[LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Czyli wszystkie porady oraz pomysły na własnoręczne przeróbki.
Jurek Killer
Lex user
Posty: 85
Rejestracja: 10 cze 2017, o 16:18
Model Lexusa: LS430 MKIII
Skąd:: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: Jurek Killer »

To i ja się wtrącę :)
Jestem jednym z tych, który zaoszczędził worek pieniędzy dzięki Owczarowi.
Tydzień temu pojechałem do znajomego nabić klimę. Kolega wpuścił kontrast, lampa UV, okulary i jazda...
Chłodnica klimy do wymiany, coś tam przepuszczała. Wpadła nowa ale podczas wymiany przypomniałem sobie o rurce... Auto na podnośnik, szybka lokalizacja i...ZAWAŁ.
Wszystko zielone. Okazało się, że ktoś już tam był ;). Puściło połączenie. Kolega stwierdził, że da radę to zrobić. Przy próbie rozkręcenia połączenia trach.. jest winowajca.
Obrazek
Gdyby nie Owczar, pewnie nawet bym nie wiedział, że tam można czegoś szukać od klimy.
Mam klimę, chłodzi jak lodówka w prosektorium :)
Owczar.... Jesteś wielki!!!
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: owczar »

Nie ma sprawy. Cieszę się, że moje doświadczenie komuś pomogło. :)

A z ciekawości ile kosztowało nabicie? Czynnik strasznie drożeje..
Jurek Killer
Lex user
Posty: 85
Rejestracja: 10 cze 2017, o 16:18
Model Lexusa: LS430 MKIII
Skąd:: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: Jurek Killer »

Czynnik zdrożał o 300% :)
U kolegi płacę: 100zł obsługa i 20zł/100g.
Przy wymianie chłodnicy płaciłem już za sam czynnik, brakowało 400g po tygodniu.

Czynnik zdrożał, ponieważ w nowszych autach jest inny, droższy ale można nabijać r134 i z racji nie sprzedawania się nowego typu, podnieśli cenę starego.
Rekordziści już nabijają klimę propan butanem :D
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: owczar »

Właśnie słyszałem te samą historię, ale gdzieniegdzie czynnik podrożał nawet o 400%.

Jeszcze jakoś rok temu czynnik do LS-a kosztował 50zł, a teraz juz prawie 200.
Awatar użytkownika
Adolvo
Lex user
Posty: 239
Rejestracja: 10 wrz 2014, o 07:51
Model Lexusa: LS460
Skąd:: mazowieckie
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: Adolvo »

owczar pisze:Właśnie słyszałem te samą historię, ale gdzieniegdzie czynnik podrożał nawet o 400%.

Jeszcze jakoś rok temu czynnik do LS-a kosztował 50zł, a teraz juz prawie 200.
dlatego, że są nowe rozporządzenia..

"Zgodnie z obowiązująca unijną dyrek­tywą 2006/40/EG, zwaną „Dyrektywą MAC” („Mobile Air Conditioning – directive”), od 1 stycznia 2017 roku stosowane w układach klimatyzacji czynniki chłodnicze muszą mieć wartość GWP (Global Warming Potential) nieprzekraczającą 150. Oznacza to, że dla wszystkich fabrycznie nowych samochodów z kategorii M1 i N1 (klasa I) najpopularniej­szy od lat 90. czynnik chłodniczy R134a nie może już być stosowany"

"Największa różnica występuje w cenie czynnika chłodniczego HFO-1234yf, którego 1 kg jest obecnie ok. 20 razy droższy niż wycofywanego R134a. Koszt obsługi serwi­sowej układu AC nowi właściciele pojazdów z ekologicznym czynnikiem HFO-1234yf też będą musieli więc pomnożyć kilkana­ście razy w stosunku do „starego”.

do tego wszystkiego, oficjalnie może kupić czynnik tylko osoba/firma, która ma odpowiednie "papiery"..
jednocześnie dystrybucja/produkcja zawęża się do jednej firmy..

następstwa.. proste do przewidzenia
Obrazek
Jurek Killer
Lex user
Posty: 85
Rejestracja: 10 cze 2017, o 16:18
Model Lexusa: LS430 MKIII
Skąd:: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: Jurek Killer »

Niech żyje Unia Europejska i Wielkie niemcy, których producenci sami nie mieszczą się w wymyślonych przez siebie normach.
W USA ludzie żyją, bawią się i jeżdżą dużymi pojemnościami. U nas powoli dochodzi do tego, że na przeglądach zaczną mierzyć grubość powłoki lakierniczej i jej skład...
Teraz czynnik.... u fryców niedługo diesle nie będą miały wstępu do miast... co raz lepiej...
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: owczar »

Zaraz, zaraz. W PL od maja też będzie ostrzejsza kontrola spalin - z tego co mówił diagnosta, chodzi właśnie głównie o diesle....
Awatar użytkownika
LEPSI RX
Lex user
Posty: 156
Rejestracja: 2 lut 2011, o 23:54
Model Lexusa: RX300,CT200H,
Skąd:: REDA
Lokalizacja: Gdynia-trójmiasto
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: LEPSI RX »

Gaz podrożał naprawdę sporo. Piękny manual Owczar :). Ja wymieniam całą rurkę. Mamy fajną firme która dorabia nam rurki za 80 do 150 zł więc nie opłaca się nawet kupować zestawu do naprawiania bo jak sam zauważyłeś kosztuje kupe kasy 1500 zł i tak na wszystko nie starczy. Pozdrawiam
owczar
Moderator
Posty: 3805
Rejestracja: 26 lut 2014, o 11:53
Model Lexusa: Lexus
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: owczar »

Generalnie nie wiem czy już pisałem. Całą rurkę wymieniłem na przewód gumowy good year. Od soli nowa rurka zdążyła się rozszczelnic. I to nie na miejscu łączenia...
Awatar użytkownika
LEPSI RX
Lex user
Posty: 156
Rejestracja: 2 lut 2011, o 23:54
Model Lexusa: RX300,CT200H,
Skąd:: REDA
Lokalizacja: Gdynia-trójmiasto
Kontakt:

Re: [LS430 President] Wymiana rurki aluminiowej klimatyzacji

Post autor: LEPSI RX »

Dokładnie. Dwa razy zastosowaliśmy rurki miedziane, ale nie wiem że są odpowiednie. dlatego teraz gumowe z zarobionymi końcówkami. Raz z powodu pośpiechu klienta zastosowałem faro od gazu i trzymał ciśnienie ale co dalej nie wiem bo auto pojechało w Polskę i nie był to leszcz :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości