Opony zimowe. Rozmiar.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pjetrooha
Lex user
Posty: 118
Rejestracja: 29 mar 2016, o 15:31
Model Lexusa: IS250 f-sport
Skąd:: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: pjetrooha »

Raczej ciężko będzie o opinię kogoś kto w jednym sezonie przećwiczył kilka rozmiarówek i to jeszcze w trudniejszych warunkach. Ja zmieniłem tył z 255/40/18 na 225/45/17 (bo takie odkupiłem) i przy głównie jeździe miejskiej nie widzę żadnej różnicy... na trasie sucha/mokra do 130km/h też nie wyczuwam różnicy gum.
Miłosz
Lex Master
Posty: 1425
Rejestracja: 29 lut 2016, o 14:59
Model Lexusa: Civic 2.2
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Miłosz »

Mike_sti pisze:tylko, że jakoś przy vw użytkownicy nic nie zmieniaja... chcesz to sobie taki kup... ja nie tknę vw/audi/skoda chyba że służbowy dostanę...
to kup sobie te 225 tylko nie zdziw się jak samochód stanie sie nadsterowny... w najlepszym wypadku wykręcisz bączka...
Piszesz o mądrych inżynierach i dopuszczeniach, to podałem aktualny przykład z życia, jak korporacje dymają nas na każdym kroku. Nikt o zakupie vw czy auta z czterema zerami na masce nie wspomniał. Jak ktoś nie umie dostosować jazdy do warunków to i na suchym się zabije.
https://www.facebook.com/groups/lexuspolska
Mike_sti
Lex user
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2015, o 23:45
Model Lexusa: is250
Skąd:: Toruń
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Mike_sti »

kiedyś była taka "moda" że na zimę zakładało się wąskie opony bo wiekszy nacisk na cm2... ludzie ogladali samochody wrc w tv i też tak szybko po śniegu chcieli jeżdzić.
tylko zapominali, że tamte opony mają jeszcze jakieś setki kolców...
jest kilka art. na ten temat i jakoś nikt nie poleca zmniejszać rozmiaru...
nawet po czasie zaczeli uświadamiać wciskać, że lepsze opony zakłada się właśnie na tył bo tak jest bezpieczniej, właśnie między innymi żeby ci nie zarzuciło tyłu...
chodzi o to że rozmiar opony jest przystosowany do wagi, rozmieszczenia masy, zawieszenia, rodzaju napędu itd... jeśli weźmiesz pod uwagę te wszystkie czynniki i przetestujesz je na konkretnym samochodzie dodając do tego conajmniej 50 różnych modeli opon (letnie i zimowe) i przypuśćmy jakieś 10 różnych głębokości bieżnika ( zużycia opony ) taje Ci średnio setki tysięcy kombinacji....
jak to sprawdzisz i podasz mi konkretne dane i rzeczywiście wg. Ciebie będzie lepsze 225 na tyle to i tak ich nie kupię...
Awatar użytkownika
eMeM
Lex user
Posty: 45
Rejestracja: 2 lut 2016, o 18:30
Model Lexusa: IS 220d
Skąd:: Stargard
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: eMeM »

Mike_sti pisze:to kup sobie te 225 tylko nie zdziw się jak samochód stanie sie nadsterowny... w najlepszym wypadku wykręcisz bączka...
IS220d w podstawowej wersji ma w serii 4x 205/55/16

Przy 17" jest już 225/45/17 przód i 245/45/17 tył - rozstrzał rozmiaru tylnych opon jest jak widać spory - więc jeśli taki rozstrzał jest dopuszczalny to zakładając 225/45/17 na tył żadnej nagłej nadsterowności auto nie dostanie - zwłaszcza że ten rozmiar jest bliższy do seryjnych 205/55/16 niż do 245/45/17.
Mike_sti pisze:tak sobię ten temat czytam i się zastanawiam...
czy niektórzy chcą być "mądrzejsi" od setki inżynierów ?
tak odbiegając od nieomylnych inżynierów, to Ci sami inżynierowie zalecają serwisy Long-Life i wymianę oleju co 30-40 tyś. km - też mamy się ślepo tego trzymać ? :wink:
Mike_sti
Lex user
Posty: 54
Rejestracja: 31 mar 2015, o 23:45
Model Lexusa: is250
Skąd:: Toruń
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Mike_sti »

jakoś w innym aucie mam wyminę co 30 tys. i mam teraz jakoś 340 tys przebiegu i co ? nic sie nie dzieje...
w lexus i tak jest co 15 tys... chyba że lejesz motula 5w-30 i spokojnie co 20 tys. możesz zmieniać... najlepszy olej nie do zajechania...
jeśli masz 16" w standardzie to przykro mi, że masz taką słabą wersję... is220d...
przy awd 225 jeszcze bym rozumiał...
Miłosz
Lex Master
Posty: 1425
Rejestracja: 29 lut 2016, o 14:59
Model Lexusa: Civic 2.2
Skąd:: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Miłosz »

Hmm chyba nie bardzo wiesz co piszesz, widziałeś kiedyś rozebrane silniki po LL ?? Wygląda to mniej więcej tak
Obrazek

To że silnik jeszcze jakoś kula to nie znaczy że wszystko jest ok.
Od 8 lat odkąd mam auta też zawsze lałem motula i był ok olejem, z tym że od jakiegoś czasu przestali robić oleje a zaczęli tylko liczyć pieniądze. Także tym razem do auta trafi olej prosto z japoni mitasu.
Widzę że masz jeszcze jakieś problemy z dieslami, też jestem posiadaczem tego wynalazku i powiem Ci że po programie, ta słaba wersja jedzie podobnie jak is250. Może uda mi się do końca roku zrobić pomiar na RL o ile warunki dopiszą.
https://www.facebook.com/groups/lexuspolska
Awatar użytkownika
eMeM
Lex user
Posty: 45
Rejestracja: 2 lut 2016, o 18:30
Model Lexusa: IS 220d
Skąd:: Stargard
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: eMeM »

Mike_sti pisze:jakoś w innym aucie mam wyminę co 30 tys. i mam teraz jakoś 340 tys przebiegu i co ? nic sie nie dzieje...
jeśli masz 16" w standardzie to przykro mi, że masz taką słabą wersję... is220d...
czytanie ze zrozumieniem widzę kuleje i to mocno, ale fajnie, że się troszczysz o moje auto - było sporo IS250 tanśzych niż moja "słaba" wersja IS220d, a do szybszego polatania mam co innego, ale to nie dyskusja na ten temat.

Tak jak Miłosz wyżej napisał, chętnie bym zobaczył twoją minę jak ten nieudany IS220d po programie objeżdza "bogatą" IS250 ;)
Awatar użytkownika
gregski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 20:02
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: BLN
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: gregski »

owczar pisze:Tylko one mają jedną wadę :) Ani nie są dobre zimą ani latem....

powiedz to temu panu:
https://www.youtube.com/watch?v=b6jOljJQY4E

smiga wlasnie na tych oponkach, oczywiscie bez kolcow.
Rafaello8
Nowy lex user
Posty: 8
Rejestracja: 31 sie 2018, o 00:02
Model Lexusa: IS 250
Skąd:: Łódzkie
Kontakt:

Re: Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: Rafaello8 »

Podbijam temat.

Obecnie jeżdżę na letnich 18" - z tyłu szersze niż z przodu.
Na zimę mam felgi 17" i zastanawiam się czy zostawić różnicę w szerokości opon i kupić 225 na przód + 245 na tył, czy zmienić podejście i po prostu dać 225 na całość.

Pytanie jaki mi się nasuwa to czy jeśli oryginalnie samochód ma różne opony przód/tył, to czy np. ESP nie jest w jakiś sposób dostosowane do takiego stanu rzeczy i założenie jednakowych opon zaburzy te ustawienia :scratch:

Z góry dzięki za odpowiedzi!
piotr3k pisze:Jak zwykle albo jestem ślepy albo źle szukam .

Obecnie jeżdzę na letnich oponach w lexusie is 250
przód 225 45 17
tył 245 45 17

Moje pytanie brzmi ,czy na zimę kupować identyczne wymiary opon czy np. wszystkie 4 kola : 225 45 17 . Albo jeszcze jakoś inaczej nie mam zielonego pojęcia .
Awatar użytkownika
gregski
Lex user
Posty: 124
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 20:02
Model Lexusa: RX450h
Skąd:: BLN
Kontakt:

Opony zimowe. Rozmiar.

Post autor: gregski »

Ja jezdze ISem na 225 przod i tyl. Wszytko jest cacy poza tym, ze ori felgi sa szerokie (7”?) opona niezbyt i final jest taki, ze latwo porysowac felge o kraweznik.
Szukal bym opon 235 z duzym wywinieciem chroniacym felgi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk2 2005-2013”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości