RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Problemy dotyczące modelu RX
ODPOWIEDZ
tomo
Lex user
Posty: 36
Rejestracja: 25 kwie 2017, o 21:59
Model Lexusa: RX300 2002 201HP
Skąd:: Wawa
Kontakt:

RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: tomo »

Witajcie ponownie,

okazuje się, że ogrzewanie ledwo cokolwiek ciepłego daje z siebie, jechałem przy -12 i w środku szron na wszystkich szybach a najgorsze, że na przedniej też :/

Wydaje mi się, że siła powietrza nawiewanego jest taka lub podobna jak przedtem lecz ciepłota zupełnie nie ta...

Znajomy mechanik powiedział, że trzeba deske rozebrać by się do tego dobrać...

Ktoś może podpowie co można by jeszcze zrobić w tej sytuacji ?

Dzięki i pozdrawiam
Tomo
skyglobe
Lex user
Posty: 108
Rejestracja: 13 maja 2019, o 21:44
Model Lexusa: LS 430
Skąd:: Gorzów
Kontakt:

Re: RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: skyglobe »

Witam.
Poziom płynu chłodniczego OK???
Wygląda na zatkaną nagrzewnicę, lub klapki kierujące powietrze nie działają. Chyba bez rozebrania dechy się nie obejdzie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
margolll
Lex user
Posty: 53
Rejestracja: 15 maja 2015, o 17:28
Model Lexusa: IS300 Sport
Skąd:: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: margolll »

Płukanie nagrzewnicy powinno pomóc jak i calego ukladu chlodniczego
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: gmiter »

Nowa nagrzewnica to około 400zł i problem na zawsze z głowy.
tomo
Lex user
Posty: 36
Rejestracja: 25 kwie 2017, o 21:59
Model Lexusa: RX300 2002 201HP
Skąd:: Wawa
Kontakt:

Re: RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: tomo »

Odgrzewam ten chłodny wątek :/

Niestety zima nastała i nie da się tego nie zauważyć w aucie... problemy finansowe nie pozwalają mi na konkretniejsze kroki... :(

Z racji COVID sporadycznie nim jeździłem ale niestety teraz bardziej trzeba ale nie da rady przy większym mrozie bo przednia szyba odszrania się w środku z 15 minut przy -5 a poza miastem od prędkości zachodzi z powrotem szronem w trakcie jazdy..

Przestawianie nadmuchu na nogi powoduje, że temperatura wydmuchiwanego jest jak by niższa (ale może nie zdążył się nagrzać kanał wentylacyjny poprostu).

Czy włączanie klimy w zimę - poprzez przez przycisk FRONT - ma jakikolwiek sens ? Używam go żeby odszronić szybę ale od razu wyłączam AC i coś tam się dzieje w dobrą stronę.

Potrzebuję zrobić wszystko co mogę sam by choćby tymczasowo rozwiązać problem.. co mogę zrobić sam lub ewentualnie zasugerować mechanikowi/elektrykowi ? :
- podpowiedzcie proszę jak odpowietrzyć układ chłodzenia - samo ściskanie rury cokolwiek zmieni ?
- jak przestawić nawiew by zamiast chłodnym wiał tylko ciepłym, może jednak da się ? ? może jakiś reset akumulatorem, pogrzebanie od strony komory silnika albo nie wiem co... ? wtedy bym tylko regulował siłę nawiewu i przetrwam ten ciężki czas..
- co jeszcze mogę zrobić ?
- jak sprawdzić termostat i jak wymienić jeśli to jego wina ?

Foty:
ta rura rozgrzewa się dość szybko i ściskanie jej po dłuższej przerwie mam wrażenie, że powoduje bąbelki wylatujące z rurki w dół od korka w pojemniku do którego się dolewa płyn:
https://zapodaj.net/88f037c1fff6a.png.html
Czyli może trzeba odpowietrzyć tylko jak mogę to zrobić sam ?
Temperatura nigdy nie przekraczała połowy miedzy C i H nawet w najgorszysch korkach w lato (problem jest od zeszłej zimy).

Ta rura wychodząca z dołu chłodnicy długo była zimna ale po 15-20 minutach się troszkę się rozgrzała:
https://zapodaj.net/15f9f32024e99.png.html

Co wg zdjęć mogę jeszcze sam sprawdzić ?

Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc.
tomo
Lex user
Posty: 36
Rejestracja: 25 kwie 2017, o 21:59
Model Lexusa: RX300 2002 201HP
Skąd:: Wawa
Kontakt:

Re: RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: tomo »

Heh... ściskanie i młotek pomógł, kto by pomyślał.. ;-)

Znalazłem bardzo ciekawy filmik pokazujący problemy w tych autach z serwerm (i jak je rozwiązać) przełączającym żródło powietrza ciepłe/zimne i sprawdziłem u siebie bo bardzo wielu to pomogło lecz niestety u mnie to nie to...działa poprawnie.. i uwaga - jedyne co zdjąłem to dolną osłonę nagrzewnicy i osłonę pod schowkiem i zobaczyłem jak działa serwo..



Następnie pościskałem rury układu chłodzenia na przemian górną i dolną w/wychodzącą do/z chłodnicy jako próba stymulacji/odblokowania termostatu czy też ruszenia syfu w środku, gdyż wielu mówiło - to termostat !

Odrzucałem brud układu chłodzenia bo po drobnym wypadku wymieniana była chłodnica klimatyzacji więc czemu niby coś miało by być jak "na świeżo było zalewane"...

Rury nagrzewnicy były gorące ale sama nagrzewnica nie była ciepła.. więc tknęło mnie żeby opukać nagrzewnicę młotkiem, może jakiś bąbel powietrza lub cokolwiek innego blokował obieg.. i tadaaaam !

Ogrzewanie od strony pasażera działa jak nowe - gorące powietrze jak trzeba ! :D

EDIT: kolejny ciekawy link z filmami krok po kroku https://www.carcarekiosk.com/video/2002 ... sh_coolant

Od strony kierowcy tylko letnie powietrze... więc podejrzewam, że coś w nagrzewnicy siedzi.. planuję to jakoś wyczyścić.. jestem na etapie dowiadywania się więcej w temacie płukania układu chłodzenia w zimę i ogólnie..

Jak ktoś coś może zapodać od siebie w temacie to z chęcią skorzystam.
tomo
Lex user
Posty: 36
Rejestracja: 25 kwie 2017, o 21:59
Model Lexusa: RX300 2002 201HP
Skąd:: Wawa
Kontakt:

Re: RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: tomo »

Cześć,
Wygląda na to, że problem i rozwiązanie niestety się powtarza, grzanie bardzo słabo działa i opukanie rurek do nagrzewnicy pod nogami pasażera pomogło tym razem nawet chyba bardziej niż w poprzednim sezonie :)
Podejrzewam, że coś z czasem zamula nagrzewnicę i jednak trzeba by ją wymienić więc pytanie czy komuś się udało wymienić nagrzewnicę bez demontażu elementów kokpitu prócz wiadomych 2 plastikowych elementów od strony pasażera by zobaczyć rury nagrzewnicy.. Jeśli komuś się udało to proszę o linki, filmiki czy dowolną formę instrukcji.
Dzięki.
tomo
Lex user
Posty: 36
Rejestracja: 25 kwie 2017, o 21:59
Model Lexusa: RX300 2002 201HP
Skąd:: Wawa
Kontakt:

Re: RX300 2002 problem z ogrzewaniem

Post autor: tomo »

Dorwałem filmik na którym widać ogrom czynności związanych z wymianą nagrzewnicy i to wymaga wielu czynności ale i materiałów i czasu więc zostaje zdecydowanie płukanie układu.

Pytanie czy ktoś się orientuje czy w RX300 gen1 jest zaworek i otwór w dolnej części chłodnicy do spuszczania płynu chłodniczego ?

Dla zainteresowanych link to filmiku gdzie widać co trzeba zdemontować i jak by się dobrać do nagrzewnicy i nie tylko: https://www.youtube.com/watch?v=t-xuqRKJxpo
 
 
ODPOWIEDZ

Wróć do „RX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość