Wiata czy garaż

Rozmowy na tematy nie koniecznie związane z marką lub motoryzacją

Wiata czy garaż

Postprzez zack » 1 mar 2017, o 07:45

Mam dwie opcje a właściwie możliwości. Mamy działkę na niej stoi domek. Zastanawiamy się nad budową wiaty lub garażu ochronnego. Garaż pewnie z blachy, ewentualnie jakiejś wiaty z dachem ale bez ścian. Może ktoś z kolegów posiada taką konstrukcję i podpowie jak się sprawuje w praktyce? Czy efektywnie chroni auto przed tym co leci z nieba, śniegiem i itd? Bo temp i tak chyba blacha nie zatrzyma na dłużej w środku.
zack
Lex user

Model Lexusa: IS 200

Re: Wiata czy garaż

Postprzez rafiq2144 » 1 mar 2017, o 07:57

Moje poprzednie auto stawialem pod taka wiata, ktora byla dobudowana do garazu i domu sasiada. Wychodzilo to tak, ze od tylu i jednego boku byla zakryta, front i jeden bok odkryte i zdarzalo sie, ze jak troche pod kątem padalo, to mialem delikatnie przysypane albo mokre auto. Jakbyś miał sie decydowac na wiate, to musialaby miec dach troche wiekszy, niz garaz, zeby lepiej zabezpieczac przed warunkami atmosferycznymi. Ja bym sie osobiscie chyba zdecydowal na wiate, bo garaz nieocieplony(blaszak) w zimie bedzie zimny, a latem sie tam można upiec;)
rafiq2144
Lex user

Model Lexusa: IS200

Postprzez hydrant23 » 1 mar 2017, o 09:32

Moi rodzice kupili blaszaki i w lecie mają cień(w lecie otwierają bramę i nie jest źle ) , a w zimie suche auto i inne rzeczy również nawet czosnek i cebulę tam cały rok trzymaja , tylko podłoże jest wylane betonem ok 10 cm ,a wiata tez ma swoje zalety ,również chroni od warunków atm, ale mróz zaszroni szyby ,więcej wilgoci i opady mogą zacinac,podstawowy atut szybki dostęp do auta
hydrant23
Lex Driver

Model Lexusa: GS430 mkIII

Postprzez piotrek_camry » 1 mar 2017, o 10:27

Garaż.
piotrek_camry
Lex user

Model Lexusa: Camry x2

Postprzez endrju1 » 1 mar 2017, o 10:54

To zależy od tego czego oczekujesz. Jeśli autem często wjeżdżasz-wyjeżdżasz to wiata jest na plus, jeśli chodzi o temperaturę w lecie, to również wiata na plus, jesli chodzi o opady, to zależy ile masz miejsca na budowę, bo wiata musi być odpowiednio szersza. Ja mam taką dobudowaną do jednej ze ścian domu (więc z jednej osłonięta) zaś od tyłu jest pergola (więc i z tej strony nie napada i jest cień) jednak nawet jak wiata ma 4m szerokości potrafi śniegu w zimie na auto nawiać.
Sąsiad ma za to blaszak, zalety to małe wymiary (niewiele większe niż samo auto) a do tego w zimie auto jest na 100% suche, z minusów, to codziennie z rana niesamowicie hałasuje otwierając i zamykając blaszak (za każdym razem na kłódkę) no i w lecie praktycznie stoi pusty bo pod blachą jest taki piekarnik, że do auta wsiąść się nie da.
Tak więc najlepszym rozwiązaniem była by wiata którą można na zimę obić blachą :)
endrju1
Lex Master

Model Lexusa: is200

Postprzez piktogram » 1 mar 2017, o 12:00

Garaż jest wygodniejszy.Szczegolnie zimą kiedy samochód jest jednak zakryty i nic na niego nie pada.Nie trzeba wtedy odśnieżać. Jeśli jednak często go używasz , wjeżdżasz , wyjeżdżasz to warto jest zainwestować w wiatę.

A najlepiej jest mieć i jedno i drugie. Wtedy wybór jest optymalny. Jakiś czas temu firma montowała mi porządną wiatę przy domu Dobrze wygląda. Nowoczesna, szklany dach.
Coś takiego jak chociażby ta tutaj http://wlperfect.pl/pl/oferta/zadaszenia/wiaty_garazowe
Ostatnio edytowano 3 mar 2017, o 09:49 przez piktogram, łącznie edytowano 1 raz
piktogram
Lex user

Model Lexusa: Lexus IS 220d

Postprzez a_rek » 1 mar 2017, o 20:26

Mam niskobudzetową wiatę, wolnostojąca i garaż. W żadnym wypadku w zimie nie odsnieżam auta, czy musze skrobac szyby.
Oczywiście najlepszym roziązaniem jest odpowiednio duzy murowany garaz - jednak wiata i blaszak tez sie sprawdzą.
Pamiętaj tylko dobrze osadzic, bo wiatr zdmuchnie :). Są też blaszaki ocieplone i otynkwane :)
a_rek
Lex user

Model Lexusa: 0s

Postprzez KRYSPIN_lex » 12 mar 2017, o 22:27

Pewnie ilu piszących tyle opinii ale...

Mam wiatę, z jednej strony pełna ściana od strony zachodniej. Generalnie uzytkuję ją już kilka lat i może ze dwa razy musiałem przegarnąć (wycieraczkami) jakieś drobne płatki śniegu, szron na szybach nie występuje nawet przy minus 20 czy więcej. Ogólnie bardzo sobie chwalę to rozwiązanie tym bardziej, że nie ma drzwi garażowych. W lato bardzo miło się czyści i sprząta auta pod takim zadaszeniem (dach poliwęglanu) bez zaduchi i widno. Garaż w tym miejscu przegrywa....

Mam też do dyspozycji w firmie 2 garaże blaszaki, otwieranie i zamykanie drzwi garażowych to utrapienie, skropliny + upał w lato spowodowały, że stały się graciarnią. To dodatkowa funkcja garażu (teoretycznie przewaga nad wiatą), która powoli może wyeliminować funkcję parkingową :biggrin2:

Ale fakt faktem nic nie zastąpi ogrzewanego garażu.
Gdybym dzis miał wybierać (zakładając tylko, że to miejsce parkingowe) między wiatą i garażem blaszanym również wybrałbym wiatę.

Pozdrowienia dla zgarażownaych :mrgreen:
GS300 MK2 angol i EU na śrubki .... priv
KRYSPIN_lex
Lex user

Model Lexusa: RX330 GS....

Postprzez aron345 » 17 mar 2017, o 09:58

wiata to takie półśrodek moim zdaniem, jak już coś stawiać to garaż
dopłaty do zanizonych odszkodowań http://www.doplaty-do-odszkodowania.pl
aron345
Nowy lex user

Model Lexusa: LS

Postprzez tekro » 19 lip 2017, o 10:32

To zależy jak często wyjeżdżamy samochodem z garażu czy z wiaty. Ile mamy miejsca na działce oraz ile mamy kasy ( porządny garaż jest o wiele droższy niz wiata)
Sam zdecydowałem się na wiatę. Po pierwsze mam niewielką działkę tak wiec ustawienie garażu byłoby problematyczne. Po drugie dochodziły tutaj kwestie finansowe. Swoją wiatę kupiłem w obi za jakieś 1000 zł ( akurat natrafiłem na promocję).
Garaż moze i w przyszłości wybuduję, ale wymagać będzie to przemyslenia.
https://www.obi.pl/wiaty-garazowe/wiata ... /p/5105606
tekro
Lex user

Model Lexusa: IS

Następna strona

Powrót do Na każdy temat