[IS200] Kopci na zimnym silniku

[IS200] Kopci na zimnym silniku

Postprzez Travis » 1 paź 2011, o 16:26

panowie pytanie. Zauważyłem że na zimnym silniku po odpaleniu auto kopci i czuć ostrą woń benzyny. Już kilka osób zwróciło mi na to uwagę. Jak silnik jest zagrzany to problemu nie ma. Pytanie czy to ma coś wspólnego z olejem czy z czymś innym? Sprawdzałem kilka razy poziom oleju i wszystko w porządku nawet nic nie ubyło. Inna sprawa że olej już powinien być wymieniony jakieś 10tyś km temu. We wtorek jadę zmienić na Motula. No i nie ma to nic wspólnego z zmianą tłumika bo na starym tak samo było.
Travis
Lex Master

Model Lexusa: GS430 TTE

Re: [IS200] Kopci na zimnym silniku

Postprzez medyk » 1 paź 2011, o 17:46

"Kopci" to słowo szeroko pojęte. Mam nadzieję że nie chodzi Ci o parę wodna wydobywającą się często z wydechu na zimnym silniku. Ludzie często mylą to z kopceniem a to normalne zjawisko kondensacji. Jeżeli kopci na niebiesko to już zdecydowanie gorzej, świadczy to o spalaniu oleju co za tym idzie zużyciu jakichś części np: pierścieni tłokowych bądź uszczelniacze zaworowe. Kopcenie na czarno mogło by sugerować zły przebieg spalania, dobór dawki powietrza do paliwa i takie tam. Proponuje pomiar stopnia sprężania, dosyć to stresująca chwila bo jak wyniki będą kiepskie to szykuje się dosyć gruby remoncik. Ostry zapach spalin na zimnym silniku? Nie przejmował bym się tym za bardzo, bo jak silnik chodzi na ssaniu to mocno dawkuje paliwo i stąd może ten zapach. Zresztą mam chyba podobnie.
Jeżeli zrobisz to czego się boisz osiągniesz to czego chcesz...
medyk
Lex user

Model Lexusa: IS200

Postprzez doOh » 1 paź 2011, o 17:53

Dokladnie, mocny zapach benzyny jest normalny na zimnym silniku. Gorzej jak jest niebiesko ...
doOh
Lex user

Model Lexusa: IS 250 A/T

Postprzez Travis » 1 paź 2011, o 17:58

medyk napisał(a):"Kopci" to słowo szeroko pojęte. Mam nadzieję że nie chodzi Ci o parę wodna wydobywającą się często z wydechu na zimnym silniku. Ludzie często mylą to z kopceniem a to normalne zjawisko kondensacji. Jeżeli kopci na niebiesko to już zdecydowanie gorzej, świadczy to o spalaniu oleju co za tym idzie zużyciu jakichś części np: pierścieni tłokowych bądź uszczelniacze zaworowe. Kopcenie na czarno mogło by sugerować zły przebieg spalania, dobór dawki powietrza do paliwa i takie tam. Proponuje pomiar stopnia sprężania, dosyć to stresująca chwila bo jak wyniki będą kiepskie to szykuje się dosyć gruby remoncik. Ostry zapach spalin na zimnym silniku? Nie przejmował bym się tym za bardzo, bo jak silnik chodzi na ssaniu to mocno dawkuje paliwo i stąd może ten zapach. Zresztą mam chyba podobnie.

No to mnie uspokoiłeś. Kopci na biało ale to w dość dużych ilościach. Oleju nie bierze bo tak jak wcześniej pisałem sprawdzałem poziom na przełomie 3 miesięcy i nic nie ubyło.
Travis
Lex Master

Postprzez medyk » 1 paź 2011, o 19:13

W takim razie w którymś z tłumików mogło ci się skondensować sporo wody. Sposób jest na to prosty :) Weź furkę na przejażdżkę kilkadziesiąt kilometrów i nawstawiaj jej trochę żeby dobrze nagrzać cały wydech. Taki zabieg powinien odparować całą wilgoć/wodę z układu wydechowego. Dodam jeszcze że zjawisko kondensacji pary jest jak najbardziej cechą zdrowego silnika ;) Możesz spać spokojnie.
Jeżeli zrobisz to czego się boisz osiągniesz to czego chcesz...
medyk
Lex user

Model Lexusa: IS200

Postprzez carinus » 1 paź 2011, o 19:41

Takie ilości dymu nie mogą pochodzić z kondensatu gdyz o tej porze roku jest to niemozliwe do powstania.Jezeli nie ubywa oleju to może byc zbyt duża ilość podawanego paliwa skoro czuć jego zapach.Z drugiej strony przy takich dawkach paliwa silnik powinien dosyć cięzko wchodzić na obroty biegu jałowego.Raczej można odróżnić zapach spalonego oleju od niedopalonej benzyny,nie wiem czy masz LPG bo wtedy można zrobić prosty test odpalając bezpośrednio na gazie.Postaraj się jeszcze raz zrobić próbę organoleptyczną tego dymu i zdecydowanie stwierdzić co śmierdzi-paliwo czy olej.
carinus
Lex Master

Model Lexusa: IS200 SC Turbo,RX400h,IS220d

Postprzez tomekb » 1 paź 2011, o 21:17

mysle Konrad ze górskie wilgotne powietrze i chlodne ranki moga powodowac to zjawisko spokojnie Góralu nic ssie niedzieje
tomekb
Lex Master

Model Lexusa: Avensis t25 1,8 aut

Postprzez Travis » 1 paź 2011, o 21:48

tomekb napisał(a):mysle Konrad ze górskie wilgotne powietrze i chlodne ranki moga powodowac to zjawisko spokojnie Góralu nic ssie niedzieje

no może tak być bo auto nie stoi w garażu tylko na podwórku a rano potrafi być ostatnio 2 stopnie a popołudniu 20...
carinus napisał(a):Takie ilości dymu nie mogą pochodzić z kondensatu gdyz o tej porze roku jest to niemozliwe do powstania.Jezeli nie ubywa oleju to może byc zbyt duża ilość podawanego paliwa skoro czuć jego zapach.Z drugiej strony przy takich dawkach paliwa silnik powinien dosyć cięzko wchodzić na obroty biegu jałowego.Raczej można odróżnić zapach spalonego oleju od niedopalonej benzyny,nie wiem czy masz LPG bo wtedy można zrobić prosty test odpalając bezpośrednio na gazie.Postaraj się jeszcze raz zrobić próbę organoleptyczną tego dymu i zdecydowanie stwierdzić co śmierdzi-paliwo czy olej.

Carinus nie mam LPG cóż chyba będę musiał odwiedzić diagnostę na wszelki wypadek.
Travis
Lex Master

Postprzez tomekb » 1 paź 2011, o 22:00

odposc diagnoste na 100% to jest normalne zjaqwisko w aucie nie garazowanym
tomekb
Lex Master

Model Lexusa: Avensis t25 1,8 aut

Postprzez carinus » 1 paź 2011, o 22:10

Temperatura spalin jest wystarczająco wysoka żeby osuszyć wydech w pare minut po odpaleniu,nie wspomne o dłuższym czasie pracy,więc po zgaszeniu silnika wydech jest suchy jak pieprz.Woda nie ma żadnego dostepu do układu bo w takim przypadku wszyscy mielibyśmy podobne zjawisko,a patrząc z drugiej strony opary mgły wodnej nie pachną benzyną.Poszukaj doświadczonego mechanika który potrafi rozróznić objaw brania oleju przez uszczelniacze od przelania paliwa przez wtryski podczas odpalania.Ja stanowczo wykluczam zjawisko odparowania wody z kondensatu,chyba że masz wycieki na uszczelce głowicy i wylew płynu do komory spalania.
carinus
Lex Master

Model Lexusa: IS200 SC Turbo,RX400h,IS220d

Następna strona

Powrót do IS mk1 1998-2005