Lexus RX 2 relingi dachowe

Wszelkie informacje na temat zakupu modelu RX

Re: Lexus RX 2 relingi dachowe

Postprzez chrismave » 29 gru 2018, o 20:28

ArturR napisał(a):dostalem odpowiedz od sprzedającego na allegro tego typu rellingi - ze po zamontowaniu jest to odległość 65-70cm. Będę wdzięczny za potwierdzenie.

i czy faktycznie da się to zamontować bezpiecznie dla lakieru/dachu? Byłaby szansa na jakąś fotkę po zamontowaniu?

cena relingów do RXa jest ... spora - a to byłoby mega fajne rozwiązanie za około 400 złotych.

Jest jeszcze inne rozwiązanie --> THULE:
Stopa 754 + KIT 1298 + belka Wingbar 969 (lub nowsza wersja belki --> Wingbar EVO 127). Rozstaw między belkami masz wtedy ~66cm i nie ma żadnych kombinacji z montażem box'a
Więcej szczegółów geometrii w instrukcji do KIT'u https://cdn1.static-tgdp.com/assetloade ... t=PL&att=1
Zalety:
1. Bardzo dobra jakość (w mojej opinii) i dostosowanie do auta, rozwiązanie plug&play. Żadnego ryzyka uszkodzenia lakieru, etc.
2. Najcichsza belka na rynku. W przypadku jazdy bez box'a w stosunku do klasycznej belki o przekroju prostokątnym/kwadratowym różnica jest spora. Belka jest dostępna w kolorze czarnym lub ALU

całość zestawu do Twojego auta masz tutaj
https://www.thule.com/pl-pl/pl/roof-rac ... 400+(mk.ii)-5dr-suv-_-pLHm#

Można kupić zestaw używany w bardzo dobrym stanie za ~500-600PLN (np. OLX).
chrismave
Lex user

Model Lexusa: IS250 mk3

Postprzez chrismave » 30 gru 2018, o 11:10

Gregor0388 napisał(a):. Odleglasc dokładnie taka jak mówisz 130cm boxy nie maja tak szerokiej regulacji. 30min roboty i box przerobiony pod 130cm.

W instrukcji każdego box'a jest podana wartość maksymalnego i minimalnego rozstawu punktów podparcia (na belkach) na kierunku podłużnym.
Te wartości nie są przypadkowe z reguły jest to przedział od ~55cm do ~95cm.
Twoja przeróbka powoduje:
1. Utratę gwarancji na box (z definicji),
2. Zmiany w siłach panujących w konstrukcji box'a, zmiany w zakresie stanu odkształcenia
zilustrowano to poniżej (uproszczonym ale dającym pogląd na sprawę modelem w zakresie oddziaływań statycznych):
założenia --> analiza statyczna, box długości 1.50m, obciążenie 50kgf (przyjęto równomiernie rozłożone na długości co daje 33.3kgf/m)
Obrazek

przypadek 1 to z podarciem box'a w rozstawie osiowym 1.30m (odpowiadający temu co zastosowałeś u Siebie), przypadek drugi to w odległości 0.7m (standardowej dla box'a).
Jak widać wartość momentu zginającego w przekroju alfa-alfa jest kilkukrotnie większa w przypadku 1 niż 2 (notabene prawie równym zero). Dlatego producenci podają w instrukcji max i min tego rozstawu.
Innymi słowy Twój montaż jest IMO niepoprawny technicznie.

PS. To była analiza statyczna, a to co się dzieje w zakresie oddziaływań dynamicznych (podczas jazdy) to jeszcze inna bajka.
Ostatnio edytowano 3 sty 2019, o 19:57 przez chrismave, łącznie edytowano 1 raz
chrismave
Lex user

Postprzez ArturR » 30 gru 2018, o 12:03

@chrismave - mega mega konkretna odpowiedź!
nie spodziewałem się aż tak dogłębnej analizy i faktycznie mnie to przekonuje bo nie bez powodu producenci boxów nie stosują takiej dowolności w otworach montażowych

jedno tylko pytanie:
mam 2 zestawy belek do montażu na standardowe relingi z poprzednich 2 samochodów - rozumiem, że nie można ich wykorzystać do tego stopy 754? patrząc na zdjęcia to na pewno nie - ale wolę się zapytać/upewnić.

faktcznie trochę zestawów (stopa +belki) na olx jest - także wtedy zostaje dokupienie odpowiedniego kit'a i wydaje się komplet gotowy.
Dzięki wszystkim za pomoc.
ArturR
Lex user

Model Lexusa: RX400h

Postprzez ArturR » 30 gru 2018, o 12:29

i jednak jeszcze jedno pytanie

w podanej propozycji jest zestaw 127cm.

czy nie jest możliwy zestaw Thule WingBar 961 czyli 118cm?
ArturR
Lex user

Postprzez chrismave » 30 gru 2018, o 13:41

1. Stopa do dachów z relingami jest inna. Belki WINGBAR są generalnie wspólne. Gdybyś miał w swoim RX relingi to zestaw byłby taki:
https://www.thule.com/en-gb/gb/roof-rac ... 400+(mk.ii)-5dr-suv-_-3sYa
bagażnik na relingach wygląda lepiej, ale jeśli ich nie masz to kupowanie ich to moim zdaniem bezsens w sensie finansowym.
2. Zaletą zestawu THULE jest to, że w pewnych sytuacjach posiadania kilku różnych
samochodów można wykorzystywać tę samą stopę oraz belkę, zmianie ulega tylko KIT.
Ja tak mam, MAZDA+IS250, ta sama stopa i belka różnica jest tylko w KIT. To spora oszczędność IMO. Oczywiście nie zawsze jest możliwe.
3. Np. na OLX jest kilka zestawów 754+969 z innym kitem, dokupujesz kit 1298. Ten co zostaje zostawiasz lub sprzedajesz. KIT też można kupić używany, one w zasadzie nie ulegają jakieś destrukcji z upływem czasu.
4. Nie możesz zastosować belki 961 (118 cm), w belce od spodu jest suwak z podziałką. Będzie poza zakresem, nie zamontujesz stopy we właściwej pozycji. Jeśli masz 961 i jej nie wykosztujesz to sprzedaj i kup 969. Te rzeczy ładnie schodzą na np. OLX (finansowo możesz wyjść wtedy na ~0).
5. Jeszcze jedna uwaga, musisz popatrzeć na instrukcję do box'a czy uchwyty montażowe obejmą tak szeroką belkę jaką jest WINGBAR. Generalnie nie ma z tym problemu ale warto to sprawdzić przed zakupem. Jeśli box jest THULE to tematu nie ma.
6. THULE jest drogi jeśli chodzi o box'y, ja osobiście mam od kilku lat INTERPACK'a i jestem bardzo zadowolony.
7. Jeśli to Twój pierwszy box to pamiętaj aby jeździć do 130km/h (wtedy jest w miarę ekonomicznie i nie ma ryzyka otwarcia box'a w czasie jazdy).
Nie wiem czy odpowiedziałem na wszystkie Twoje wątpliwości ale jakby coś to pisz.
chrismave
Lex user

Postprzez ArturR » 30 gru 2018, o 14:16

wiem już bardzo dużo w tym temacie - dziękuję za odpowiedzi!
ArturR
Lex user

Postprzez chrismave » 30 gru 2018, o 14:39

Drobiazg
chrismave
Lex user

Postprzez Gregor0388 » 30 gru 2018, o 16:22

Oczywistym jest ze po to są oryginalne miejsca montażu że takie mają być. Nie będę rysowal wektorow wygiecia boksa podczas jazdy z prędkością X gdy obrut ziemi przy padaniu słońca na plastik itd... Belki kupione za 4stowy boks za niecałe cztery, przeróbka pół godziny i wszystko działa w 100%jezdze trasy po 1500km a nie 200km i sprawdza się u mnie. Każdy może sobie kupić i założyć co chce to jest mój sposób bez problemu działający. Ale można kupić i założyć Thule i też mieć radoche.
Gregor0388
Lex user

Model Lexusa: Mondeo mk4,Toyota Prius 3,Lexus RX 400h

Postprzez chrismave » 30 gru 2018, o 16:51

Gregor0388 napisał(a):obrut

polemika wydaje się być zatem zbędna. EOT
chrismave
Lex user

Postprzez Gregor0388 » 31 gru 2018, o 18:44

Zdales egzamin. Wylapales błąd brawo. Możesz już sam iść na nocnik.
Gregor0388
Lex user

Model Lexusa: Mondeo mk4,Toyota Prius 3,Lexus RX 400h

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lexus RX