GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być?

Almaster
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2016, o 13:03
Model Lexusa: GS 300 II
Skąd:: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być?

Post autor: Almaster »

Witam serdecznie.

Czy to normalne, że na postoju jak zmieniam przełożenia to "czuć", że je zmieniam? Zmieniają się obroty silnika, ruszy całym autem itd?

Zauważyłem, że często mam tak, że ruszam albo jadę bez gazu kawałek, toczę się i jak dodam gazu to obroty idą w górę o 500 RPM np. i auto nie ciągnie od razu tylko po sekundzie załapie i nie robi tego płynnie tylko tak jakby szybciej ruszy

Czy gdy skrzynia zmienia biegi to powinno być tak, że nie czuć tych przełożeń w ogóle czy jednak jest to stary automat i to normalne, że czuć, że zmieniają się przełożenia? Nie żeby szarpało czy coś tylko po prostu jakby komuś zamknąć oczy i zatkać uszy to będzie czuł, że dochodzi do zmian biegów?

Przepraszam za styl pisania i z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Dodam, że olej w skrzyni wygląda na świeży ale po przejechaniu 30-60 km na bagnecie jest odrobinę "za dużo" oleju.
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: gmiter »

W skrzyni dwusprzęgłowej czuć zmianę biegów a co mówić o leciwym automacie pewnie z niezłym przebiegiem i niewiadomo jakiej jakości olejem.
Też co do czucia zależy, ja czuję zmianę biegów w każdym aucie poza CVT :) Niby 911 4S ma szybką skrzynię ale też przy cywilnej jeździe czuć zmianę i słychać :D)
Almaster
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2016, o 13:03
Model Lexusa: GS 300 II
Skąd:: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: Almaster »

To mnie kolega nieco uspokoił :)
Natomiast według mnie trochę dziwne jest, że na postoju podczas zmiany biegów czuć zmianę przełożeń, czy to na pewno normalne?
Co do opisanej przeze mnie sytuacji, że często mam tak, że daję lekko gazu i obroty lekko idą w górę a skrzynia załapie dopiero po małej chwili i "szybko auto przyspiesza" i osiąga daną prędkość względem obrotów - minimalistyczna wersja szarpnięcia, to chyba nie jest normalne, prawda? Próbować wymienić olej metodą statyczną pomimo tego, że wygląda na świeży?
madkiw
Lex Driver
Posty: 341
Rejestracja: 20 paź 2014, o 20:12
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Wrocław
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: madkiw »

Takie lekkie "opóźnienie" to moim zdaniem normalne w przyspieszaniu. Ale na początek możesz spróbować wyczyścić sobie MAF i przepustnicę, potem zresetować komputer i zobaczyć czy jest lepiej.
Pawcio1979
Lex Driver
Posty: 381
Rejestracja: 27 wrz 2017, o 18:31
Model Lexusa: GS300 MkII
Skąd:: Poznań
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: Pawcio1979 »

Almaster pisze:Czy to normalne, że na postoju jak zmieniam przełożenia to "czuć", że je zmieniam? Zmieniają się obroty silnika, ruszy całym autem itd?
U mnie dzieje się dokładnie tak samo przy czym jest to zależne od temperatury oleju w skrzyni. Wiadomo im zimniejszy tym "brutalniej" zmienia. Duże znaczenie ma też jakość (czystość) oleju oraz to jaki mamy jego poziom. Zakładam, że wiesz jak sprawdzić poziom oleju na zimnym jak i na ciepłym.

Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę..... ale moim zdaniem to ruszanie samochodu po wrzuceniu biegu z P lub N na bieg do przodu lub wsteczny związane jest z funkcją pełzania samochodu bez dodawania gazu. Takie wolne ruszanie w korku. Inaczej żeby auto ruszyło musiał byś dodać gazu a tak tylko puszczasz hamulec. Wszystko musi się zazębić, naprężyć i stąd to szarpnięcie wiadomo luzy się powiększają.
Almaster pisze:Zauważyłem, że często mam tak, że ruszam albo jadę bez gazu kawałek, toczę się i jak dodam gazu to obroty idą w górę o 500 RPM np. i auto nie ciągnie od razu tylko po sekundzie załapie i nie robi tego płynnie tylko tak jakby szybciej ruszy
U siebie zauważyłem, że jadąc bez gazu silnik ma jakieś tam obroty i jak dodam gazu to obroty lekko, szybko wzrosną i auto zaczyna przyspieszać. Opóźnienie jest nie wiem, pewnie z pół sekundy. Myślę, że jest to jak najbardziej normalne zachowanie skrzyni. Skrzyni, która nie bójmy się tego powiedzieć ma już ponad 20 lat! To przepaść w motoryzacji.
Alkohol niszczy skórę........głównie na kolanach i łokciach.
Almaster
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2016, o 13:03
Model Lexusa: GS 300 II
Skąd:: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: Almaster »

Macie racje, to tylko 20-letnia skrzynia. Dzięki Wam, po głębszym przyjrzeniu się sprawie stwierdzam, że jest dobrze lecz dla spokojności wymienię olej, będzie zapewne jeszcze lepiej. W zasadzie olej wygląda na świeży lecz jest go trochę za dużo. Mam propozycję dynamicznej wymiany oleju w specjalistycznym serwisie, który zajmuje się tym od dłuższego czasu, chłopaki mają doświadczenie w tych zabiegach, odbyte liczne szkolenia i certyfikaty ;) Jest jednak mały problem, owy warsztat ma dostęp do oryginalnego filtra u producenta za cenę około 500 zł i równie wysoką cenę za olej. Stąd pytanie, gdzie mogę na własną rękę kupić odpowiedni filtr i olej za normalną cenę? Z tego co czytałem, filtr można kupić za około 50 zł a litr oleju za 30 zł. Wtedy wymiana kosztowała by mnie około 1000 zł. Warsztat sugeruje mi olej, którego używają: Ravenol, rzekomo jest to wysokiej jakości zamiennik "spełniający normy" choć jestem ostrożny do tego typu rzeczy.

Jest jeszcze druga opcja, wymienić olej statycznie.

Jakieś sugestie? :)
tofex
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 8 lis 2011, o 08:24
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: tofex »

Ja wlałem ravenol T-IV przy okazji zmiany skrzyni i działa elegancko. Cena ok. 120 zł za 4 litry.
Filtr poszedł wix za ok. 60 zł
Dodam tylko że zmieniałem skrzynię , konwerter i na to wszystko poszło prawie 8 litrów(LS 400)
Almaster
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2016, o 13:03
Model Lexusa: GS 300 II
Skąd:: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: Almaster »

Jestem już po zabiegu i podzielę się efektem końcowym.
Po wielkich dylematach zdecydowałem się na wymianę statyczną i nie żałuję.
Olej miał jeszcze barwę czerwonawą ale był już zmęczony i przepalony, odziwo zero opiłków, filtr był czysty. Oleju było trochę za dużo. Weszło około 3,5 litra, wymieniono filtr i uszczelkę korkową (był sylikon). Zauważyłem poprawę w pracy skrzyni, jest dobrze lecz wykonam jeszcze dwie wymiany oleju, tym razem sam bez ściągania misy olejowej i zmiany filtra.
Awatar użytkownika
foka1
Lex user
Posty: 197
Rejestracja: 15 sty 2011, o 20:27
Model Lexusa: GS 300
Skąd:: Karwia
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: foka1 »

orginalnie jest uszczelka silikonowa :pijak:
GS 300 MKII 2001
Almaster
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 31 sty 2016, o 13:03
Model Lexusa: GS 300 II
Skąd:: Wrocław
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: GS300 II 2002 - skrzynia biegów - problem czy tak ma być

Post autor: Almaster »

Zgadza się :) tutaj również było na sylikon złapane ale nie był to oryginał, ja natomiast zdecydowałem się na uszczelkę korkową po zaciągnięciu opinii u paru znajomych, którzy ujeżdżali GS 300/430 II :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „GS mk2 1997-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość