jakie opony letnie

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
ODPOWIEDZ
etomee
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 11 lip 2014, o 23:44
Model Lexusa: IS250 MK III
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: etomee »

Przejrzałem chyba wszystkie dostępne testy opon począwszy od połowy XIX wieku.
Pozostanę jednak konserwatystą i postawię na Micheliny. Myślę, że nawet jak nie trafię w 10-kę to z pewnością z tą firmą nie rzucę poza tarczę.
W ofercie obecnie są Pilot Sport i Primacy. Te pierwsze to raczej sportowe i ponoć dość głośne więc wezmę te drugie.

Wyszukiwałem modele o najniższym (deklarowanym) poziomie szumu. Wyskoczyły mi dwie wersje z rozmiaru 225/45/17:

Primacy 4 - 94W XL (B,A,68dB)

Primacy 4 - 94Y XL (A,A,68dB)

Zgodnie ze specyfikacją powinienem założyć opony z indeksem W. Nie wiecie panowie jak to jest w krajach EU, czy przypadkiem nie trzeba mieć opon dokładnie takich jak w homologacji i nawet z wyższym indeksem się nie dopuszcza?

and123 - jaki masz dokładnie model tych Michelinek?
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2021, o 11:40 przez etomee, łącznie zmieniany 1 raz.
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: muzz »

Opony o niższym indeksie prędkości pewnie są dopuszczone ale także pewnie trzeba mieć jakąś naklejkę przy zegarach, że max prędkość to: xxx km/h.
Często spotykane przy oponach zimowych i w samochodach ściąganych z DE.
Sam patrzę właśnie na Primacy ale ja jak będę je brał to na pewno XL i z wyższym indeksem prędkości.
and123
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 30 maja 2019, o 21:55
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Olsztyn
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: and123 »

etomee pisze: and123 - jaki masz dokładnie model tych Michelinek?

Primacy 4 225/45 R 17 91 Y
etomee
Nowy lex user
Posty: 15
Rejestracja: 11 lip 2014, o 23:44
Model Lexusa: IS250 MK III
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: etomee »

No z niższym indeksem prędkości od zalecanego to na pewno nie powinno się brać. I to bez względu na to ile samochód 'wyciąga'. Ponoć odgrywa tu rolę nie tylko prędkość z jaką jeździmy ale przyśpieszanie i hamowanie. Chodzi mi raczej o indeks wyższy niż zalecany. Wyczytałem gdzieś, że też nie jest rekomendowany. Z drugiej strony taki Falken robi Azenis w rozmiarze 225/45/17 tylko na 300km/h wiec chyba nie jest to aż taki problem.

Muzz, a dlaczego "na pewno XL i z wyższym indeksem prędkości.".?

and123 pisze:
etomee pisze: and123 - jaki masz dokładnie model tych Michelinek?

Primacy 4 225/45 R 17 91 Y
Ale masz tam jakieś indeksy spalania, hamowania czy dB podane?
and123
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 30 maja 2019, o 21:55
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Olsztyn
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: and123 »

Nie jest to XL ani RF. Co do pozostałych parametrów to na oponie oczywiście, że nie ma. Natomiast naklejki z opony nie trzymam. Spalisz zależnie od deptania. Opona cicha. Oczywiście nie łudź się, że nie będziesz słyszał szumu opon ale głośność zależy tez od wyciszenia auta i rodzaju nawierzchni. Najważniejsze, że się dobrze jeździ.
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: muzz »

dlatego, że są a. troche bardziej wytrzymałe b. trochę sztywniejsze
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1774
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: Dawid0ss »

Postralix43 pisze:Pasujące do twojego samochodu.
:crazy: :doh:
Janek22
Lex user
Posty: 39
Rejestracja: 17 maja 2021, o 05:59
Model Lexusa: IS 300h
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: jakie opony letnie

Post autor: Janek22 »

Dorzucę coś od siebie, przetestowane na samochodzie z napędem na przód:
1. GoodYear EfficientGrip Performance. Strasznie śliskie jak zrobi się trochę chłodniej i mokro. Czasami był problem ruszyć z pod świateł. W testach były super dlatego testami już się nie kieruję a GoodYera zaczynam omijać szerokim łukiem. Ponoć testy nie są robione na oponach sklepowych :)
2. Uniroyal Rain Expert tak jak ktoś już opisał na forum dostały dużo "bąbli" na bokach, też omijam.
3. Z Pirelli miałem kiedyś jakieś problemy dlatego też sobie odpuszczę.

Teraz będę się zastanawiał nad:
1. Continental bo ktoś już chwalił. Znajomy jeździ w Alpy i twierdzi, że zimówki tej firmy daleko zostawiają konkurencję w tyle, dopiero na nich poczuł się komfortowo.
2. Vredestein bo ktoś chwalił a nic o nich nie wiem. Mało popularne co może czasami skutkować lepszą jakością...
3. O tych firmach nic nie wiem ale kiedyś wydawały się ok: Dunlop, Bridgestone
4. Wulkanizatorzy dziwnie uparcie namawiają na Micheliny, nie wiem co o tym sądzić.

Może znajdę jakieś całosezonowe ciche bo letnie wydają się tylko na kilka miesięcy a kawałek jesieni mamy. W tej chwili najbliższa wydaje mi się firma Continental.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości