[LS400] Wzmacniacz

Subwoofery, skrzynie, głośniki, radioodtwarzacze, nawigacje GPS, radia CB
tomekb
Lex Master
Posty: 2643
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:07
Model Lexusa: Avensis t25 1,8 aut, rx300 2gen.
Skąd:: Sosnowiec, Będzin
Lokalizacja: Sosnowiec, Będzin
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: tomekb »

mysle ze jak nie chesz mega kombinowac i puszczac nowej instalacji rradiowej to wepnij sie w ori wmacniacz
Awatar użytkownika
laredo
Lex user
Posty: 156
Rejestracja: 31 paź 2010, o 11:11
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Zawiercie
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: laredo »

Tomek oj tak :klucz: będę mega kombinował. Na wiosnę, z samochodu polecą wszystkie fotele oraz wykładzina na podłodze. Będzie nowa instalacja pod audio zrobiona na nowych kabelkach. Zastanawiam się nad pewną rzeczą, otóż w tylnych drzwiach będą wsadzone albo jakieś 10 cm czyli 4' głośniki lub pomęczę się i wcisnę tam jakieś 13 cm ... oraz będą zwrotnice + tweetery. Z przodem to samo. Dodatkowo planuję w drzwiach wyłożyć matę dźwiękoszczelną. Stary sprzęt audio idzie albo na emeryturę albo na sprzedaż. Ten wzmacniacz też.
Rozglądam się już również za nowymi fotelami, które poddane zostaną renowacji i zostaną zamontowane w miejsce wysłużonych :dirol:
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: maniek_ls400 »

Co do foteli - sprawdź czy od LS430 nie pasują. Jest niestamowita różnica w komforcie siedzenia z LS400 ('99) a LS430. Na allegro zdarza się cały zestaw za 2-3k - warto tym bardziej, że jest jeszcze opcja wentylacji, której LS400 nie miały.
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
Awatar użytkownika
Wombat
Lex user
Posty: 159
Rejestracja: 3 paź 2010, o 02:14
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Wawa Traktorówek
Kontakt:

Re: [LS400 i inne] Wzmacniacz i przelotki

Post autor: Wombat »

mysle ze jak nie chesz mega kombinowac i puszczac nowej instalacji rradiowej to wepnij sie w ori wmacniacz
może i dobra rada tylko strasznie kosztowna. Tzn jakieś 900zł to kosztuje albo trzeba byc bardzo zdolnym elektronikiem. Droga przez mąkę, mąke i kaszankę.
Aż sprawdziłem czy ktoś poszedł w PL ta drogą ale zdaje sie że nie.Co prawda troche sie temat zestarzał ale opisze sprawe dla potomnych. Może sie przyda.

W LS400 były dwa zestawy audio. Pierwszy standardowy (Pioneera ale sygnowany lexus sound system) w którym radio było jednoczesnie ze wzmacniaczem do głosników a osobny wzmacniacz jest tylko do subwoofera.
Drugi to Nakamichi (i tak sygnowany) w którym jednostka sterująca to deck a wszystkie głośniki i subwoofer są napedzane ze wzmacniacza.
O ile w przypadku Nakamichi jest ciut łatwiej o tyle w wypadku zestawu pionera są niezłe wygibasy.
Mi pierwotnie zależało tylko naradiu odtwarzającym z kart SD bajki dla malucha ale z czasem brak subwoofera zaczyna meczyć.
Denerwowało mnie też doklejanie nawigacji do szyby i bujanie sie z nią. Staneło na radiu 2DIN z wbudowaną navi, czytnikiem SD, trybem Dual dla monitorów z tyłu .. itd. Ale jak jużtak to możeżeby ten sub zagrał... no i sie jazda zaczęła na 6 miesięcy.
Rodzime warszawskie salony car audio poddały sie bez walki.jedyna opcja to wymiana wszystkiego na to co oni rozumieją - a ni chuja! I sie zaczeło:

pioneer składa sie z nastepujących elementów:
- jednostka sterująca (radia kasetowe lub DAT) bedąca jednoczesnie wzmacniaczem dla głośników w drzwiach
- zmieniarka pioneera w bagażniku
- wzmacniacz subwoofera w bagażniku
- subwoofer na półce tylnej szyby napedzany z tego wzmacniacza
- czasem też moduł telefonu

Z ebay (i w zasadzie tylko z ebay usa lub czasem UK - ale chora cena) można kupić adapter z dziurą 1 DIN montowaną w miejsce fabrycznego radia. Radio 1 DIN mieści sie ślicznie. Z Adapterem 2DIN już jest mniej słodko ale też daje rade przy większości odbiorników.

Obrazek
(widac ślicznie wymieniony osobiście LCD od klimy co miał "blackout")

Są też do kupienia za grosze (7-10zł) przelotki Toyota do ISO pozwalające zamontować radio ze standardowym ISO w miejsce radia fabrycznego ze złaczem Toyoty. Taka przelotka nie załatwia jednak dwu spraw:
- zmieniarki
- wzmacniacza subwoofera.

Zmieniarka to pioneer (jak cała reszta zestawu). Jeżeli zdecydowaliśmy sie na nowe radio od pioneera to jeszcze czasem sie da ją podłączyć drutują kable w kostkach (można ogarnąć temat). Jezeli to radio innej firmy to zmieniarke bez żalu żegnamy w tym miejscu.

Zostaje kwestia wzmacniacza.
Tutaj chłopaki pojechali. Otóż sygnał miedzy radiem a wzmacniaczem subwoofera jest przesyłany w trybie... symetrycznym. Zwykłe złacza cinch które znamy to analogowa transmisja asymetryczna - takie jak wpinanie słuchawek w telefon czy MP3 pod wzmacniacz - poprostu "żywy" sygnał audio dla kanału lewego w jednej parze drutów i w takiej samej parze dla kanału prawego.
W takim układzie jakość przesyłanego sygnału zależy od jakości ekranowania i materiału przewodów. Chetnie "łąpią" zakłucenia.
Panowie od lexusa uznali żeto zbyt pedalskie rozwiązanie wiec zatosowali interfejs mogący bez zakłuceń przesyłać sygnałna duże odległości - stosowany zazwyczaj w instrumentach muzycznych.
Sygnał jest przesyłany parą przewodów oznaczonych na schemacie lexusa jako Wp+ oraz Wp- (pozytyw i negacja). Jest to fajne bo sygnał jest wysłany jako "faza" oraz "przeciwfaza" a ew. zakłucenia znoszą sie wzajemnie. Jakże profesjonalnie.

W praktyce jednak efekt jest taki że żadne aftermarketowe radio nie podaje sygnału w tym standardzie. Wszędzie są analogowe gniazda Line out/subwoofer out na wzmaka.
ponieważ sygnał symetryczny "sam sie oczyszcza" z szumów to kable do wzmaka zbierają po drodze co chcą - to żadne koncentryczne kable z oplotem - normalne druty jak do żarówki. Transmisji symetrycznej to wystarcza aż nadto.
Alternatywa nr 1 to wymiana wzmacniacza, jego okablowania zasilającego oraz kabli sygnałowych do niego na "normalne". Dużo roboty i mała szansa że sie wszystko zrobi bez łamania plastików które potem bedą trzeszczeć - a nie o to w LS chodzi.
Koszty też wychodzą spore bo wzmacniacz, kable zasilające i kable sygnałowe + sporo roboty kosztują.

Alternatywa nr 2 to jedyna na całym świecie przelotka umiejąca zamienić sygnał na transmisje symetryczną.
firma Beat Sonic z japonii specjalizuje sie w takich przelotkach. Są JEDYNI, nie ma w necie schematów, nie ma podróbek tej cześci, nie ma zdjęcia otwartej takiej przelotki.
ta do LS400 nazywa sie Beat Sonic SLA-20

http://www.beatsonic.co.jp/adapter/sla/sla-20.php

SLA-20 to do zwykłego kaseciaka
SLA-20DSP to do wersji z DSP i napedem DAT
SLA-20Nto do systemu Nakamichi

ponieważ są jedyni to i cena jest odpowiednia.
Na Ebay ten interface kosztuje 220 USDod japończyka
Na Amazon .com to 330USD
lub http://www.kyoei-usa.com/proddetail.asp ... nic-sla-22

na EBAY.UK bywają po około 180 funtów
tak czy siak to 900zł do wydania. Za to rusza fabryczne audio i nikt nie rozwala samochodu
Obczajałem temat z pół roku. Znalazłem używke która nie istnieje za 54 Euro (ale nie istniała)


Mają te Beat Soniki zresztą do wielu lexusów i wielu typów instalacji.

http://stores.caraudioproshop.com/-strs ... gories.bok

W końcu namierzyłem używke na Japońskim Yahoo za 5000 Yenów czyli za około 200zł.Cena kusząca ale kupić coś w japonii gdzie aukcje są po japońsku i jeszcze trzeba mieć adres w japonii to salto smierci. twardy byłem i to zrobiłem.
Za zakup przelotki wartej 200zł zapłaciłem w efekcie jakieś 360zł. Extra dopłaciłem za transport do PL jeszcze 70. Wyszła łacznie za około 450zeta i jeszcze sie ciesze że tanio kupiłem (ciaglemam wizje rozkładania tapicerki przez kowali którzy tego nie robili w tym samochodziea potem składania tego nakleje, tasmy dwustronnei trytytki.
Przelotka zawiera (bo musi) zapewne dobrze ekranowane transformatory separujące i realnie jest warta ze 30zł. Ale ja jej zrobić nie umiem a nikt nie chciał nawet za kase.

Adapter 2DIN kupiony też na ebay (od tej samej firmy co poprzednio kupiony 1DIN) okazał sie niekoniecznie super dopasowany do gigantycznego odbiornika 2DIN (adapter ma zaokrąglone rogi a radio ma ostre kanty i jest 100% wymiarów 2DIN). Poprawiałem go 3 godziny pilnikiem, potem poprawiałem radio a potem jeszcze ramke od radia. Dało sie złożyc.

Jeszcze jakby ktos wiedział jak zdemontowac zagłówek z foteli przednich w LS400 to by było super.
________________________________________________________
a LS łyka Obrazek
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: [LS400 i inne] Wzmacniacz i przelotki

Post autor: maniek_ls400 »

Wombat pisze:
Jeszcze jakby ktos wiedział jak zdemontowac zagłówek z foteli przednich w LS400 to by było super.
Za wysiłek w opis problemów ze wzmakiem.
Tak się demontuje zagłówek:
http://www.clublexus.com/forums/ls400/1 ... ak-it.html
I opis z innego forum:
"Just did it and it was extremely easy.

Here are the definitive instructions for removing the front seat headrests on Gen 1 (F1) LS400's equipped with power headrests.

First, run the headrest(s) all the way up with the power switch.

Next, run the seats forward all the way and climb in the back seat.

Get in the back seat. Note that at the bottom of each of the two front seat steel headrest pillars (support posts) there is an about 1.5" wide (roughly square) plastic trim piece with a hole for the steel pillar. There is one for each pillar.

With one hand, push down ( i.e., toward the earth for those of you who are executives) on both of these trim pieces of one seat. You will feel a pair of latches give. You don't have to use a lot of effort, but there is a little required. Then, still pushing down with the first hand, with the other hand, lift the headrest and support pillars up (that's away from the earth for you executive types). Slides out easy.

To put the headrest back, just align with the two holes and push down gently until you feel the mechanism lock."
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
Awatar użytkownika
Wombat
Lex user
Posty: 159
Rejestracja: 3 paź 2010, o 02:14
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Wawa Traktorówek
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: Wombat »

Dzięki.

dodaje fote SLA-20 ożenionej z przelotką ISO.
Obrazek
________________________________________________________
a LS łyka Obrazek
Awatar użytkownika
maniek_ls400
Lex Master
Posty: 1478
Rejestracja: 7 cze 2011, o 23:19
Model Lexusa: W221 S500
Skąd:: Piaseczno
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: maniek_ls400 »

Będziesz montował monitory do zagłówków ? Możesz się rozpisać jakiej firmy, jak pobierają sygnał (composite, RGB), może zdjęcia ?
Mariusz M.
Sprzedam części do LS430 2001 President Tel. 606-103-211
Awatar użytkownika
Wombat
Lex user
Posty: 159
Rejestracja: 3 paź 2010, o 02:14
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Wawa Traktorówek
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: Wombat »

mam taki zamiar i do wczoraj tylko zamiar bo nie wiedziałem jak wyjąc zagłowki. Z drugiej strony od kiedy mieszkam w blokowisku nie bardzo mam zaplecze. Jak opracuje patent na niewidoczne poprowadzenie kabli sygnałowych przez fotel tak żeby sie nie narobić :) to dokonam dzieła.
Pierwotny plan był taki żeby na lexusowych "sztycach" wymienić same zagłówki na takie zagłówki z wbudowanymi monitorami. Zaletą (dla mnie) jest możliwość zapięcia zagłówka na suwak tak że monitorów nie widać. Opcje oprawiania aftermarketowych monitorów w fabryczne zagłówki rozważam jako drugą.
Najchętniej bym powiesił coś większego niż 7" pod sufitem. tylko pewnie montaż skomplikowany bo tam szyberdach z mechanizmem..itd
Co do połączeń to standardowo koncentryk chinch z composite. Nie ma co sie napinać przy ekranikach wielkości tych w komórkach zwłaszcza że wszystkie mają kompozyt w standardzie. Oglądałem kilka "chińczyków" z rozdzielczością 1280x720 i nawet dawało to rade.
To i tak jest robione w celu "Entertainment Center dla dziecka" i organizowania sobie wolnego czasu.

A i tak chwilowo wyszła ryfa bo jakiś dobry człowiek dziś pomógł zejść mojej szybie przedniej.
________________________________________________________
a LS łyka Obrazek
Awatar użytkownika
laredo
Lex user
Posty: 156
Rejestracja: 31 paź 2010, o 11:11
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Zawiercie
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: laredo »

Nie mam fotek tego co zrobiłem ale nie mam żadnych kostek przejściówek czy innych wynalazków. Mam schematy połączeniowe - co do czego idzie w tych kostkach z radia i pod nie się powpinałem. Sub mam zasilany orginalnym wzmacniaczem który był w LS, wymieniłem tylko głośnik bo stary sub umarł. Zamontowałem również Pioneera z tym że 30 cm. ( Free Air) Głośniki w drzwiach mam podłączone bezpośrednio pod radio - chwilowo bez wzmacniacza, również orginalne. Przerobienie instalacji zabrało mi ok 1 h czasu. Ramki na radio nie mam, bo jestem skąpcem i za kawałem palstiku nie zapłacę 250 zł, zrobię sobie ją sam z tym że z grubej pleksy i najprawdopodobniej podświetlę ją. Plan i pomysł już mam ale chwilowo brakuje mi czasu i weny aby się za to zabrać.
Awatar użytkownika
Wombat
Lex user
Posty: 159
Rejestracja: 3 paź 2010, o 02:14
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Wawa Traktorówek
Kontakt:

Re: [LS400] Wzmacniacz

Post autor: Wombat »

Schematy to i ja mam. bez tego sie nie zabieram do takich robót.
jeżeli miałeś system nie sygnowany Nakamichi to masz taki schemat podłączeń subwoofera:


http://imageshack.us/photo/my-images/230/ls400wh.jpg

na dole widać wzmaciacz suba i jego podłączenia a wyżej w czerwonym kółku jest jego 6pin wtyczka. Jak i z czego sie podłączyłeś z radia pod wzmacniacz suba. Teoretycznie przy transmisji symetryczne istnieje mozliwość zmasowania Wp- i potraktowania Wp+ jak normalnego asymetrycznego sygnału audio. Tylko że wtedy zbiera tylko "połówką" oraz te nieekranowane kable "audio" zbierają syf z instalacji zanim je wzmocni wzmacniacz. Teoretycznie "sie da" ale mi to pachnie drutem wg moich kryteriów.
A ty jak to wpinałeś?
________________________________________________________
a LS łyka Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio, GPS, CB”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości