Opony zimowe. Rozmiar.

Awatar użytkownika
gregski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 20:02
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: BLN
Kontakt:

Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: gregski »

Ciekaw jestem, czy ktos inny mial podobne odczucia: zmienilem niedawno oponki z fabrycznych rozmiarow 225/45R17 przod i 245/45R17 tyl na wszystkie cztery 225/45R17 na tych samych felgach. Mam wrazenie, ze auto nie prowadzi sie juz tak samo dobrze powyzej 160kmh.
Zrobilem dwie dluzsze trasy i caly czas ten sam efekt - na starych oponach, szerszych z tylu bylo lepiej... teraz mam wrazenie, ze auto zaczyna jakby myszkowac po pasie, rowniez przy hamowaniu z wiekszych predkosci... nie bardzo umiem to sobie wytlumaczyc zmiana szerokosci tylnej opony, moze po prostu nowe opony maja bardziej miekkie boki.. ale jest niestety roznica na niekorzysc. Niestety nie zanotowalem sobie nigdzie parametrow starych opon, ich indexu predkosci i nosnosci oraz modelu i marki.
Firlej1
Lex user
Posty: 71
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 17:14
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Białystok
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Firlej1 »

Kto z Was ma założone zimówki tak jak fabryka każe na koło 17 tj. 225/45 przód i 245/45 tył. Jak jeździ się zimą na takim ogumieniu, zwłaszcza na szerokim kapciu z tyłu. Chodzi mi o trakcje, koleiny, aquaplaning, śnieg czyli typowe warunki zimowe. Nie pytam o jazdę po suchym asfalcie bo do tego taki rozmiar jest idealny.
Awatar użytkownika
gregski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 20:02
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: BLN
Kontakt:

Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: gregski »

Typowe warunki zimowe to snieg kiedys :) Teoretycznie kopny snieg gorzej, ale wieksza powierzchnia na ubitym wiec lepsza trakcja. No i ranty ori feli sa lepiej chronione przez szersza opone.
Awatar użytkownika
piotr3k
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 2 cze 2016, o 21:24
Model Lexusa: IS 200T
Skąd:: Piaseczno
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: piotr3k »

Jak zwykle albo jestem ślepy albo źle szukam .

Obecnie jeżdzę na letnich oponach w lexusie is 250
przód 225 45 17
tył 245 45 17

Moje pytanie brzmi ,czy na zimę kupować identyczne wymiary opon czy np. wszystkie 4 kola : 225 45 17 . Albo jeszcze jakoś inaczej nie mam zielonego pojęcia .
Awatar użytkownika
pjetrooha
Lex user
Posty: 118
Rejestracja: 29 mar 2016, o 15:31
Model Lexusa: IS250 f-sport
Skąd:: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: pjetrooha »

piotr3k pisze:Jak zwykle albo jestem ślepy albo źle szukam .

Obecnie jeżdzę na letnich oponach w lexusie is 250
przód 225 45 17
tył 245 45 17

Moje pytanie brzmi ,czy na zimę kupować identyczne wymiary opon czy np. wszystkie 4 kola : 225 45 17 . Albo jeszcze jakoś inaczej nie mam zielonego pojęcia .
Ja założyłem 4 x 225/45/17 odkupione od poprzedniego/pierwszego właściciela... zarówno felgi Oz jak i opony kupował przez ASO Katowice. Gumy Bridgestone, jedne z twardszych jakie kiedykolwiek miałem, więc nie polecam... za rok zmienię na coś bardziej komfortowego. Możesz kupić 245/45 na tył (spokojnie wejdą), :LEXUS: nieco lepiej będzie wyglądał.
Ja po przesiadce z "18 nie widzę prawie żadnej różnicy w prowadzeniu auta, a przy założeniu, że zimy w mieście nie obfitują w śnieg, przy zmianie będę celował w szersze oponki na tył.
Awatar użytkownika
piotr3k
Lex user
Posty: 40
Rejestracja: 2 cze 2016, o 21:24
Model Lexusa: IS 200T
Skąd:: Piaseczno
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: piotr3k »

no teraz tak mam i jesli chodzi o lato to jestem zadowolony ,
na zimę akurat nie oczekuje ładnego wyglądu tylko jestem ciekaw co jest bezpieczniejsze 225 przód 245 tył czy całosć 225 /45/17
Firlej1
Lex user
Posty: 71
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 17:14
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Białystok
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Firlej1 »

piotr3k pisze:no teraz tak mam i jesli chodzi o lato to jestem zadowolony ,
na zimę akurat nie oczekuje ładnego wyglądu tylko jestem ciekaw co jest bezpieczniejsze 225 przód 245 tył czy całosć 225 /45/17
Mam podobny dylemat. Czytam różne testy, opinie i nadal nic nie wiem. Jeżdzę 80 % miasto i teoretycznie 225/45 przód i 245/45 tył powinny dac rade. Najlepieć aby wypowiedział się ktoś kto jeździ zimą na takich rozmiarach zimówek zwłaszcza pod kątem zachowania na błocie pośniegowych i przy dużych opadach śniegu. Inną kwestią jest homologacja producenta danego rozmiaru. Ubezpieczyciele coraz wnikliwiej weryfikują rozmiar opon pod kątem homologacji producenta aby wymigać się od płacenia. Z tego co jest napisane w instrukcji obsługi przy feldze 17 rozmiary właściwe to 225/45 przód i 245/45 tył.
Mike_sti
Lex user
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2015, o 23:45
Model Lexusa: is250
Skąd:: Toruń
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Mike_sti »

tak sobię ten temat czytam i się zastanawiam...
czy niektórzy chcą być "mądrzejsi" od setki inżynierów ? przecież to zostało już sprawdzone, przetestowane i DOPUSZCZONE do ruchu...
zostawcie rozmiar opon taki jaki jest zalecany... nad czym się tu zastanawiać ? jak masz "okazje" kupić inny rozmiar opony i drapać się po głowie czy pasuje, jak się jeździ, czy nie ściąga to lepiej poszukaj dobrej opony, sprawdź różne testy bo to od samej jakości opony zależy prowadzenie auta, aquaplaning, hamowanie, zużycie paliwa i samych opon...
Miłosz
Lex Master
Posty: 1425
Rejestracja: 29 lut 2016, o 14:59
Model Lexusa: Civic 2.2
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Miłosz »

Mike_sti pisze:tak sobię ten temat czytam i się zastanawiam...
czy niektórzy chcą być "mądrzejsi" od setki inżynierów ? przecież to zostało już sprawdzone, przetestowane i DOPUSZCZONE do ruchu...
zostawcie rozmiar opon taki jaki jest zalecany... nad czym się tu zastanawiać ? jak masz "okazje" kupić inny rozmiar opony i drapać się po głowie czy pasuje, jak się jeździ, czy nie ściąga to lepiej poszukaj dobrej opony, sprawdź różne testy bo to od samej jakości opony zależy prowadzenie auta, aquaplaning, hamowanie, zużycie paliwa i samych opon...

Tak, bo są jeszcze myślący ludzie na świecie. Nie wszystkim korporacje robią wode z mózgu. Jakoś masa aut od vw też została DOPUSZCZONA do ruchu, gdzie jak wiadomo nie powinna być.
https://www.facebook.com/groups/lexuspolska
Mike_sti
Lex user
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2015, o 23:45
Model Lexusa: is250
Skąd:: Toruń
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Mike_sti »

tylko, że jakoś przy vw użytkownicy nic nie zmieniaja... chcesz to sobie taki kup... ja nie tknę vw/audi/skoda chyba że służbowy dostanę...
to kup sobie te 225 tylko nie zdziw się jak samochód stanie sie nadsterowny... w najlepszym wypadku wykręcisz bączka...
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk2 2005-2013”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości