NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Problemy z silnikami dotyczące modelu NX
jarszu
Lex user
Posty: 59
Rejestracja: 4 gru 2010, o 14:50
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: jarszu »

Witam.
Wszystkich kupujących Lexusy NX po Smartplanie uczulam na fakt, iż były użytkowane na oleju 10W-40 Toyoty, który nie jest najlepszym jakościowo produktem.
10 lat użytkuję IS200 lejąc Orlen Max Energy 5W-30. Ostatnio miałem regulowane zawory i środek silnika był jak nowy, żadnych osadów.
Kupiłem używanego Nx-a 300H w bardzo przyzwoitym stanie i po sprawdzeniu historii serwisowania oniemiałem. Serwis Lexusa na żądanie Toyoty w Smartplanie lał wyłącznie półsyntetyk 10W-40 i nie dopuszczał innego oleju. Jak się dowiedziałem, tak patrzę co pod pokrywą zaworów. A tam CZARNO od osadów.
Mail do Toyoty z opisem i nr VIN (mają historie serwisowania) oraz pytaniem - czy można przejść na zalecany 0W-20 ?
Odpowiedź Toyoty:
A i owszem, można przejść.
Muszę uzyskać tylko pisemną odpowiedź, czy w geście dobrej woli pokryją wszystkie ewentualne koszty naprawy silnika.
Postanowiłem przejść na syntetyk 5W-30 zgodny z zalecaną specyfikacją jakościową (ale bez nadmiernej ilości dodatków czyszczących będących w najlepszych olejach tej klasy lepkościowej).
jarszu
Lex user
Posty: 59
Rejestracja: 4 gru 2010, o 14:50
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: jarszu »

:ok:
Podobnie jest z automatycznymi skrzyniami biegów.
Po drugiej stronie oceanu wymieniają co drugą wymianę oleju.
Jak będą działały skrzynie bez wymiany oleju w RXach, Nxach, Uxach i innych po 300 TYS ?
Ich raczej nie będzie. Klient kupi nową.
thrix
Lex user
Posty: 76
Rejestracja: 23 sty 2019, o 01:06
Model Lexusa: IS NX
Skąd:: Global
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: thrix »

Ja zawsze w swojich Lexach bralem 0w20 co 6 lub 12 miesiecy. Tylko, ze koszt w ASO Lexusa kosztuje mnie zawsze $99 (cena oleju + filtr + przeglad i mycie auta i nieraz darmowy detailing zewn). A jeszcze jak trafie z terminem, kiedy musze robic przeglad auta (cos jak w okregowej stacji kontroli pojazdu), to tez za darmo ($37 stala cena tego jest), wiec w sumie jak za darmo ;)
bartolini9
Lex user
Posty: 52
Rejestracja: 21 wrz 2018, o 21:33
Model Lexusa: Lexus NX300
Skąd:: Gdańsk
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: bartolini9 »

wojtekS pisze:To chyba raczej problem interwałów - ja od lat we wszystkich swoich samochodach zmieniałem olej co 5000 km tak jak w USA się robi i jest to moment w którym olej dopiero zaczyna ciemnieć.
W stanach oleje są śmiesznie tanie i nie są to bynajmniej jakieś superhiperduperlonglife wynalazki jak w Europie gdzie niektóre marki przewidują wymianę co 30000 km (!!!).
Zestaw total quartz 5W40 + tani filtr robi robotę w takim systemie. Silnik w środku sterylnie czysty.
Co 5 tys km? Oszalałeś, tak rzadko? Może niedługo co 1000 km albo co drugie albo trzecie tankowanie najlepiej?

Ludzie nie popadajmy w paranoję. Są jakieś granice. Wymiana oleju pomiędzy 10-15 tys km jest wystarczająca. Nie dajmy się już zwariować. Ale każdy robi jak chce.
pss
Lex Driver
Posty: 509
Rejestracja: 2 cze 2016, o 19:25
Model Lexusa: is200t
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: pss »

Ciekawe jaki był powód 10-W40 choć jak widać jeździ ;)

6msc i 7500km dla normalnych drogowych aut z benzyną to albo wymysł serwisu albo dostawcy w wiadomym celu ;)
Te oleje spokojnie ogarną rok i te 15 tyś km...
Zlewanie tego i wymiana chyba tylko dla hobby.

Jedno jest pewne co rok przy wymianie oleju dobrze jest wymienić wszystkie filtry, bo Lexus np. strasznie olewa filtr powietrza i ten potrafi być zapchany jak plaster miodu.
Koszt tych filtrów od Mann/Bosch to drobne pieniądze przy zysku jaki można mieć z mniejszego spalania przy czystym filtrze powietrza.
Awatar użytkownika
gregski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 20:02
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: BLN
Kontakt:

NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: gregski »

pss pisze: Jedno jest pewne co rok przy wymianie oleju dobrze jest wymienić wszystkie filtry, bo Lexus np. strasznie olewa filtr powietrza i ten potrafi być zapchany jak plaster miodu.
Koszt tych filtrów od Mann/Bosch to drobne pieniądze przy zysku jaki można mieć z mniejszego spalania przy czystym filtrze powietrza.
Dokladnie. Ich procedury dopuszczaja przedmuchanie filtra sprezonym powietrzem. Moze to dziala gdzies w cywilizowanym swiecie, ale nie u nas na zapylonych na max drogach.
klinikalpg.pl
Lex user
Posty: 212
Rejestracja: 28 maja 2017, o 00:00
Model Lexusa: LS400 UCF20
Skąd:: DC|
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: klinikalpg.pl »

pss pisze: przy zysku jaki można mieć z mniejszego spalania przy czystym filtrze powietrza.
Takich zysków z takiego tytułu nie ma. Ale filtry powietrza warto wymieniać :)
"Closed-loop control in modern fuel injected vehicle applications is sophisticated enough to keep a clogged air filter from affecting the vehicle fuel economy."
https://www.fueleconomy.gov/feg/pdfs/Ai ... 6_2009.pdf
pss
Lex Driver
Posty: 509
Rejestracja: 2 cze 2016, o 19:25
Model Lexusa: is200t
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: pss »

klinikalpg.pl pisze: przy zysku jaki można mieć z mniejszego spalania przy czystym filtrze powietrza.
to tak marketingowo bardziej ;p
Ale silnik lepiej pracuje i ma trochę więcej mocy ;)
muzz
Lex Driver
Posty: 521
Rejestracja: 4 kwie 2015, o 20:44
Model Lexusa: IS200
Skąd:: WWA
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: muzz »

pss pisze:Ciekawe jaki był powód 10-W40 choć jak widać jeździ ;)
Powód prosty i w aso toyoty tez tak to jest praktykowane.
Powód to kasa. Samochód jest w wynajmie długoterminowym gdzie to Toyota/Lexus pokrywa koszty serwisu.
10w40 jest tańszy a po 2 latach i 30-40kkm nic się silnikom nie dzieje wiec po co przepłacać...
bartolini9
Lex user
Posty: 52
Rejestracja: 21 wrz 2018, o 21:33
Model Lexusa: Lexus NX300
Skąd:: Gdańsk
Kontakt:

Re: NX po Smartplanie Lexusa - fatalny olej 10W-40

Post autor: bartolini9 »

wojtekS pisze: Lexus USA też oszalał i ileśtam milionów klientów również, proszę bardzo oto tamtejsze zalecenia:

https://www.lexusofgreenville.com/servi ... change.htm

i np tu:

https://www.personalizedautocare.com/ma ... ea6hPbpZlW

Można oczywiście robić i tak jak w wynalazku diabła marki peżo, tam co 30000 km, ja z tym jednak nie chcę mieć nic wspólnego. Miałem toto raz w życiu, za darmo bym tego nie chciał nawet:

https://docplayer.pl/11486672-Ksiazka-g ... ugeot.html
Po pierwsze 5 tys km to nie jest 5 tys mil bo tak jest napisane w tych artykułach. Po drugie rób jak uważasz. Najlepiej zacznij zmieniać olej co tydzień od dziś, bo przekroczenie interwału o 3km spowoduje nienaprawialne uszkodzenie silnika...

Ogarnij się i zastanów może o co może chodzić (podpowiedź: krojenie klientów na kasę a jak kolega ma jej za dużo to może zasponsoruje innym użytkownikom wymianę oleju na swój koszt). Zmiana oleju częściej niż co 8-10 tys. km, tym bardziej w benzynie, jest swoistym popadaniem w paranoję. Tyle.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości