Hamuje na "D" Pomocy!

Awatar użytkownika
DziadekCBO
Lex user
Posty: 229
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 19:30
Model Lexusa: IS 200 Sport/ IS350
Skąd:: Oświęcim
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: DziadekCBO »

Witajcie.
Mam problem z moim IS350 2gen., prawdopodobnie z skrzynia lub elektryka. SKRZYNIA AUTOMAT
Sytuacja z dzisiaj:
Podczas jazdy, dojechałem do ronda, i zamiast płynnie nie zatrzymując się, włączyć do ruchu, auto się zatrzymało jak by mi ktoś nagle ręczny zaciągnął. Nie koniecznie zwróciłem na to uwagę bo uświadomiłem sobie to już w późniejszym czasie. Zajechałem do domu, zaparkowałem auto i zostawiłem na jakieś 4h. Po 4h odpaliłem auto na "P" i chwile stojąc nagle zapaliła sie kontrolka Check engine, wyłączyła się kontrola trakcji i wyskoczył komunikat Check VSC. Myślę sobie ok, czasami tak ma ze się zapali od zlej mieszanki paliwa. Ale VSC zaczęło migać. I teraz problem...
Gdy wrzucam D auto nie ciągnie ze skrzyni tylko tak jak by ktoś nagle zaciągał ręczny. A jak już pociągnie ze skrzyni to tak 5cm i znów ten hamulec. Przejechałem tak 5km i było coraz gorzej. Przy zrzucaniu biegów przez skrzynie auto mi dohamowywalo jak by ktoś hamulec naciskał. Po pewnym czasie zaczęło coś szumieć z pod maski i to coraz głośniej jak by dźwięk "autka na napęd dla dzieci" Taki dziwny narastający dźwięk jak by coś tarło. Dojchalem do znajomych to już auto nie tyle co nie ciągnie ze skrzyni na D ale nawet nie trzyma tylko stacza się do tylu. Brzęczało na D na N i nawet na P. Podniosłem maskę i poczułem delikatny zapach spalonej gumy. Dodam ze na R auto pracuje i jedzie normalnie. Odłączyłem akumulator na chwile i błędy znikły. Ale problem pozostaje bo nadal nie ciągnie z D i hamuje.
Podczas poślizgu mamy system kontroli trakcji i stabilności który operuje hamulcami i czasami jak lecimy bokiem to potrafi tak złapać hamulcem ze aż szarpnie żeby nas wyprostować. Takie szarpniecie hamulca własnie jest podczas ruszania. Co dziwne, jak dodamy minimalnie ale to naprawdę minimalnie gazu żeby tak jakby zerwać ten hamulec, on pości i auto toczy się nadal 2/h ciągnięte skrzynia.
Teraz auto stoi u znajomych bo boje się nawet przejechać kawałek żeby znów nie zaczęło brzęczeć i hamować w trakcie jazdy bo uczycie jest jak by miało zaraz rozerwać jakiś pasek.
Może ktoś miał taki przypadek i pomoże. Czy to skrzynia? Czy to elektryka zwariowała i mi sama włącza hamulec pomocniczy nożny. A możne jakiś czujnik padł od wspomagania trakcji abs esp itd i elektryka wariuje... Nie mam pojęcia. Wygląda to jak by mnie kontrola trakcji trzymała przy ruszaniu, jak by myślał ze się aktualnie ślizgam.
Gdy wyłączę całkowicie kontrole trakcji nadal to samo, gdy włączę tryb Snow czy Power tez to samo.
Pomocy!
Awatar użytkownika
marchewa195
Lex user
Posty: 134
Rejestracja: 19 cze 2018, o 22:20
Model Lexusa: LS430 / GS430 / RX330
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: marchewa195 »

Proponuję czym prędzej udać się do speca od automatycznych skrzyń biegów i to na lawecie... Jazda na kołach generuje co raz wyższe koszty niestety. Mogę polecić warsztat w Czeladzi - ale to dosyć daleko.
Awatar użytkownika
DziadekCBO
Lex user
Posty: 229
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 19:30
Model Lexusa: IS 200 Sport/ IS350
Skąd:: Oświęcim
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: DziadekCBO »

Myślisz ze będzie to skrzynia? Słyszałeś coś o takich przypadkach?
Awatar użytkownika
marchewa195
Lex user
Posty: 134
Rejestracja: 19 cze 2018, o 22:20
Model Lexusa: LS430 / GS430 / RX330
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: marchewa195 »

Podobnie miałem w innym automacie (jeżdżę tylko autami z ASB). Była to też skrzynia AISIN - taka jak w lexusie. Pękła taśma hamulcowa w skrzyni. Stało mi się to koło bielska... Pomyślałem że skoro auto jedzie to dojedzie do Katowic. I to był błąd. Uszkodzona taśma zniszczyła skrzynię. Był to Ford Mondeo 2.5 V6. Od tamtej pory nauczyłem się jednego. Jak zauważam nieprawidłowość w skrzyni - od razu jadę do fachowca. Mam 3 lexusy i w RX330 zaliczyłem wpadkę ze skrzynią przez nieuwagę ASO. Polecam nie jeździć autem żeby nie spalić innych elementów skrzyni (sprzęgła kierunkowe itp). Automatyczna skrzynia biegów to złożony układ kilku koszy sprzęgłowych, pompy hydrokinetycznej, sterownika hydraulicznego itd. Jesli zacina sie któryś zawór na sterowniku skrzynia może "zapinać dwa biegi na raz" albo robić tysiąc innych rzeczy. Nie ma co wróżyć z fusów. Trzeba pojechać do kogoś kto się zna. Jak mówiłem mam warsztat który ogarnia każdą skrzynię... Ostatnio robili Rolls-Royce Silver Seraph i Bentleya Continentala GT. Ceny mają jednak normalne! Ale chłopaki bardzo dobrze znają się na naprawach nietypowych samochodów.
Awatar użytkownika
DziadekCBO
Lex user
Posty: 229
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 19:30
Model Lexusa: IS 200 Sport/ IS350
Skąd:: Oświęcim
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: DziadekCBO »

Czy mogl bys napisac ile kosztowala Cie naprawa skrzyni i adres warsztatu na priv.? Dzieki
Awatar użytkownika
marchewa195
Lex user
Posty: 134
Rejestracja: 19 cze 2018, o 22:20
Model Lexusa: LS430 / GS430 / RX330
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: marchewa195 »

Poszło. (Dodam ze jeszcze przy remoncie skrzyni w RX330 wymienione zostały wszelkie możliwe uszczelnienia - na zapas)
Awatar użytkownika
DziadekCBO
Lex user
Posty: 229
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 19:30
Model Lexusa: IS 200 Sport/ IS350
Skąd:: Oświęcim
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: DziadekCBO »

Taka ciekawostka. Na następny dzień zapaliłem auto i wszystko działa normalnie. Czyli na zimnym wszystko chodzi. Zostawiłem na 15 min zapalone, wracam i nadal wszystko działa... Oczywiście nie jechałem nigdzie nim, bo możne jak by się dobrze zagrzał to znów w drodze by się to stało. :scratch: Spróbuje sczytać błędy i zobaczę na co naprowadzą.


PS: Dzięki za pomoc marchewa195 :)
Awatar użytkownika
marchewa195
Lex user
Posty: 134
Rejestracja: 19 cze 2018, o 22:20
Model Lexusa: LS430 / GS430 / RX330
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: marchewa195 »

Olej w skrzyni na postoju nie rozgrzeje się tak szybko. Życzę żeby nie była to skrzynia. A z drugiej strony sprawdź sobie to dokładnie bo jak się zrypie koło domu to pół biedy, gorzej jeśli np w okolicach Koszalina.
Awatar użytkownika
DziadekCBO
Lex user
Posty: 229
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 19:30
Model Lexusa: IS 200 Sport/ IS350
Skąd:: Oświęcim
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: DziadekCBO »

Podpięliśmy ISa do kompa i nie pokazał żadnego błędu. Normalnie czyściutki. Jak by wszystko wykasował...
Sprawa wygląda tak ze przy wrzuceniu D auto przy ruszeniu zaciska tylne hamulce. Zaobserwowaliśmy to z kumplem. Gdy zrzucamy na R puszcza i jedzie do tylu. Są 2 opcje albo mamy system awaryjny skrzyni i nie pozwala nam jechać blokując os napędowa (tu pytanie do znawców czy coś takiego ma miejsce podczas trybu awaryjnego) albo coś się podziało komputerowi i włącza nam hamulec pomocniczy przy ruszaniu do przodu. Tylko czemu to się nie dzieje na wstecznym :scratch:
Osobiście stawiam na tryb awaryjny. Auto nie chce aby skrzynia zmieniała biegi nie nie puszcza nas do przodu.
taka ciekawostka jeszcze ze przechodząc w sekwencje miałem cały czas 4 bieg. (może sprzęgło :scratch: ) Kiedy zbiłem do 1 nadal to samo...
Awatar użytkownika
marchewa195
Lex user
Posty: 134
Rejestracja: 19 cze 2018, o 22:20
Model Lexusa: LS430 / GS430 / RX330
Skąd:: Katowice
Kontakt:

Re: Hamuje na "D" Pomocy!

Post autor: marchewa195 »

Skrzynia nie ma wpływy na tylne zaciski! (Dzięki bogu!) Więc albo zgłupiał układ kontroli trakcji/stabilizacji, albo uszkodzenie jest mechaniczne (pompa hamulcowa/zaciski). A hamulec "ręczny" czyli pomocniczy działa na bębny, z tyłu są tarczobębny.
Zaciskają się przy działaniu kontroli trakcji klocki na tarczach a nie szczęki bębnów. Skrzynia nie będzie sterować hamulcami, ale dziwny jest fakt że sekwencja nie wrzuca pierwszego biegu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk2 2005-2013”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość