[RX400] gen2 drgania silnika

Problemy z silnikami dotyczące modelu RX
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: carinus »

Silnik to silnik,jedynie dolot i sterowanie może są inne,ale to kwestia do obadania.Myślę że warto się tym zainteresować.
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: carinus »

Kupiłem od kolegi z forum sprawną głowicę i myślę że do wiosny,zanim zabiorę się za remont,przejeżdżę na uszczelniaczu.Remont tego silnika to tylko odroczenie wyroku,gdyż za jakiś czas nastąpi kolejna awaria silnika.Rozmyślałem,kombinowałem,czytałem o możliwych przyczynach pękania głowic,w dodatku po krótkiej rozmowie carsik dodatkowo podał mi niepodważalny argument na wytłumaczenie dlaczego ten sam silnik tylko w RX400 ulega awarii.
To jest tylko moje zdanie; gdy nie włożymy fabrycznie nowej głowicy,pozbawionej "zmęczenia termicznego" można się spodziewać kolejnej awarii.Mam zamiar zmontować dodatkowy zbiornik wyrównawczy powyżej poziomu korka chłodnicy,oraz po sugestii carsika,dodatkowej pompy wody.W żadnym innym modelu samochodu z tymi silnikami 3.0 ,3.3 nie słychać o problemach z pękającą głowicą.
Miałem wcześniej przygodę w terenówce,która po kilku godzinach jazdy wywalała mi płyn chłodniczy z układu.Problemem był wadliwy korek chłodnicy.Niskie ciśnienie w układzie powodowało podgotowanie płynu i powstawanie korków gazowych wywalających płyn z układu.
W naszych hybrydach może powstawać coś podobnego w chwili gdy gorący silnik nagle przestaje pracować,a płyn z braku przepływu może się podgotowywać i wywalać do wyrównawczego.Ubytki płynu powodują jeszcze większe skoki temperatur i problem z odbiorem ciepła.Mój silnik przejechał bezproblemowo ponad 400kkm gdyż był używany głównie na długich trasach i silnik wtedy pracuje nieprzerwanie,a pompa cieczy wraz nim.
erem
Lex user
Posty: 21
Rejestracja: 4 sty 2017, o 00:51
Model Lexusa: RX400h
Skąd:: Opole
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: erem »

Po ostatniej wymienia chłodnicy dumałem właśnie dlaczego te głowice padają... ( w sumie zwykle zdycha jedna) .... Zawsze zastanawiało mnie jak to jest, że nagrzany silnik staje i płyn przestaje krążyć..nie ma pompy elektrycznej do obiegu wody.. i nagle mam ugotowany płyn w kanałach teoretycznie.... z drugiej jednak strony wątpię aby ktoś aż tak nie policzył termiki układu...

W nie których motocyklach ładnie widać co się dzieje, jak zgasimy silnik nagrzany... po chwili temperatura potrafi być pod czerwone pole z racji małego układu ...

Mówisz druga pompa (najlepiej uruchamiana jak benzyna gaśnie)... tylko czy czasem pompa fabryczna nie blokuje przepływu łopatkami? ktoś to sprawdzał?

Jak by to lexus przeczytał..... :) padł by ze śmiechu pewnie hehe
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: gmiter »

Może do rozważenia też płyn chłodniczy bezwodny:

https://www.petrostar.pl/plyny/plyny-ch ... 1926462215
erem
Lex user
Posty: 21
Rejestracja: 4 sty 2017, o 00:51
Model Lexusa: RX400h
Skąd:: Opole
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: erem »

Można wlać zobaczyć... szkoda, że czujnika temp nie ma w jakimś "przydatnym" miejscu hehe
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: carinus »

Te problemy zaczynają wychodzić dopiero długo po okresie gwarancyjnym,w sumie fabryka nie ma czym się przejmować.Ostatnio był prawdziwy wysyp nieszczęścia na forum,wcześniej o tym problemie była cisza.
Gregor0388
Lex user
Posty: 162
Rejestracja: 4 maja 2018, o 18:22
Model Lexusa: Lexus RX 400h
Skąd:: Amsterdam
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: Gregor0388 »

To fakt często, ja problem mam rozwiązany jak narazie. Też go przerabiałem w tej chwili wszystko sprawne i pracuje w 100%ok. Jakiś tydz temu dzwonił do mnie kolega z forum bo ma problem który ja opisywalem wcześniej. Niestety na 99%to również dupnieta głowica/uszczelka. Z całego problemu "dobre" jest to że wiemy co jest powodem szarpania i jak najszybciej można zabierać się za odpowiednią naprawę. A nie tak jak mechanicy na początku mówili... Przepustnica, cewki, świece, skrzynia biegów, przyspieszacz spowalniacza, kadbiurator :) itd Teraz się z tego śmieje ale wtedy panikowalem. Jak ktoś znajdzie sposób na całkowite pozbycie się problemu na lata to piszcie. Mam nadzieję że remont który był u mnie przeprowadzony też wyeliminuje problem na dlugo.
Awatar użytkownika
gmiter
Lex Master
Posty: 1247
Rejestracja: 9 mar 2016, o 12:07
Model Lexusa: IS350
Skąd:: Gdynia
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: gmiter »

W przypadku tego auta też warto się skupić na tym, że silnika pracuje w trybie Atkinsa w przeciwieństwie do bliźniaczej jednostki bez hybrydy.
Pytanie - czy ktoś mierzył AFR w sprawnym silniku z niewielkim przebiegiem i jak to wygląda?
Fakt, że część mieszanki przy suwie sprężania wraca do kolektora może być przyczyną - co jeśli mieszanka na jednym banku nie jest idealna rozprowadzana i głowica jest permanentnie przegrzewana w niektórych miejscach/cylindrach?
Z tego co widziałem, silnik nie jest idealnie wypoziomowany w komorze - jedna głowica jest wyżej - nie mylę się?
Jeżeli tak, to czy u większości z was problemy dotyczyły konkretnej głowicy? Czy jedna i druga pęka?
Awatar użytkownika
carinus
Lex Master
Posty: 1843
Rejestracja: 28 lis 2010, o 19:29
Model Lexusa: RX400h,IS220d
Skąd:: lubuskie/Belgia
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: carinus »

To nie jest silnik inny niż w pozostałych modelach,najnormalniejszy Otto 3MZ.Prawa głowica faktycznie wystaje ponad poziom całości,ale u mnie poszła jednak ta prawa,dolna.Ja robiłem pomiary szerokopasmówką skład mieszanki gazowej i benzynowej,na tak krytykowanym układzie z jednym parownikiem.Parownik daje radę i żadnych nieprawidłowości nie było,choć przebieg już znaczny.Można było całą winę zwalać na zamontowane instalacje LPG,jednak pojawiły się też uwalone silniki które gazu nie widziały i też cały mit lansowany przez znanego mechanika z Mosiny wzięły w łeb.Nie był w stanie wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje.

Gregor-ja też miałem nadzieję że wymiana uwalonej głowicy załatwi sprawę,jednak wkładamy coś,co już jakiś czas było wystawione na lokalne podgotowania czy przegrzania więc w niczym się nie różni od głowicy która była wcześniej w silniku.Pewnie inna sprawa będzie jeśli założymy nówkę sztukę która zanim się zmęczy polata kolejne długie lata.Jeżeli nie poprawimy warunków pracy układu chłodzenia,możemy spodziewać się następnych niespodzianek.Może się mylę i tak naprawdę chciałbym się mylić bo w takim układzie nie widzę innego wyjścia jak zrobić silnik i sprzedać samochód lub zmienić na wersję bez układu hybrydowego.
erem
Lex user
Posty: 21
Rejestracja: 4 sty 2017, o 00:51
Model Lexusa: RX400h
Skąd:: Opole
Kontakt:

Re: [RX400] gen2 drgania silnika

Post autor: erem »

Właśnie cały myk polega na tym, że to nie jest Atkinson ... zwykle 3mzfe z delikatnie zmodyfikowaną głowicą niby ale nie miałem ich obu w rękach(starte 3.3 i nowe) tylko słyszałem...

Również mam gaz założony... co prawda zakładałem go w Tarnowie i mapa była robiona na hamowni zgodnie z AFR... więc już lepiej zagazować się samochodu nie da teoretycznie.. znaczy jedna rzecz jest do dupy w gazie.. ciepły start... nie działa(kwestia generacji sterownika ponoć...) ..

Pytanie czy możemy realnie jakoś przeciwdziałać padającym głowicą ... bo wymiana głowicy to wymiana na ile? Większość dopiero co wymieniał chyba jeszcze nikt na tym wiele nie nakręcił... większości ruskom z YT widzę w okolicy 300kkm zaczyna się zabawa z głowicami...

Ciekawy temat ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „RX”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości