Czy ktoś z ujezdzaczy Lexusa jest z branży budowlanej?

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją

Postprzez AGI » 14 lut 2019, o 16:11

Hej, pytanie kieruje do osób zajmujących się zawodowo budowlanka ale też do osób które mają wartościowa treść do wniesienia.

Planuje zakup domu, i z tego co każdy mówi drożeją materiały. Jeden z hurtownikow mi powiedział, że jak wstrzymam się z budową domu o rok to dużo zaoszczedze ale nie powiedział dokładnie procentowo jaki może być wskaźnik. Czy ktoś z was orientuje się w cenach materiałów budowlanych jak ona się kształtuje na przestrzeni czasu i co może w przyszłości staniec, zastanawiam się czy czekać czy ruszać w tym roku.

Za każdą konstruktywna odpowiedź dziękuję.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka
AGI
Lex user

Model Lexusa: xx

Postprzez Marchol » 14 lut 2019, o 17:01

Co prawda w branży drogowej ale sytuacja jest podobna.
Jeżeli chodzi o podwyżki to ciężko wymienić materiał który nie jest droższy, począwszy od kruszyw z których robimy podbudowy, beton, prefabrykaty, kostkę betonową, kończąc na robociźnie. Przewidujemy jeszcze taka sytuację do końca puli na dotacje europejskie.
Wysokości podwyżki? Licząc robocizne, materiał i sprzęt, ok 25 do nawet 50 %.

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Marchol
Lex Driver

Model Lexusa: is 200

Re: Czy ktoś z ujezdzaczy Lexusa jest z branży budowlanej?

Postprzez q3_ » 14 lut 2019, o 17:47

Hej,
Też nie z branży ale interesuję się ze względu na własny dom. Podobne wrażenie, materiały i usługi budowlane drożeją od dłuższego czasu, a co gorsza niektóre z nich są trudno dostępne i jednoznaczne stwierdzenie, że za rok będzie taniej to wróżenie z fusów.
q3_
Lex user

Model Lexusa: LS430

Postprzez DanLexus » 14 lut 2019, o 18:49

Cześć. Zaczynam w branży deweloperskiej... Jeśli chodzi o materiały to ciężko przewidzieć co będzie dalej. Jakieś 10-13 lat temu był bum budowlany, następnie ceny faktycznie spadły i utrzymywały się przez parę lat by znów rosnąć. Stopy procentowe kredytów są teraz rekordowo niskie stąd gospodarka się kręci i jest duży popyt na mieszkania i domy. Poza tym ludzie coraz częściej inwestują swoje oszczędności (np. zarobione i przywiezione z zagranicy) w nieruchomości bo to najbezpieczniejsza lokata. Jeśli kredyty wzrosną to część ludzi nie będzie stać na zakup własnego mieszkania/domu co w konsekwencji spowoduje wyhamowanie nowych inwestycji. To z kolei powinno spowodować spadek cen materiałów budowlanych i ich łatwiejszą dostępność (Co ciekawe teraz trzeba czekać np na przydział pustaków ceramicznych mimo że są rekordowo drogie). Z drugiej strony wystarczy że cena energii elektrycznej wzrośnie lub gazu i materiały budowlane zamiast tanieć staną się droższe (mimo mniejszego popytu) bo ich produkcja będzie bardziej kosztowna. Czynników które mogą zdecydować o cenie materiałów budowlanych i robociźnie jest znacznie więcej.
Dlatego jeśli stać cie na budowę czy zakup domu to po prostu działaj i nie czekaj. Czekając możesz zyskać, ale równie dobrze stracić.
Supras are just a hatchback SC300
DanLexus
Lex Driver

Model Lexusa: SC300

Postprzez Miłosz » 14 lut 2019, o 23:14

Do 31/2019 byłem technologiem chemii budowlanej przez ostatnie 7 lat, to dorzucę parę groszy do tematu. Tworzyłem produkty dla dużych "graczy" na rynku chemii budowlanej jak i dla byłej firmy. Zacznę od tego że wg mnie nie ma co liczyć na obniżki cen surowców. Jeszcze z 4-5 lat temu dobrej jakości dyspersję akrylową kupowało się za 5 zł, pod koniec 2018 roku ta dobra dyspersja kosztowała już ponad 7 zł. Wysokiej klasy dyspersja akrylowa to koszt na koniec 2018 roku 9+ zl, ale to już nie dla polaków cebulaków bo kuuurła drogo (nie ważne że produkt jest kolosalnie lepszy, ale drogo). To kombinowanie na rynek polski żeby tylko jak najwięcej przyciąć to jakiś dramat, natomiast towar na niemcy olaboga pierwyj sort. Obecnie na 2019 jak rozmawiałem z handlowcami chemii ceny znowu w górę. Z polimerami redyspergowalnymi czyli np szlamy cementowe, masy tynkarskie 1k itd to samo. Dosłownie każdy surowiec począwszy od zagęstników, odpieniaczy, emulgatorów, akryli, lateksów, mączek wapiennych itp zdrożał. Żeby tego było mało wprowadzane są na bieżąco redukcje produkcji surowców chemicznych (co też momentalnie spowoduje wzrost cen). Jest bardzo ostra redukcja emulagtorów, a żeby tego było mało to dla największego producenta na rynku spłonęła fabryka i jest ogromny problem z dostępem.
Sam za parę tygodni zaczynam remont we własnym M3 i chyba po prostu nazamawiam surowców i w domu umieszam co mi trzeba :D A co do budowania domu to... taniej nie będzie jeśli chodzi o surowce.
Bardzo proszę o nie męczenie mnie wiadomościami prywatnymi, nie jestem instytucją charytatywną, ani też nie mam czasu udzielać porad.
Miłosz
Lex Master

Model Lexusa: 1.9 TDI

Postprzez dS » 14 lut 2019, o 23:53

Lepiej zmień hurtownika bo ten na 100% chce cię oskubać. Za rok przyniesiesz mu 2 worki siana zamiast 1. Więc gada ci farmazony że będzie taniej. Zapomnij o tym . Rząd dowala co i raz to nowy ukryty podatek to nie ma opcji aby było taniej. Sam w zeszłym roku wystartowałem z budową domu więc z ceny trochę śledzę i w sumie chyba nie ma rzeczy która by nie zdrożała, a wzrosty rzędy 50% w ciągu roku nie są rzadkością. A jak szukasz oszczędności to sam się weź za budowę i szukanie fachowców od poszczególnych robót zamiast kupować gotowca który zapewne był albo robiony po kosztach albo będzie miał spora marżę.
"Nie masz talentu? Zawsze możesz pokazać cycki."
dS
Lex Master

Model Lexusa: GS430

Postprzez borys88rr » 15 lut 2019, o 00:54

Dam Ci przykład na podstawie betonu komórkowego. Cena za jeden bloczek.
Rok 2008 cena 10zl.
2016 - 5.8zl.
2019-8,5-9zl.
A podobno idzie spowolnienie gospodarcze i rynek jest zapchany. Więc ceny powinny spadać.
borys88rr
Lex user

Model Lexusa: is200

Postprzez kapelan78 » 15 lut 2019, o 06:26

Budowlaniec z 20 letnim doświadczeniem. Cena materiałów nie jest najistotniejszą zmienną. Wierz mi. W dobie internetu i z gotówką na koncie można sporo ugrać. Istnieją promocje, wyprzedaże, itd. Wierz mi że największym kosztem w procesie budowlanym domu jest zazwyczaj problematyczne wykonawca, źle skonstruowana umowa czy też jej brak. A najważniejszy jest fachowy nadzór. I na to ostatnie kładź największy nacisk. Tu są największe oszczędności. I na wstępie zdaj sobie sprawę że ty i internety sobie nie poradzicie w nadzorze. Słowo harcerza że każdy internetowy inwestor, sam nadzorujący budowę stracił wielokrotność tego co może zaoszczędzić za różnicach cen. I to tylko przy założeniu że inwestycja nie wymaga po czasie ponownych napraw czy poprawek. W razie pytań czy dylematów pozostaję do dyspozycji. Domin
kapelan78
Lex user

Model Lexusa: gs 460

Postprzez andrej7 » 15 lut 2019, o 23:22

Pod koniec 2017 roku zacząłem budowę garażu, ceny materiałów generalnie od tego czasu pną się do góry, doradzano mi aby zacząć jesienią późną to coś będzie tanieć lecz nic takiego nie miało miejsca. Jest boom budowlany, znajomy pracuje w biurze projektowym mówił ze na budowach w stolicy brakuje materiału chociaż jest zamawiany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ja robiąc ocieplenie, styropian zamawiałem 2 miesiące wcześniej aby później nie było problemu z dostępnością. Na kostkę brukową kazano mi czekać 2 miesiące bo nie było nigdzie, nawet nie można było się zapisać, ostatecznie ściągnąłem z drugiego końca kraju ale kosztowało mnie extra za transport.
Na podstawie swojej budowy a była moją pierwszą stwierdzam że najważniejszy jest solidny wykonawca. U mnie pracowała ekipa z bliskiej okolicy, znani i polecani ale z długim terminem oczekiwania. Nie interesowało mnie praktycznie nic, wszystko sami zamawiali, czy to beton na fundamenty, strop, czy beton komórkowy, zawsze na czas zawsze cicho spokojnie robili swoje, pytali, doradzali, przerabiali bo w projekcie też nie wszystko było przemyślane jak później się okazało. Oczywiście współpracowali z jedną konkretną hurtownią, oni zamawiali materiały a ja co jakiś czas jeździłem płacić. Pomimo, że nie wszystko mieli najtaniej to miałem ten komfort że dowozili wszystko na telefon sami, nie musiałem sie niczym martwić. dowozy rozładunki hds w cenie, coś zostało to zabierali. Gdybym miał jeździć po okolicy i szukać każdej rzeczy z osobna gdzie taniej to straciłbym sporo czasu i pieniędzy na paliwo:) Gdy skończyli prace murarskie, polecili mi człowieka który zrobił więźbę dachową, ten z kolei polecił dekarza, hydraulik, elektryk, tynkarz także z polecenia, z polecenia to też często było taniej niż normalnie. Raz jedyny z pośpiechu zdecydowałem się wziąć ludzi do posadzek z ogłoszenia...pierwszy i ostatni raz. do południa siedzieli na styropianie i pili piwo lub odsypiali poprzedni dzień, generalnie wyglądem przypominali przyjaciół spod celi a robota zrobiona przeciętnie, dużo niedociągnięć, dobrze że to tylko garaż.
W przeciągu roku trwania mojej budowy ceny materiałów skoczyły sporo do góry. Murarz robiąc mi ocieplenie przyznał, że podobnie jest robocizną, gdybym rok później się zdecydował budować to 15% zapłaciłbym więcej. Robocizna na pewno będzie szła tylko w górę, jest spory problem z pracownikami. Położenie kostki brukowej na gotowo u mnie rok temu to był wydatek 100 zl/m2 w listopadzie płaciłem 120 a nie była to najdroższa oferta.
Ja na Twoim miejscu nie liczyłbym, że materiały stanieją, oby nie zdrożały. Sam swój zaplanowany budżet praktycznie podwoiłem, ale to dlatego też ze nie brałem najtańszych materiałów.
W tym roku zaczynam remont domu. Uf właśnie, poszukuję projektanta który potrafiłby z wizualizować mi przebudowę domu, zmiany konstrukcyjne dachu, wyburzenie ścian itp.
Pozdrawiam
W poszukiwaniu mocy...
andrej7
Lex Driver

Model Lexusa: IS 200, GS430 MkIII

Postprzez DanLexus » 18 lut 2019, o 22:36

andrej7 napisał(a):W tym roku zaczynam remont domu. Uf właśnie, poszukuję projektanta który potrafiłby z wizualizować mi przebudowę domu, zmiany konstrukcyjne dachu, wyburzenie ścian itp.
Pozdrawiam

Z ekonomicznego punktu widzenia zazwyczaj nie opłaca się robić tak poważnych remontów. Jedynym wytłumaczeniem może być bardzo dobra lokalizacja. W innym wypadku lepiej zacząć budowe nowego domu...
Supras are just a hatchback SC300
DanLexus
Lex Driver

Model Lexusa: SC300

Następna strona

Powrót do Na każdy temat