Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją
sandr
Lex user
Posty: 250
Rejestracja: 11 paź 2010, o 20:41
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: DSW
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: sandr »

joy pisze:Jeżdżę głównie po autostradach i nadal nie widzę zastosowania dla aktywnego tempomatu. [...]
A jak wygląda sprawa ze "zwykłym" tempomatem - używasz, widzisz jakieś zastosowanie?...
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: muzz »

W PL ciężko jechać z tempomatem nawet na S i A...
na prawym pasie ciężarówki i max 90km/h a na lewy wjechać jadąc z prędkością zgodną z ograniczeniem lub ciut mniej to strach bo mało kto jeździ zgodnie z przepisami a i kultura szwankuje u nas...
jak jest mniejszy ruch to elegancko da się korzystać z tempomatu...
co do aktywnego to też kwestia rozwiązania a raczej jego generacji, miałem okazje w nowej corolli przejechać się z aktywnym tempomatem i tam to działa bardzo fajnie ale domyślam się, że 20 lat temu jednak to nie działało tak dobrze jak teraz...
pkobierecki
Lex user
Posty: 182
Rejestracja: 15 lip 2012, o 16:42
Model Lexusa: CT 200h<RX450h<GS450h
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: pkobierecki »

Ja również w nowym RX nie używam na autostradzie adaptacyjnego. Ma on swoje wady, ma stosunkowo niewielki zasięg wykrywania samochodu z przodu, czyli jak na przykład dojeżdżam do kolumny aut która jedzie wolno to tempomat późno wykrywa te auta i zaczyna gwałtowne hamowanie które jest niekomfortowe. Po czym jak już wyhamuje to trzyma przepisową dobrą odległość, ale hej! Jesteśmy w Meksyku Europy, jeżeli jedziesz na lewym pasie i będziesz starać się zachować przepisową odległość, to albo ludzie mrugają, albo wyprzedzają z prawej i się wciskają., więc na czas ciągnięcia się za TIR-ami trzeba go wyłączyć. Akurat w Polsce wyprzedzanie się TIR-ów to jakiś dramat, często większość czasu na autostradzie nie da się jechać z prędkością większą niż 90, więc te sytuacje są częste. Jak już się zwolni droga przed Tobą to ten tempomat strasznie ślamazarnie przyspiesza i powoduje frustrację.

Ale za to w mieście czy na drogach krajowych to jest zbawienie. Tempomat w RX działa od 0 km/h więc posuwanie się w korku do bramek jest super wygodne, nie trzeba używać nóg. Na drogach krajowych podczas jazdy za samochodami w kolumnie, na przykład na krajowej drodze nr 7 gdzie wyprzedzanie jest czynnością absolutnie bezsensowną i nie przynosi realnego pożytku można sobie kliknąć tempomat dajmy na te 110 km/h i tak można jechać z Warszawy aż do S7 :)
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: Dawid0ss »

muzz pisze:W PL ciężko jechać z tempomatem nawet na S i A...
na prawym pasie ciężarówki i max 90km/h a na lewy wjechać jadąc z prędkością zgodną z ograniczeniem lub ciut mniej to strach bo mało kto jeździ zgodnie z przepisami a i kultura szwankuje u nas...
jak jest mniejszy ruch to elegancko da się korzystać z tempomatu...
Ktoś by pomyślał, że tempomat jest przeznaczony w długie trasy. W PL przy takim natężeniu ruchu i dużych różnicach prędkości pomiędzy pasami zupełnie się nie sprawdza. U siebie używam na wszystkich innych drogach poza S i A :laugh1:
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: muzz »

to śmieszne ale w trasie tempomat najlepiej sprawdza się w terenie zabudowanym...
strzelam, że 75% kierowców nie zwalnia lub zwalnia niewiele poniżej tego co jechali przed zabudowanym, więc jak ustawimy prędkość w przedziale 50-70km/h to wtedy da się jechać....hahaha...
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: Dawid0ss »

muzz pisze:to śmieszne ale w trasie tempomat najlepiej sprawdza się w terenie zabudowanym...
Z tym również się zgadzam :-D
shadou36
Nowy lex user
Posty: 7
Rejestracja: 21 sie 2021, o 11:20
Model Lexusa: GS 450h
Skąd:: Swords
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: shadou36 »

Mam model z 16 roku no i tempomat robi tu ogromne wrażenie mogę spać w nim podczas jazdy wychamowuje mi do 0 i zaraz znowu leci za autami in tak w kółko
szymonero
Nowy lex user
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2021, o 09:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: szymonero »

Nic tylko pozazdrościć, ja nie trafiłem na aktywny tempomat na wyposażeniu, bo brałem model z drugiej ręki

__________
Krawężnik
Awatar użytkownika
Dawid0ss
Lex Master
Posty: 1776
Rejestracja: 14 sty 2013, o 12:46
Model Lexusa: Lexus GS450h mk3
Skąd:: Warszawa
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: Dawid0ss »

szymonero pisze:Nic tylko pozazdrościć, ja nie trafiłem na aktywny tempomat na wyposażeniu, bo brałem model z drugiej ręki

__________
Krawężnik
Nie ma spiny, Man, to naprawdę tylko bajer, jest kompletnie poza listą niezbędników w aucie imo
Awatar użytkownika
dommell
Lex Driver
Posty: 601
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:21
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Kielce, Warszawa
Lokalizacja: Kielce, Warszawa
Kontakt:

Re: Zastosowanie aktywnego tempomatu?

Post autor: dommell »

Powiem szczerze, że w GS 300 z 2006r też nie używam...za ostro to to hamuje a potem za ostro przyspiesza. więcej stresu i nerwów niż pożytku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości