[IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

ODPOWIEDZ
Jarek.K
Lex user
Posty: 145
Rejestracja: 6 kwie 2013, o 15:45
Model Lexusa: IS200
Skąd:: Piotrków Tryb
Kontakt:

[IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: Jarek.K »

Ja jeszcze nie ale mam zamiar.
ElPodaj
Nowy lex user
Posty: 9
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:31
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: B-B
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: ElPodaj »

Ja też nie. Ale bardziej ciekawi mnie ten odgłos przypuszczam z łożyska sprzęgła... czy ktoś kto wcześniej opisywał swój problem, miał tak samo jak ja, że wystarczylo położyć noge na sprzęgle(nie wciskając ddaleko) i pisk ustawał?
Awatar użytkownika
michalm320
Lex Master
Posty: 1249
Rejestracja: 20 lip 2011, o 21:20
Model Lexusa: Celica VII
Skąd:: Tomaszów Maz./Turek
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: michalm320 »

ElPodaj pisze:Ja też nie. Ale bardziej ciekawi mnie ten odgłos przypuszczam z łożyska sprzęgła... czy ktoś kto wcześniej opisywał swój problem, miał tak samo jak ja, że wystarczylo położyć noge na sprzęgle(nie wciskając ddaleko) i pisk ustawał?
U mnie nie trzeba do samej podłogi wciskać sprzęgła żeby było cicho
Obrazek
Awatar użytkownika
michalm320
Lex Master
Posty: 1249
Rejestracja: 20 lip 2011, o 21:20
Model Lexusa: Celica VII
Skąd:: Tomaszów Maz./Turek
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: michalm320 »

Prośba o wyjaśnienie: jak pedał sprzęgła jest puszczony to wyje. Wcisnę, cisza. Wystarczy lekko popuścić i zaczyna wyć. Ale gdy wrzucę jedynkę i tak samo lekko popuszczam to wycia nie ma. Dlaczego?
Obrazek
tofex
Lex user
Posty: 165
Rejestracja: 8 lis 2011, o 08:24
Model Lexusa: LS 400
Skąd:: Szczecin
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: tofex »

W większości aut coś tam słychać po puszczeniu sprzęgła na luzie. Przyczyna jest prosta- wałek sprzęgłowy obraca się w tej sytuacji razem z silnikiem, a z nim część elementów w skrzyni. Na luzie wystarczy lekko puścić sprzęgło by napedzić skrzynię (praktycznie brak oporów), na biegu lekkie puszczecie sprzęgła powoduje jedynie jego uślizg, a sama skrzynia stoi- podobnie jak auto- stąd brak hałasu. To jak głośno hałasuje zależy od skrzyni, temperatury oleju, pewnie przebiebu. Miałem różne auta z manualem i dogłosy były skrajne- od wysilenia ucha żeby coś usłszeć, do głośnego rzężenia
Awatar użytkownika
michalm320
Lex Master
Posty: 1249
Rejestracja: 20 lip 2011, o 21:20
Model Lexusa: Celica VII
Skąd:: Tomaszów Maz./Turek
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: michalm320 »

tofex pisze:W większości aut coś tam słychać po puszczeniu sprzęgła na luzie. Przyczyna jest prosta- wałek sprzęgłowy obraca się w tej sytuacji razem z silnikiem, a z nim część elementów w skrzyni. Na luzie wystarczy lekko puścić sprzęgło by napedzić skrzynię (praktycznie brak oporów), na biegu lekkie puszczecie sprzęgła powoduje jedynie jego uślizg, a sama skrzynia stoi- podobnie jak auto- stąd brak hałasu. To jak głośno hałasuje zależy od skrzyni, temperatury oleju, pewnie przebiebu. Miałem różne auta z manualem i dogłosy były skrajne- od wysilenia ucha żeby coś usłszeć, do głośnego rzężenia
Ok, dzięki za wyjaśnienie. Pozdro
Obrazek
Awatar użytkownika
k0zz
Lex user
Posty: 275
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 08:26
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Mazowieckie
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: k0zz »

Kilka słów odnośnie skrzyni, bo właśnie jestem po wymianie swojej :)

Problemy na starej skrzyni :
- hałas przy puszczonym sprzęgle
- zgrzytanie / haczenie przy wrzucaniu 2 i 3
- dudnienie przy zmianie biegów
- hałas na 6 biegu, nieznaczny ale jednak ja go słyszałem wyraźnie
- szarpnięcie / zdławienie przy szybkim wrzuceniu 2 na wyższych obrotach, przy dynamicznym rozpędzaniu.


Wrzuciłem nową skrzynkę i
- hałas na puszczonym sprzęgle znikł, ale była to wina łożyska dociskowego / oporowego. Zapomniałem już nazwę :ireful3: ale to jest pierwsze łożysko na skrzyni, na wałku. Widać je po wyjęciu skrzyni. To łożysko podczas wciśnięcia sprzęgła jest niesłyszalne, po puszczeniu sprzęgła klekoce / szumi / gwiżdże. Nie wiem jak to opisać. W każdym bądź razie nie mam już tego problemu. Jest cisza.
Na tym filmiku wyraźnie slychać te piskliwe cykanie, wycie. Szczególnie jak nie dodaje gazu.
U mnie właśnie tak było. Teraz jest kompletna cisza, słychać tylko cichutko silnik.
http://www.youtube.com/watch?v=TcG8MdYhg74 <-- swoją drogą tragicznie to chodzi :)

- Nic nie zgrzyta / nie haczy przy wrzucaniu 2 i 3. Generalnie wszystko działa tak jakoś sztywno i biegi same wskakują można powiedzieć.
Nie występuje bujanie lewarkiem o którym pisał Michał320. U mnie to występowało gdy wolno toczyłem się na luzie.

- Nic mi nie dudni przy zmianie biegów. Wcześniej przy puszczeniu sprzęgła po wrzuceniu biegów wyraźnie było słychać dudnięcie spod skrzyni. Wiedziałem że tak być nie powinno. No i mam z tym spokój.

- W trasie po wrzuceniu 6 nic nie hałasuje w tle, jest identycznie jak na 5.

- Przy dynamicznej przyspieszaniu po wrzuceniu 2 samochód nie dławi się / nie szarpie. Płynnie przyśpiesza.

To co się nie zmieniło to gwizdanie przy przyspieszaniu. Czym mocniej i szybciej przyśpieszam tym gwizd jest bardziej słyszalny.
Mój mechanik mówi że według niego tak być nie powinno, ale może ten typ tak ma ? Stara skrzynia też tak gwizdała, na tym powyższym filmiku też ten gwizd słychać przy gazowaniu. Być może to jakaś rolka rozrządu / napinacza... Tyle że komplet rozrząd był wymieniany niecałe 20 000 temu więc nie wiem.

Przy okazji dowiedziałem się że sprzedawca samochodu nie ściemniał i komplet sprzęgło wymienione na bardzo markowe... coś na E... ale znowu zapomniałem :ireful3: nazwy z tego wszystkiego. Dwumasa po oględzinach wykazuje pierwsze symptomy zużycia ale jeśli nie będę palił gum i cudował to jeszcze sporo polata.
Aha, do wymiany było jeszcze łożysko które coś tam podtrzymuje, jakaś pierdoła niedroga które też wymieniłem. Coś na wale korbowym czy przy... nie znam się ale to łożysko 6001-2RSR. Ono też mogło wpływać na kiepskie wrzucanie biegów.

Tym oto postem mam nadzieję zamykam temat skrzyni w swoim Lexie.
Generalnie jestem zadowolony ze pozbyłem się tych przypadłości. Nie były one uciążliwe, ale drażniły. Teraz można powiedzieć w tym temacie jest igła.
Awatar użytkownika
michalm320
Lex Master
Posty: 1249
Rejestracja: 20 lip 2011, o 21:20
Model Lexusa: Celica VII
Skąd:: Tomaszów Maz./Turek
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: michalm320 »

To fajnie że się z tym uporałeś. Ile Ci skrzynia kosztowała i gdzie ją kupiłeś?
Obrazek
Awatar użytkownika
k0zz
Lex user
Posty: 275
Rejestracja: 28 kwie 2013, o 08:26
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: Mazowieckie
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: k0zz »

Skrzynie kupiłem od Michallw z naszego forum, jak miał jeszcze anglika na części, więc miałem duża pewność że będzie ok. Michał tym anglikiem jeździł chwile zanim zaczął rozbiórke.
Robocizna 300 zł - do tego nowy olej 70 zł i łożysko za 22 zł.

Dodam jeszcze ze dziś sporo pojeździłem po wymianie i banan na gębie :) W końcu mogę powiedzieć że skrzynka chodzi idealnie, lepiej niż w moim starym Civicu który był do tej pory dla mnie wzorem. Normalnie biegi aż zasysa przy wrzucaniu :)
ElPodaj
Nowy lex user
Posty: 9
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:31
Model Lexusa: IS 200
Skąd:: B-B
Kontakt:

Re: [IS200] naprawa skrzyni manualnej - gdzie ?

Post autor: ElPodaj »

Witajcie,

Przypomnę mój problem. Dźwięk świszczącego ?łożyska? znikający gdy lekko (dosłownie kilka milimetrów w dół) nacisnę pedał sprzęgła. Nieprzyjemny odgłos słychać na filmiku poniżej.

http://youtu.be/7X-_085MBEg

Otóż ostatnio byłem na zmianie oleju i przy okazji zrobić przegląd zawieszenia więc napomniałem mechanikowi o tym problemie. Zdjął osłonę poprosił drugiego żeby wsiadł za kółko i naciskał pedał sprzęgła i okazało się, że mechanizm jest trochę "zapieczony" i wydaje nieprzyjemny skrzyp którego wcześniej nie słyszałem. Spsikał wszystko WD40 później jakimś innym sprayem drugi rozruszał imprezę i jak ręką odjął.
Świst zniknął, sprzęgło nie szarpie, biegi zmienia się płynniej. Tym razem na szczęście obyło się bez poważniejszych ingerencji oby tak dalej :)

Drobna konkluzja na koniec: Jeżeli Alexander Fleming otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za wynalezienie penicyliny (swojego rodzaju leku na wszystko) to wynalazca WD40 powinien otrzymać Nobla w dziedzinie techniki :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk1 1998-2005”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości