Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

ODPOWIEDZ
chrisskwi
Lex user
Posty: 34
Rejestracja: 11 lip 2013, o 18:28
Model Lexusa: IS250
Skąd:: Dolnyśląsk, DE
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: chrisskwi »

Czy któryś w kolegów na forum posiada manual jak zmienić olej statycznie, dokładnie chodzi mi o sprawdzenie po wymianie stanu oleju przy temperaturze roboczej od 39 do 49 stopni
Awatar użytkownika
chrismave
Lex user
Posty: 60
Rejestracja: 2 maja 2017, o 15:01
Model Lexusa: IS250 mk3
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: chrismave »

Tutaj masz manual serwisowy do A960
https://www.dropbox.com/s/xk5rnyh8w3x14 ... E.pdf?dl=0
chrisskwi
Lex user
Posty: 34
Rejestracja: 11 lip 2013, o 18:28
Model Lexusa: IS250
Skąd:: Dolnyśląsk, DE
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: chrisskwi »

Wielkie dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
chrismave
Lex user
Posty: 60
Rejestracja: 2 maja 2017, o 15:01
Model Lexusa: IS250 mk3
Skąd:: Polska
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: chrismave »

na zdrowie :)
Konik86
Nowy lex user
Posty: 10
Rejestracja: 18 cze 2019, o 08:20
Model Lexusa: IS 350
Skąd:: Włocławek
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: Konik86 »

Część Koledzy i Koleżanki.
To ja może podsumuję ten temat, żeby nie powielać legend i go formalnie uporządkuję.

- nie istnieje "lifetime fluid" - czyli olej, którego nie trzeba wymieniać. W większości samochodów z "niehermetycznymi" skrzyniami biegów wymiana oleju powinna nastąpić co 60k km.

- Lexus ma skrzynie "hermetyczne" - czyli dużo trudniej aby dostał się do nich tlen z powietrza, a więc też degradacja i starzenie oleju następuje wolniej.
Pokusiłbym się o stwierdzenie, żeby wymieniać olej co 120 tyś. km. Jak ktoś oczywiście ma ochotę aby jego skrzynia działała poprawnie i przez 300k km.
- Lexus pisze w manualu, że co 60k km należy przeprowadzić kontrolę oleju - czyt. sprawdzić czy jego poziom jest odpowiedni i ewentualnie uzupełnić wycieki.

Do skrzyni leksowej należy lać olej WS.
Do skrzyni w IS350 wchodzi ponad 7l oleju. (przypuszczam, że podobnie jest w IS250)

Jak zabieracie się do wymiany i chcecie ocenić, jaką metodą tę wymianę przeprowadzić polecam na początek zlać minimalną ilość oleju ze skrzyni. Następnie ocenić kolor oraz zapach oleju i na tej podstawie podjąć dalsze kroki.

- jeżeli olej jest czarny i śmierdzi spalenizną to polecam metodę statyczną
- jeżeli olej jest brązowy/czerwonawy i nie pachnie oraz "test palcami" wskazuje, że zachował właściwości smarne to wydaje się, że można wybrać metodę dynamiczna.

Dlaczego tak? Ano dlatego, że jak w oleju jest pełno "syfu", opiłków i innych cudów to metoda dynamiczna może spowodować zapchanie elektrozaworów lub mechatroniki skrzyni i spowodować jej awarię.

Wymiana statyczna - wydaje się metodą bezpieczniejszą, ale też długotrwałą i pracochłonną.
a) wymiana bez zdejmowania miski olejowej pozwoli wam spuścić raptem 2l oleju; 2/7 l
b) wymiana ze zdjęciem miski to około 3,5l oleju; 3,5/7l

U siebie po spuszczeniu oleju postanowiłem, że proces przeprowadzę w następujący sposób - wymiana statyczna bez ściągania miski - 3000km i następna wymiana statyczna bez ściągania miski - 3000 km przebiegu i wtedy wymiana statyczna ze ściąganiem miski i wymianą filtru. Raz na 100k km.

ATF - ma dość silne właściwości czyszczące, dlatego już wymiany 2l oleju mogą dać delikatną poprawę i likwidację szarpnięć.

Pozdrawiam
Prestige
Lex user
Posty: 42
Rejestracja: 12 lip 2019, o 20:11
Model Lexusa: IS 250 2007r
Skąd:: LIpsko
Lokalizacja: Lipsko
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: Prestige »

Bardzo logiczne :-) Też stałem się posiadaczem isa z tą skrzynią i sprzedający nie pamięta kiedy olej w niej był zmieniany ,skrzynia pracuje super , nic nie szarpie itp jedynie przy wyższych prędkościach słychać takie głuche puknięcie przy zbijaniu biegu ale to bardzo rzadko występuje.Mam wrażenie że jest jakby taka ospała bo zmieniając biegi manetkami nie robi tego bardzo szybko ale to może tylko moje wrażenia ponieważ nie jeździłem nigdy takim starszym automatem.Można jakoś zweryfikować czy olej nadaje się do wymiany we własnym zakresie ? Jest tam jakiś bagnet czy trzeba trochę go spuścić żeby się przekonać ?
JasiuKr
Nowy lex user
Posty: 11
Rejestracja: 27 lut 2016, o 14:36
Model Lexusa: IS II 250
Skąd:: Frankfurt
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: JasiuKr »

gorgu pisze:Wszyscy producenci samochodów piszą że oleju w skrzyni się nie wymienia.Rzecz w tym,że ludzie mylą pojęcia ze olej się nie zużywa ,błąd.Na przykład w BMW,Audi Mercedes jest napisane że jest to Lifetime Oil ,czyli olej ma wytrzymać całe życie skrzyni,sęk w tym na jaki przebieg producent obliczył żywotność skrzyni.Więc jak serwis Lexusa jest taki mądry niech odpowie jaka jest żywotność skrzyni w kilometrach.W Bmw wiem z doświadczenia jak nie wymieniasz oleju skrzynia pada między 150 200tyś km.

Niemieckie ASO mówi 250 tyś.
przyprawiona
Nowy lex user
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2021, o 10:31
Model Lexusa: ES hybrid
Skąd:: Poland
Lokalizacja: Poland
Kontakt:

Re: Lexus IS250 po jakim przebiegu I wymiana oleju w skrzyni

Post autor: przyprawiona »

good job
ODPOWIEDZ

Wróć do „IS mk2 2005-2013”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości