Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
Awatar użytkownika
GrzegorzPPP
Lex user
Posty: 168
Rejestracja: 29 lip 2012, o 20:41
Model Lexusa: LS400 UCF20
Skąd:: Siedlce
Kontakt:

Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: GrzegorzPPP »

Witam.

Panowie i Panie mam taki problem, iż wczoraj po 5 miesiącach od zdarzenia dostałem list z sądu który uznał mnie winnym zarzucanego czynu (przekroczenie prędkości).

Wszystko spoko ładnie pięknie, tylko nie podoba mi się kwota zasądzonej grzywny (400zł i 90zł kosztów sądowych). Taryfikator za to wykroczenie przewiduje 100-200zł (przekroczenie prędkości o 27km/h).

W dodatku w wyjaśnieniu opisałem całą sytuację jak i powód odmowy przyjęcia mandatu (policjant nie miał przy sobie kodeksu drogowego i i nie pokazał mi zapisu który mówił o tym, że jestem winny).

Sprawa wyglądała tak, że jechałem w Ełku po drodze dwupasmowej na której był podniesiony limit z 50 na 70, ja jechałem 77, problem tylko w tym, że w danym dniu jechałem samochodem ciężarowym, których w terenie zabudowanym nie obowiązują te znaki i powinienem jechać 50km/h. Powiem szczerze, że nie znałem tego przepisu, a po tym jak policja próbowała wymusić od brata łapówkę, na słowo im nie uwierzyłem.

Teraz dwa pytania, czy sąd miał prawo nałożyć na mnie taką grzywnę?
Jest sens się odwoływać, prosić o zmniejszenie kary itd? Jak napisać takie pismo? Może ma ktoś wzór? W internecie ciężko cokolwiek znaleźć.

Pozdrawiam.
carsik
Lex Master
Posty: 1051
Rejestracja: 24 sie 2012, o 20:45
Model Lexusa: IS200
Skąd:: GT4 Warszawa
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: carsik »

niestety miał prawo. Ty jako kierowca musisz znać przepisy ruchu drogowego bo one obowiązują Ciebie. Trzeba było przyjąć mandat bo teraz możesz się próbować odwoływać ale dołożysz sobie tylko kosztów sądowych. Możesz napisać o rozłożenie na raty, ale tez jak im wrzucisz co miesiąc 100zeta to nic nie będą robić.
www.gt4serwis.pl 695 13 25 28
Chiptuning również DENSO, serwis DPF, EGR i wszystkich funkcji sterownika silnika, pełny serwis mechaniki i elektroniki.
maroko
Nowy lex user
Posty: 4
Rejestracja: 3 paź 2017, o 13:57
Model Lexusa: rx
Skąd:: Krosno
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: maroko »

Tak jak pisze mój poprzednik-mozesz się odwoływać, tylko musisz liczyć się z tym ze to moze trochę potrwać. Kazde pismo musi nabrać tzw.mocy urzędowej, co czasem moze trwać ze dwa tygodnie. Mozesz tez poczytać np tu: https://zaplacmandat.pl/warto-wiedziec/ ... ia-mandatu co się dzieje w przypadku odmówienia przyjęcia mandatu. Powodzenia!
rsz1981/2
Lex user
Posty: 256
Rejestracja: 1 sty 2012, o 22:38
Model Lexusa: GS300
Skąd:: M-je
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: rsz1981/2 »

Ales kotleta sprzed 4 lat odkopał :D
Noclegi nad morzem!!! CLIFF HOUSE Międzyzdroje-pok.1,2,3 i 4-osobowe, apartament 5-osobowy
Więcej informacji PW lub 535-550-888
Awatar użytkownika
adamsky73
Lex Driver
Posty: 621
Rejestracja: 20 maja 2014, o 17:14
Model Lexusa: LS460 '08
Skąd:: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: adamsky73 »

Każde miejsce gdzie można wrzucić swojego linka jest dla spamerów cenne :dirol:
And in the end it's not the years in your life that count; it's the life in your years.
ABRAHAM LINCOLN
robst
Nowy lex user
Posty: 8
Rejestracja: 15 mar 2018, o 10:07
Model Lexusa: xtr
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: robst »

Jeden link tutaj to oczywisty spam. Ale jeśli chodzi o sam temat to jest ciekawy. Sam kilka razy dostawałem mandaty i zastanawiałem się czy odmówić czy nie. W koncu jednak przyjmowałem.
Panowie czy są na przykład sytuacje kiedy się przegrywa? I trzeba płacić sporą kaskę? Za odmowę mantatu?
Awatar użytkownika
adamsky73
Lex Driver
Posty: 621
Rejestracja: 20 maja 2014, o 17:14
Model Lexusa: LS460 '08
Skąd:: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: adamsky73 »

Żyjemy w kraju w którym wyrok sądu przypomina rosyjską ruletkę. Jeśli sędzia wstanie w dobrym humorze i spodoba mu się Twoja morda to wygrasz, a jeśli nie to przegrasz. Nie ma żadnego trzymania się precedensów, tylko widzimisię sędziego. A teraz jeszcze dodatkowo może zadzwonić Ziobro vel Zero i powiedzieć sędziemu jak ma orzekać. Reasumując - jak sędzia niedawno dostał mandat od Policji to raczej wygrasz bo będzie się z Tobą solidaryzował. A jak sędzia to starsza pani w moherowym berecie której jakiś kierowca kiedyś przejechał kota - to masz przerąbane od wejścia :biggrin2:
And in the end it's not the years in your life that count; it's the life in your years.
ABRAHAM LINCOLN
common
Nowy lex user
Posty: 1
Rejestracja: 7 lis 2017, o 21:44
Model Lexusa: hybryda
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: common »

Odmówić przyjęcia mandatu mozna zawsze. Z tym ze nie zawsze moze to być opłacalny biznes. Bo odmowa idzie później do sądu grodzkiego i tu juz róznie moze być.... Moze być i tak ze mandat ci podniosą do kwoty 5 tysięcy złotych. Poczytaj sobie dokładniej tutaj: https://zaplacmandat.pl/warto-wiedziec/ ... ia-mandatu .Takze ja z władzą wolałbym się nie kłócić i dla świętego spokoju przyjąłbym mandat, nawet jeśli bym się z nim nie zgadzał
Zewus
Lex user
Posty: 128
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 14:50
Model Lexusa: IS200
Skąd:: KATOWICE
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: Zewus »

wojtekS pisze:Ja raz dostałem mandat i bodajże 2 punkty karne za jazdę bez pasów z parkingu Lidla na stację benzynową obok Lidla - długość mojego przejazdu wynosiła około 20 metrów:
Skoro przejechałeś przez drogę publiczną to słusznie dostałeś mandat
Zewus
Lex user
Posty: 128
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 14:50
Model Lexusa: IS200
Skąd:: KATOWICE
Kontakt:

Re: Odmowa przyjęcia mandatu a wyrok sądu.

Post autor: Zewus »

wojtekS pisze:
A czy Ty podjeżdżając 5 metrów spod dystrybutora do kasy zapinasz pasy ? Czy na pewno włączasz światła ?
Nie do kasy idę piechotą ale wsiadając do auta 1 co robię to zapinam pasy.

Jak byś dostał mandat ze te 5 metrów do kasy to bym zrozumiał twoje oburzenie. Ale z tego co opisujesz to słusznie dostałeś mandat.
Mogli dać pouczenie ale widać coś im nie pasowało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości