego pojawiać się olej - tam nie ma źródła oleju. Oczywiście kolektor ssący może być od środka mokry od oleju z odmy - przy niedrożnym/niesprawnym zaworze odpowietrzającym PCV umieszczonym w pokrywie zaworowej. Warto również sprawdzić te zawory PCV.
Wytrzyj to porządnie i zobacz czy oliwa się pojawia. W tym konkretnym miejscu oliwa może się również dostać np. przez nieostrożne nalewanie/dolewanie oleju do silnika - olej ścieknie po pokrywie zaworowej - z obu stron pokrywy. Skoro dwa lata temu uszczelki były wymieniane na oem to nie powinno być z pod nich wycieku. Tak, czy inaczej docelowo nie pozostaje nic innego jak wymienić tą uszczelkę pomiędzy listwą, a głowicą - skoro tam idą bąbelki.
Silnik myłem po dolewaniu, żeby wlasnie zobaczyć skąd ten olej. To, ze ja porozlewałem mozna wykluczyc. Zawor pcv wydawal sie drożny, wyczyszcze go jeszcze raz. Mozliwe, ze to przez pękniętą głowicę? :szok:
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: Wyciek oleju IS300

Post autor: lukas78 »

Pęknięcie głowicy w tym miejscu jest bardzo mało prawdopodobne. Jak odkręcisz do wymiany uszczelki kolektor ssący z listwą to przyjrzyj się dobrze jego wewnętrznej stronie w okolicy wycieku. Po odkręceniu kolektora ssącego będziesz również widział czy na ściankach wewnętrznych kolektora zbiera się oliwa zaciągana z odmy. Jeśli będzie, to prawdopodobnie wydmuchiwana jest przez tą nieszczelność uszczelki. Sprawdź jeszcze raz zawory pcv czy pracują poprawnie - żeby nie było zbyt dużego ciśnienia w skrzyni korbowej - czego skutkiem jest między innymi wtłaczanie oliwy do układu ssącego i wydechowego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości