Skrzynia biegow

Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Skrzynia biegow

Post autor: Kafecz »

Witam. Moze to moje urojenie a moze nie. Gdy silnik jest zimny, przy porannym rozruchu jest takie jakby szarpniecie. Nie wyrywa co prawda z siedzenia ale nie jest przyjemne. Poza tym przy zmianie z P na D jest spory opór i tez szarpniecie. Nie wiem czy to normalne czy nie. ASO nie widzi problemu. Poprzenim moim autem bylo bmw moze dlatego taki drobiazg przy zmianie boegow w Lexusie mi przeszkadza :).

Acha jeszcze jedno obiawy nasilają się gdy na dorze jest chłodno tj. Poniżej 10°C.
Awatar użytkownika
geniusz
Lex user
Posty: 85
Rejestracja: 16 lis 2011, o 23:42
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Poznan
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: geniusz »

Jedziesz zaraz po odpaleniu czy czekasz 2-3 minuty, aż się olej rozgrzeje?
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: pkobierecki »

Jeśli jest mowa o wersji hybrydowej (bo tak masz w opisie) to faktycznie przy odpalaniu silnika benzynowego na postoju potrafi zadrżeć auto. W końcu silnik jest wzdłużnie :) Aczkolwiek nie potwierdzam u siebie szarpnięcia przy zmianie biegów. Włączenie "D" jest nieodczuwalne. Faktycznie istnieje opór który stawia wybierak podczas przełączania ale samo załączenie biegu do jazdy jest nieodczuwalne. W klasycznych napędach ze skrzyniami hydrokinetycznymi to norma ale nie w układzie hybrydowym.
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: Kafecz »

Nie nie czekam az sie rozgrzeje. Powinienem? I teraz pytanie czy dźwignia zmiany biegów jest połączona ze skrzynią mechanicznie, czy tylko daje impuls przez wiązkę przewodów?
lukas78
Lex Master
Posty: 1201
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:08
Model Lexusa: IS200-> GS 300-> GS 430
Skąd:: CT.
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: lukas78 »

Kafecz pisze:Nie nie czekam az sie rozgrzeje. Powinienem? I teraz pytanie czy dźwignia zmiany biegów jest połączona ze skrzynią mechanicznie, czy tylko daje impuls przez wiązkę przewodów?
Przy niskiej temperaturze i automacie wskazane jest chwilę po odpaleniu auta odczekać zanim się wrzuci bieg. Szczególnie przy wyższych przebiegach - z tym, że po wrzuceniu biegu taka skrzynia lubi się raczej "śliznąć" niż szarpnąć.
Dźwignia daje impuls elektryczny do skrzyni.
<Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach>
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: Kafecz »

lukas78 pisze:
Kafecz pisze:Nie nie czekam az sie rozgrzeje. Powinienem? I teraz pytanie czy dźwignia zmiany biegów jest połączona ze skrzynią mechanicznie, czy tylko daje impuls przez wiązkę przewodów?
Przy niskiej temperaturze i automacie wskazane jest chwilę po odpaleniu auta odczekać zanim się wrzuci bieg. Szczególnie przy wyższych przebiegach - z tym, że po wrzuceniu biegu taka skrzynia lubi się raczej "śliznąć" niż szarpnąć.
Dźwignia daje impuls elektryczny do skrzyni.

Przebieg to 72 tys km. Wkurza mnie to ze czasami to wystepuje a czasami nie. Bylem u innego mechanika i wszystko bylo ok.
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: pkobierecki »

Może ustalmy o jakim samochodzie rozmawiamy? W opisie masz GS 450h, kolega Ci daje rady do zwykłych skrzyń automatycznych ze sprzęgłem hydrokinetycznym.
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: Kafecz »

GS 450h mk4. Skrzynia E-CVT.
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: pkobierecki »

Czyli rady dotyczące grzania oleju i innych rytuałów których nikt nie stosuje tutaj tym bardziej nie mają zastosowania. W aucie Hybrydowym nie mamy przekładni z sprzęgłem hydrokinetycznym (potocznie zwanym konwerterem).
Więc wracając do dyskusji o napędzie hybrydowym:
-faktycznie odczuwalne jest uruchomienie silnika spalinowego
-faktycznie jak jest zimno rozruch może być nieco mniej przyjemny, dodatkowo efekt potęgowany jest tym, że silnik jest ustawiony wzdłużnie a nie jak w autach z mniejszymi silnikami poprzecznie.
-wybierak skrzyni stawia dosyć spory opór i mam tak od nowości

Teraz kwestia szarpania:
W żadnym samochodzie hybrydowym nie miałem szarpania (a w mojej rodzinie jeździ już 5 różnych hybrydek).
1.Czy to szarpnięcie występuje kiedy stoisz z mocno wciśniętym hamulcu i przełączasz z P na D?
2.Czy to zjawisko to jest podobne do efektu jaki jest w niektórych samochodach z zwykłymi skrzyniami automatycznymi, kiedy skrzynia załącza bieg do przodu i czujesz szarpnięcie, bo auto chce pełzać?
Jak przyjrzysz się działaniu układu zaraz po odpaleniu to możesz zauważyć takie zachowania skutkujące szarpnięciami:
-odpalenie silnika spalinowego
-podłączenie fizyczne silnika spalinowego i rozpoczęcie pracy jako generator (pojawiają się strzałki ładowania na monitorze przepływu mocy)

Może niekoniecznie szarpnięcie ma związek z samym załączeniem biegu "D" a z rozruchem układu hybrydowego. Może zbiega się to w czasie. Jest też opcja, że wolno przełączasz biegi i kiedy dasz po drodze na "N" to samochód na chwilę odłączy silnik spalinowy od skrzyni, po to, żeby za chwilę znowu go podłączyć na "D". Poobserwuj dokładnie co i kiedy szarpie i opisz dokładnie, bo dobrze było by wiedzieć kiedy następuje jakiś zgrzyt i czy wynika on z naturalnej pracy układu czy to coś nienormalnego.
Kafecz
Lex user
Posty: 258
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 01:26
Model Lexusa: GS450h
Skąd:: UK/Mazury
Kontakt:

Re: Skrzynia biegow

Post autor: Kafecz »

Bardzo cenne uwagi. Sprawdze i opisze co i jak. Dzieki za zainteresowanie tematem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „GS mk4 2012-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość